CHP'li Fikret Şahin: "Tıbbi mümessiller salgın süresince uzaktan çalışsın!’’

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Plan ve Bütçe Komisyonu Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşmeleri esnasında Eylül ayından itibaren tam zamanlı olarak çalışmaya başlayan tıbbi mümessillerinin uzaktan online çalışması gerektiğini söyledi.

CHP'li Fikret Şahin: "Tıbbi mümessiller salgın süresince uzaktan çalışsın!’’

Şahin ‘’Neredeyse her gün 25 hekim ve eczane ziyaret etmek zorunda kalan bu kişiler salgının yayılmaması açısından uzaktan çalışmalıdırlar.’’ dedi.

Günlük vaka sayılarının on binlerle ifade edildiği, aktif ve ağır hasta sayılarının sürekli artışta olduğu bir dönemde tıbbi mümessillerinin görevlerine tam zamanlı olarak devam ettirilmesi kararını eleştiren Dr. Fikret Şahin, ‘’vaka sayılarının Nisan ayına oranla en az beş kart arttığı bir dönemde tıbbi mümessillerin hastane ve eczaneleri ziyaret ederek sürekli hareket halinde bulunmaları vakaların çok daha fazla artmasına sebep olabilir. İçinde bulunduğumuz yüksek risk ortamında tıbbi mümessillerin tam zamanlı olarak çalıştırılmasını doğru bulmuyoruz. Bu konuda en kısa sürede yeni bir düzenleme getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hekimlerimizin, eczacılarımızın ve tıbbi mümessillerimizin sağlıklı hizmet verebilmesi için salgın koşullarına uygun çalışma modeline geçilmesi ve ayrıca bu meslek gruplarına periyodik tarama testi uygulanması gerekmektedir.’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 25 binden fazla kayıtlı tıbbi mümessilin olduğunu vurgulayan Şahin, ‘’Pandeminin ilk günlerinde tıbbi mümessiller uzaktan çalışmaya başladı. Bu süreçte bazı şirketlerde işten çıkarmalar yaşanırken, bazı şirketlerde ise çalışanlar ücretsiz izine çıkartıldı. Salgının katlanarak arttığı bir dönemde tıbbi mümessillerin hakları ellerinden alınmadan, işten çıkartmalar yaşanmadan ve maaşlarında kesintiye gidilmeden uzaktan çalışma formülüyle yeni düzenlemeler yapılmalıdır. İlaç firmalarına zarar gelmesin mantığıyla hareket etmek sağlık kurumlarını, sağlık çalışanlarını ve toplumu salgın karşısında korunmasız bırakmaktadır. Bu soruna Sağlık Bakanlığı yetkilileri derhal bir çözüm bulmalıdır.’’dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER