CHP'li Gündoğdu'dan Bakan Kurum'a: Kırklareli'ni Sorduk Ağrı'yı Anlattı

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Meclis'te yaptığı konuşmada Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a sorular yöneltti. Gündoğdu, "Kırklareli'ni sorduk, Ağrı'yı anlattı" dedi.

CHP'li Gündoğdu'dan Bakan Kurum'a: Kırklareli'ni Sorduk Ağrı'yı Anlattı

İşte Gündoğdu'nun konuşması:

BAŞKAN - Sayın Gündoğdu…

VECDİ GÜNDOĞDU (Kırklareli) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan. Kırklareli ilimiz sınırlarında faaliyet gösteren sanayi tesislerinin, işletmelerin ve büyükbaş hayvan çiftliklerinin atıkları çevreye ve canlı yaşama zarar vermektedir. İl müdürlüğümüze ve CİMER'e çevre derneklerinin, vatandaşların ve bizlerin müteakip defalar uyarı ve ikazlarına karşı gerek denetimlerin yetersizliği gerekse işletme sahiplerinin özensiz çalışmaları sonucu atıkların disipline edilememesi nedeniyle özellikle Kırklareli merkez köyde de Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerimiz köylerinde, Yenice ve Babaeski Deresi'nde canlı yaşam tehdit altındadır. Bakanlığınızın canlı yaşamın tehdit altında olduğu anılan bölgelerde büyükbaş hayvan çiftliklerinin atıklarının disipline edilmesi için hangi önlemleri alıyorsunuz? Verilen zararları nasıl telafi edeceksiniz? Kirliliğin zararlarının azaltılması ve sorumluların cezalandırılması konusunda neler yapılmıştır? Teşekkür ediyorum Sayın Bakan.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM –

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle Kırklareli'nde, Edirne'de çevre kirliliğine dair adımlarımızı atıyoruz yani Türkiye'nin her yerinde atıyoruz; 81 ilde çevreye ilişkin bir sorun, problem gördüğümüz zaman gidip Bakanlık olarak bizi ilgilendirsin ilgilendirmesin, çözümü bizde olsun olmasın gerek TOKİ gerek İller Bankası eliyle yapılması gereken destekleri belediyelerimize yapıyor, bir şekilde bu tedbirleri almaya gayret gösteriyoruz.

Bu noktada, Vekilimiz de bilir, Kırklareli'de de yine çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu çerçevede, atık su arıtma tesislerine ilişkin 2023 yılı hedefimiz var; tüm Türkiye'de yüzde yüz nüfusumuza hizmet vermek üzere çalışmalarımızı yapıyoruz ki şu an yüzde 87'de olmamız lazım. Dolayısıyla Kırklareli de bizim önceliklerimiz arasında. Ne yapıyoruz mesela? Ağrı'dan örnek vereyim size, Ağrı'ya gittiğimizde, şehrin içinde 1.300 tane ahır var ve atıkları da kanalizasyona veya bölgeye bırakılıyor. Biz bu ahırları toplayıp organize bir hayvancılık yapılmasını sağlayarak hem burada hayvancılık yapan çiftçimizi hem şehrimizi rahatlatacak önemli bir adım atıyoruz. 1.200 hektarlık -12 milyon metrekarelik- bir alana 50 başlıklı, 75 başlıklı, 100 başlıklı yaklaşık 600 ahır yapıyoruz. Orada daha organize bir hayvancılık yapabilecekler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER