CHP'li Keven Bakan Ersoy'la Yozgat turizmini konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven; Plan Bütçe Komisyonu’nda 2021 bütçe teklifi görüşmelerinde yaptığı konuşmada Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan Yozgat’ta turizmin geliştirilmesi ve Roma Hamamı hakkında destek talep etti.

CHP'li Keven Bakan Ersoy'la Yozgat turizmini konuştu

Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan 2021 merkezi yönetim bütçesi için pazartesi görüşülen Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe teklifinde söz alan Keven, Yozgat’ın tarihi turistik bölgelerini anlatan bir konuşma yaptı.

“Sayın Bakan, Orta Anadolu'nun tam da ortasında bulunan kadim bir ilden, o ilin tarihi, kültürel zenginliğinden bahsedeceğim. Yozgat, 2002 yılında 684 binlik nüfusu bugün 420 bin olan bir kent; Türkiye'de göç veren ilk 5 il arasında. Sayın Bakan, bu ciddi tarihî kaynaklara sahip olan, tarihi zenginliğe sahip olan Yozgat, Hitit medeniyetinin yerleşim yerlerinden olup Hattuşaş'ın yani yanı başında yer alan Alişar Höyüğü Antik Kenti ve Kerkenes Harabeleri, Behramşah Kalesi ve "Bazilika Therma" diye bilinen Sarıkaya Roma Hamamı gibi birçok tarihî mirasa sahiptir. Yozgat, Çamlık Millî Parkı, Akdağ Ormanları, Kazankaya Kanyonu, Çayıralanı Ormanları gibi birçok doğa turizmi potansiyeline sahiptir.”

Konuşmasına termal su kaynakları ile devam eden Keven, Yerköy Termal Turizm Bölgesi’nin iptal edildiğini burasının tekrar turizm bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

“Sayın Bakan, Yozgat Sarıkaya, Sorgun, Boğazlıyan, Yerköy, Saraykent ilçelerimizde bulunan şifalı sıcak su kaynaklarıyla termal turizm potansiyeline sahiptir. İlimizin termal kaynakları yeterince kullanılmıyor, ilave teşviklerle yatırımcılara yönelik kapsamlı bir çalışma yürütülmüyor. 13 Eylül 2019 tarihli Resmî Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Yerköy ilçemizin Termal Turizm Bölgesi iptal edilmiştir. Bunun sebebi nedir? Yerköy ilçesi tekrar termal turizm bölgesi ilan edilmelidir.”

Sarıkaya Roma Hamamı’nın önemini ve burada çalışmaların durdurduğunu, bazı işyerlerinin henüz yıkılamadığını da ileten Keven,

“Yozgat, tur operatörlerinin güzergâhına alınmalıdır. Kapadokya'ya ve Hattuşaş'a gelen turist kafileleri Roma Hamamını görmek için, Çamlık'ta doğa yürüyüşü yapmak için Yozgat'a uğramalıdır. Bu konuda Sayın Bakan'dan hassasiyet bekliyoruz. Ancak, ilimizde büyük bir heyecanla açılışı beklenen Sarıkaya Roma Hamamı'nda yapılan çalışmalar aksamış ve durdurulmuştur. Şu an tel örgülerle çevrili bir vaziyettedir. Üç yıl önce başlayan çalışmalar neden durdurulmuştur? Sarıkaya halkı bu konuda tedirgin ve Sayın Bakan’dan bir cevap bekliyor.”

Yozgat turizmi için küçük ödenekler ayrıldığını ve turizm planlamasının yapılmadığını söyleyen Keven, "Yapıyoruz, yapacağız" gibi donmuş sözlere Yozgatlının artık kanmayacağını söyledi.

“Sayın Bakan, Yozgat üç tarihi başkentin ortasında bir ildir. Galatların başkenti Tavium (Büyüknefes) olup dönemin önemli ticaret merkezidir. Hititlerin başkenti Hattuşaş, Boğazkale'dedir. Medlerin başkenti Kerkenes, Sorgun ilçemizin Şahmuratlı köyündedir. Böyle tarihî zenginliğe sahip bir ilin turizm planlaması, turizm haritası niçin yoktur? Küçük ödeneklerle yıllara yayarak "Yapıyoruz, yapacağız." gibi donmuş sözlere Yozgatlının artık kanmayacağını özellikle belirtiyorum. Yozgat neden bir Beypazarı olamıyor, neden bir Afyon olamıyor? Yozgat turizm kenti ilan edilmelidir, çalışmalara ciddi bir şekilde başlanılmalıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER