CHP'li Gürer: “AKP iktidarı emekliyi, promosyon yarışının figüranı yaptı”

banner598

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, milyonlarcası asgari ücretin altında maaş alan emeklilerin, bankaların promosyon yarışının figüranı haline getirilmesinden, AK Parti iktidarının sorumlu olduğunu söyledi.

Vekil Haberleri 13.08.2022, 10:05
CHP'li Gürer: “AKP iktidarı emekliyi, promosyon yarışının figüranı yaptı”

Üç yıllık taahhüt karşılığında maaşını taşıdığı bankanın belli bir miktar promosyon ücreti verdiği emeklinin promosyona muhtaç edildiğini belirten Gürer, “Emekliyi bu duruma getiren siyasi iktidar utansın” dedi. 

 3 YILLIĞINA 7 BİN 500 LİRA 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bankaların başlattığı promosyon yarışında, emeklilerin maaşlarını taşımaları halinde, 3 yıllığına 7 bin 500 liraya kadar promosyon ücreti vermeye başlamasıyla, banka önlerinde uzun kuyruklar oluşturan emeklilerin durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BU DURUMU AKP İKTİDARLARI YARATTI

Emeklilerin banka promosyonuna muhtaç edilmesini ve uzun saatler banka önlerinde bekletilmesini ‘hazin bir tablo’ olarak nitelendiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bankaların promosyon yarışında emekliyi adeta bir figüran gibi kullandığını ve durumun sorumlusunun ise AK Parti iktidarı olduğunu belirtti. 

EMEKLİNİN YARISI ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR 

Asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını, en düşük emekli maaşının ise asgari ücretin 2  bin lira daha altında olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Düşünebiliyor musunuz, bir ülkede asgari ücretin açlık sınırının altında ve milyonlarca emekli açlık sınırının bile çok çok altında olan 3 bin 500 lira ile geçinmeye çalışıyor? Emekliyi bu duruma AK Parti iktidarı getirdi. 2008 yılında çalışanların emekli olurken ki aylık bağlama oranı yüzde 70’ten yüzde 35’lere düştüğü için bugün 13 milyon emeklinin en az yarısı asgari ücretin altında maaş alıyor” diye konuştu. 

EMEKLİYE REVA MI?

Açlık sınırının altında maaş alan emeklinin maaşını başka bir bankaya taşıması halinde yeni bankanın 7 bin 500 liraya kadar promosyon ücreti verdiğini ve bazı bankaların bunu artırdığını belirten  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ 3 bin 500 lira maaş alan bir emeklinin alacağı 7 bin 500 liralık promosyon ücreti emeklinin bir derdine merhem olabilir. Ancak yıllarca çalışıp didinen emekli bu duruma getirilmemeliydi. Bankada emekli maaşı bir süre kalıyor ve banka bundan ciddi kar ediyor. Bu kar çok cüzi miktarı emekliye veriliyor. Kazanan banka oluyor. Emekli ihtiyaç sahibi olunca onun maaşını banka alabilmek için esasen çok cüzi bir promosyonla emekliyi müşterisi yapmaya çalışıyor. Emekli geçimini sağlayabilmek için bir kaç bin lira kim fazla verirse ona koşuyor. Çoğu emekli bu durumu dahi bilmeyip aynı bankasında kalıyor. Emeklinin bir yılda bankada ki parası ve bankanın bu paradan sağladığı fayda dikkate alınıp promosyon tutarı belirlenmeli ve tüm bankalar için bir taban fiyat belirlenip onun üzerinde promosyon verilmesi sağlanmalıdır” diye konuştu. 

ÖZEL BANKALAR DAHA ÇOK VERİYOR 

Özel bankalar ile kamu bankalarının verdiği promosyon ücretlerinin arasında çok ciddi farkların olduğuna da değinen CHP Milletvekili Gürer,  kamu bankaları 700 lira civarında promosyon ücreti verirken bazı özel bankaların promosyon ücretinin  10 bin liraya kadar yaklaştığını, bu nedenle bazı kamu bankalarının da promosyon ücretlerini güncellemesi gerektiğini ifade etti. 

EMEKLİ NE HALDE GÖRÜLMELİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer iktidara çağrıda bulunarak, “Banka banka promosyon için gezen emeklinin durumunu görün. Pomosyona muhtaç halde bulunan emeklilerin durumunu iyileştirin, emeklilerin intibak düzenlemesi başta olmak üzere yıllardır devam eden sorunlarının çözümü noktasında çalışma başlatın, evi olmayana kira yardımı yapın, ilaç katkı payını kaldırın. En düşük emekli maaşını asgari ücret noktasına taşıyın” dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?