CHP'li Keven: Boğazlıyan Oğulcuk Barajı 8 yıldır tamamlanamıyor!

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Boğazlıyan Oğulcuk Barajı inşaatı hakkında açıklamalarda bulundu.

Vekil Haberleri 21.06.2021, 16:10 21.06.2021, 16:12
CHP'li Keven: Boğazlıyan Oğulcuk Barajı 8 yıldır tamamlanamıyor!

DSİ tarafından yapılan ihale sonrasında yüklenici tarafından Mayıs 2013’te işe başlanan Oğulcuk Barajı’nın “8 yıla rağmen neden hala yüzde 70 seviyesinde olduğunu” soran Keven, 2 yıl önce DSİ Genel Müdürlüğü’nden baraj hakkında verilen cevap yazısını da tekrar paylaştı.

“Boğazlıyan ilçemizde 2 Mayıs 2013 yılında yer teslimi yapılarak işe başlanan Oğulcuk Barajı sözleşmeye göre 2 Nisan 2015 tarihinde tamamlanması gerekiyordu. Aradan geçen 8 yıla rağmen baraj inşaatı hala yüzde 70 seviyelerindedir. O tarihte ihale bedeli 15 milyon 650 bin liraydı. 8 yılda fiyat farkı olarak bir baraj yapılacak bedel daha ödendi. İlçe başkanımız Ahmet Peker’den aldığım bilgiye göre ise temel atma töreninde dönemin bakanı Veysel Eroğlu tarafından yükleniciden söz alındı ve barajın 30 Aralık 2014’te tamamlanacağı sözü verildi. Ancak teknik ve mali aksaklıklar sonucu baraj bir türlü bitirilemedi. Yozgat’ta yarım kalan DSİ inşaatlarının 2019 yılı ödeneğinin tahsis edilerek tamamlanması yönünde DSİ Genel Müdürlüğü ile yaptığım yazışma sonucu 18 Ocak 2019 tarihinde gelen cevap yazısında ise Oğulcuk Barajı’nın ‘yüzde 70 seviyesinde olduğu ve 2020 yılının ikinci yarısında bitirileceği’ ifade edilmekteydi. 2 yıl önce bile bu şekilde söz verilirken bugün kimi siyasiler 8 yıllık sürecin ardından Oğulcuk Barajı’nı hatırladı ve yine aynı şekilde ‘yüzde 72 seviyesinde olan barajımız yılsonunda tamamlanıyor’ deniyor. Önce Yozgat’ta yarım kalan inşaatlara neden ödenek verilmiyor, bu iş neden 8 yıldır yarım kaldı onun açıklamasını yapın. Milli değerimiz olan bu barajımız 8 yıldır bölge çiftçisince sabırsızlıkla bekleniyor. Basınçlı sulama ile daha rahat üretim yapacak olan çiftçimiz barajın artık bu yıl tamamlanmasını istiyor. Yozgat çiftçisi adına sulu tarıma geçilecek projelerin tamamlanmasını temenni ediyor; emeği geçen mühendislere, operatörlere, teknisyenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yorumlar (0)