CHP'li Keven: Sorgun Yeni Çeltek, 125 Madenciyi Kış Günü İşsiz Bıraktı

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Sorgun ilçesinde 1965 yılından beri faaliyet gösteren Yeni Çeltek Kömür Ocağı’nda 135 madencinin işten çıkarılması hakkında konuştu.

CHP'li Keven: Sorgun Yeni Çeltek, 125 Madenciyi Kış Günü İşsiz Bıraktı

“Sorgun Yeni Çeltek Kömür Ocağı 1965 yılından beri faaliyet gösteriyor. Resmi unvanı, Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri A.Ş. olan işletme yıllardır TKİ, KİAŞ ve Pankobirlik ortaklığıyla faaliyet gösteren ve kamunun da güvencesinin olduğu bir maden ocağıdır. 23. Dönem AKP Yozgat Milletvekili Osman Coşkun milletvekilliğinden sonra bu şirkette Genel Müdürlük görevindeydi. Bu işletme 55 yıldır faaliyetteyken şuan neden kapatılıyor? Arkasında ki asıl sebep nedir? Çıkın kamuoyuna açıklayın.  Sorgun’da maden işçileri dün sabah işe geldiklerinde işsiz kaldıklarını öğrenerek duruma tepki gösteren bir açıklama yaptılar. Kış günü işsiz kalan 135 işçiye ve ailelerine yazık değil mi? Sorgun’a yazık değil mi? İşçiler 2-3 aydır maaş alamıyorlardı ancak şuan sorun sadece maaş alamamaları değil işletmenin kapanması ve bugüne dek yüzlerce işçiyi emekli eden bir işletmenin kapanıyor olmasıdır.”

Yeni Çeltek Kime Peşkeş Çekilecek?

“Geçtiğimiz Eylül ayında yine birçok sorun yaşayan madenciler iş bırakma eylemi yaparak seslerini duyurmaya çalıştılar. Devamlı kapanacak söylentilerinin odağı olan 55 yıllık maden işletmesinde 2 Ocak sabahı işe gelen işçiler 31 Aralık itibariyle işten çıkarıldıklarını öğrendiler. Bunun iş ahlakında yeri var mı soruyorum size? Soma’da 301 madencinin ölümünden sorumlu olan Soma Holding’in bu ocakları rödövans sitemiyle devraldığı ve işçilerin bu mağduriyetleri yaşamasının perde arkasında bu holdingin olduğu iddia edilmektedir. Yani ortada bir peşkeş iddiaları var! TKİ Genel Müdürlüğü bu ocakları Soma Holding’e mi devretmek istiyor? Bunca madencinin işsiz kalmasına sebep olmak mı istiyor? Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı derhal harekete geçmelidir. Yıllardır bu işçilerden aidat toplayan Maden-iş Sendikası harekete geçmelidir. Kamuoyuna ve işçilere bir açıklama yapmalıdır. İşçilerin mağduriyetini görmezden gelen ama konu yandaş şirketleri, yandaş müteahhitleri kurtarma olunca teyakkuza geçen bu siyasi zihniyeti halkımızın takdirine bırakıyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER