CHP'li Keven: Tarım Kredi Kooperatifi Eski Milletvekillerinin Çiftliği Haline Geldi

banner487

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iştiraki TAREKS A.Ş.’ye ait Yozgat Boğazlıyan Hayvancılık Çiftliği’nde yaşanan brusella hastalığı sonucu önce 600 sonra da 1000 hayvanın kesime gönderilmesi hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Vekil Haberleri 20.10.2020, 13:14
CHP'li Keven: Tarım Kredi Kooperatifi Eski Milletvekillerinin Çiftliği Haline Geldi

Keven, “Boğazlıyan ilçemizde kurulu bulunan TAREKS Çiftliği’nden 800 anaç hayvanın bin kilometre uzakta ki Kırklareli Bayramdere’de kiralanan çiftliğe taşınıp daha sonra tekrar Boğazlıyan’a hastalıklı bir şekilde getirilmeleri hakkında kamuoyuna bir açıklama yapılmadı. Üç bin anaç hayvandan numune alındı ve 600 hayvanda brusella hastalığı tespit edildi. Bu hastalık Kırklareli’nde ki çiftlikten getirildi ve bunun sonucunda önce 600 sonra da 1000 anaç hayvan kesime gönderildi. Milli servet olan bu anaç hayvanlar ne yazık ki Et Süt Kurumu tarafından kavurma yapıldı. Bu kamuya ait milli değerin kaybına yol açanlar hakkında bir soruşturma açılmadı. Milli Gazete’de yayımlanan bir habere göre Tarım Kredi tarafından açıklama yapıldığı belirtilmektedir. Bu açıklamaya göre “Sürüde bruselloz taşıdığından şüphe edilen hayvanların tespiti üzerine ‘Bruselloz ile Mücadele Yönetmeliği’ gereğince Boğazlıyan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’ne bilgi verilmiş ve ilgili müdürlük tarafından resmi incelemeler başlatılmıştır.” denilmektedir. Bu aşamada bakanlığın yetkili olduğu ve işletmenin suçlanamayacağı belirtiliyor. TAREKS A.Ş.’yi parti çiftliğine çeviren AKP eski milletvekilleri konunun üzerini örtmeye çalışmaktadırlar.”

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin eski AKP milletvekillerinin insafına terk edildiğini dile getiren Ali Keven, “TAREKS Hayvancılık A.Ş.’nin Genel Müdürü AKP Giresun Eski Milletvekili Adem Tatlı ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü AKP Bilecik Eski Milletvekili Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi Yem Genel Müdürü AKP Kütahya Eski Milletvekili Hasan Fehmi Kınay’dır. Çiftçilerin alın teriyle ayakta duran yüz yıllık değerimiz Tarım Kredi Kooperatifleri eski milletvekillerine ya genel müdürlük ya da yönetim kurulu üyeliği dağıtılan bir parti çiftliğine dönüştürülmüştür.” diye konuştu.

Yorumlar (0)