CHP'Lİ GAYTANCIOĞLU: BAKANLIK KENDİ YÖNETMELİĞİNİ ÇİĞNEYEREK YURT BAŞVURULARINI REDDETTİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı bildiğiniz gibi. Öğrencileri mağdur etmeye devam ediyor.

Vekil Haberleri 08.09.2022, 10:52
CHP'Lİ GAYTANCIOĞLU: BAKANLIK KENDİ YÖNETMELİĞİNİ ÇİĞNEYEREK YURT BAŞVURULARINI REDDETTİ

Bu yıl Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtlarına başvuran özelikle ara sınıf öğrencileri kötü bir sürprizle karşılaştı. Geçtiğimiz yıllarda yurt çıkmadığı için özel yurtlara giden ya da ev tutmak zorunda kalan öğrenciler bu sefer de ikamet adresleri gerekçe gösterilerek yurtlara yerleştirilmedi.

Birçok öğrenci geçtiğimiz yıllarda özel yurtlara gitmek ya da ev tutmak zorunda kaldı. Dolayısıyla ikamet adreslerini de yaşadıkları yerlere aldı. Ancak Bakanlık bu öğrencilerin başvurularını “Yurt talebinde bulunulan il/ilçede ikamet tespit edildiğinden” diyerek reddetti. Oysaki Gençlik ve Spor Bakanlığının Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre yurttan yararlanmak için öğrencinin değil, ailesinin yaşadığı yerin, yurt talebinde bulunulan yerden farklı olması gerekiyor. Yönetmeliğin 6. Maddesinden “Öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumu veya programının, ailesinin ikamet ettiği il veya ilçe sınırları dışında bulunması” ifadesi yer alırken öğrencinin ikametine dair bir ifade bulunmuyor.

Yurt başvuruları reddedilen öğrencilere önce “Ailenizin yurt talebinde bulunduğunuz il/ilçede ikamet ettiği tespit edildiğinden yurt yerleştirmesi yapılamadı” şeklinde açıklama yapılması daha sonra aynı açıklamanın “yurt talebinde bulunulan il/ilçede ikamet ettiği tespit edildiğinden yurt yerleştirmesi yapılamamıştır” şeklinde değiştirilmesi de dikkat çekti.

Bakanlığın kendi yönetmeliğine aykırı ve binlerce üniversite öğrencisini mağdur eden bu uygulamayla ilgili bir soru önergesi de veren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “Gençlik ve Spor Bakanlığı seçim öncesi çok fazla yurt sıkıntısı gündeme gelmesin diye kafasına göre yasalara aykırı işler yapıyor. Bir taraftan çok övündükleri bazalı yatakları kaldırıp tekrar ranza sistemine geçerlerken diğer taraftan da ara sınıfta okuyan öğrenciler ‘bir şekilde başlarının çaresine bakmışlardır’ diye düşünülerek mağdur ediliyor” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu Bakanlığın basit kurnazlıkları bir tarafa bırakarak yurt sorunun çözümü için kalıcı ve gerçek çözümler üretmesini istedi.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu “AKP kafasına göre yurt sorunun çözümü öğrencilerin yurtta kalma hakkını elinden almakla çözülür. Bu ekonomik krizde hangi aile çocuğunu devlet yurtlarından yararlanmadan okutabilir? Yapılan beceriksizliklerini ‘başınızın çaresine bakın’ diyerek kapamaya çalışmaktır. Yasalara ve yönetmeliklere açıkça aykırıdır. Derhal düzeltilmesini ve mağdur gençlerimizin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?