CHP'li Keven: ''Fabrikalarda, madenlerde çalışan çalışmak zorunda olan milyonlarca insan var''

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, koronavirüsü salgınına karşı canla başla görevinin başında olan bütün çalışanlara teşekkür etti.

CHP'li Keven: ''Fabrikalarda, madenlerde çalışan çalışmak zorunda olan milyonlarca insan var''

CHPli Keven şunları söyledi:

“Gece gündüz görevinin başında olan sağlık emekçilerine ve işyerlerinde görev yapan herkese teşekkür ediyorum.Geçtiğimiz bu zor günlerde yaşanan duyarlılığın sağlık çalışanlarına karşı artan saygısız davranışları önlemeye yardımcı olmasını da temenni ediyorum.Birlikte bu günleri de atlatacağımıza eminim. Uzmanların ve doktorların uyarılarına dikkat edilmesini ve resmî olmayan haberlere itibar edilmemesini tavsiye ediyorum.”
Zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması gerektiğini vurgulayan Keven, çalışmak zorunda olan evinde kalamayan işçilerin, şantiyelerde madenlerde çalışanların durumunun da acil değerlendirilmesi ve sokağa çıkma yasağının gündeme gelmesini istedi.
“Hasta sayısının artmaması için gerekli olmadıkça evden çıkmayalım, çıkmak gerekiyorsa sosyalleşmeyip, kalabalıklardan uzak duralım. Sağlık Bakanlığı uzmanlarınca yapılan uyarıları dikkate alalım. Evde kalalım ancak unutulan bir durum var ki şuan fabrikalarda, şantiyelerde, madenlerde çalışan çalışmak zorunda olan milyonlarca insan var. Çalışanların durumu değerlendirilmeli ve en azından kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edilmelidir.İşçilerin ekonomik kayıpları işsizlik fonundan karşılanmalıdır. İşverenlerin 6 ay içinde ki bütün borçları askıya alınmalıdır. Tüm yurttaşların faturalarında biran önce indirime gidilmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 11:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf Aydın
Yusuf Aydın - 1 hafta Önce

Koronovirüsü birkez daha ortaya çıkardı ki, Akp hükümeti ülkeyi yönetemiyor. Virüs ilk ortaya çıktığında hiçbir öngörüsü olmadan üç ay beklendi. Nedeni, dini inancı dünyayı teslim alan virüsün önüne koydu. Sağlık Bakanı ise basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Maliye Bakanı'na teşşekkür etmenin dışında açıklamaları; herkesin el yordamıyla sosyal basından öğrendiği virüse karşı nasıl korunmalı dışında birşey sölemiyor. Akp Başkanı Erdoğan; virüse karşı sabır, dua, ve beklemeyi öneriyor. Ülke geneline ve evde kalan halka, Almanya, Fransa, Hollanda vb ülkelerde olduğu gibi
Salıkla ilgili ve yaşamı kolaylaştırıcı bir paket sunmuyor. Türkiye'de virüste dahil Akp'yi ilgilendiren ufak bir eleştiriye yasak getirilirken Almanya Başbakanı Merkel: "Demokrasi gereği topluma açıklama yapmak zorundayız" diyerek halkına en ince ayrıntısına kadar, daha da olası tehlikeri de açıklayarak topluma bilgi veriyor.
Türkiye bu korkunç süreç içerisinde; inançla bilim arasında ki temel farkı görmek zorunda. Çünkü ülke de virüsle mücadele, aynı zamada inançla bilim arasındaki mücadele.
Bilimin inanç ve para için değil insanlık için bir zorunluluk ve görev olduğunu 60 ülkenin ambago uyguladığı Küba Devleti gösterdi. Denizin ortasında bekleyen içerisinde, 5 virüslü hastanın bulunduğu 850 kişilik Zingiltere'ye ait gemiyi tedavi etmek için kapısını açtı. Ayrıca İtalya'ya 52 kişilik sağlık ekibi gönderdi.

SIRADAKİ HABER