CHP'Lİ EMECAN İKTİDARA YÜKLENDİ

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan TBMM Genel Kurulu'nda, 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri üzerine konuştu.

Vekil Haberleri 12.01.2023, 14:54 12.01.2023, 14:57
CHP'Lİ EMECAN İKTİDARA YÜKLENDİ


İktidarın yurttaşın parasını müteahhite, vakıflara, garanti ödemelerine ayırdığını ve bu yüzden vatandaşın maaşına yeteri kadar zam yapılamadığını vurgulayan Emecan,“Asıl sorun ne? Neden siz yüzde 30'un üstünde bir zam veremiyorsunuz? Neden siz en düşük emekli aylığını 5.500 TL'nin üzerinde açıklayamıyorsunuz? Aslında biraz bunu değerlendirmek lazım yani çok mu cimrisiniz? Hayır, eliniz dar; bunu yapamıyorsunuz. Neden yapamıyorsunuz? Çünkü Türkiye'de çok ciddi, milyonlarca insanı ilgilendiren bir bölüşüm şoku yaşanıyor. Bu bölüşüm şokunda fakirin cebinden alıp zenginin cebine aktardığınız için eliniz dar, artıramıyorsunuz. Peki, bunu nasıl yapıyorsunuz? Milletten topladığınız vergileri, milletin geçmediği garanti ödemeli köprülere, tünellere, uçmadığı havalimanlarına aktarıyorsunuz, müteahhitlere aktarıyorsunuz, aile vakıflarına milyonlarca lira aktarıyorsunuz. Yolsuzluklara yol veriyorsunuz, yolsuzluklar yoluyla milletin parasının bir avuç zenginin cebine girmesine sebep oluyorsunuz. Kur korumalı mevduatla 1 milyon mevduat sahibinin cebine hazineden para aktarılmasını sağlıyorsunuz.” dedi.  


CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan’ın konuşması şöyle:


GARANTİ ÖDEMELERİ VATANDAŞIN PARASINI MÜTEAHHİTLERE AKTARDINIZ!
Garanti ödemelerinde büyük bir soygun olduğu görünüyor. Bir tane örnek vereceğim; eskiden köprü, tünel geçişlerinde sözleşme ücretleri yılda bir defa yenileniyordu, şimdi 3-4 defa yenileniyor ve vatandaşın bundan çok rahatsız olmasından, fiyatların çok artmış olmasından dolayı artık vatandaşa bu zammı yansıtmıyorsunuz. Örneğin, Osmangazi Köprüsü'nde 2022 geçiş ücreti 690 liraydı ancak köprüden geçen araç sahibi 184 lira ödüyordu, aradaki 506 liralık fark devlet tarafından bütçeden müteahhitlere aktarılıyor. Ne oldu? Vatandaş bunu fark etmesin. Bu rakama baktığımız zaman, Ulaştırma Bakanının da açıklamalarından, geçen yılın tamamında Osmangazi Köprüsü'nden geçen araç sayısı 14,2 milyon; köprüden geçmeyenler adına 7,3 milyar TL fark ödenmiş. Bu yıl fiyatlara baktığımızda 966 lira, 11,4 milyar lira fark çıkacak. Bakın, değerli arkadaşlar, 11,4 milyar lira fark çıkacak, en düşük emekli aylığının 3.500 TL'den 5.500 TL'ye yükseltilmesinin bütçeye yansıması -bizimle paylaşılan rakam- 21,9 milyar lira, hâlbuki tüm garantiler için bütçeden ayrılan paysa 55 milyar lira. Eğer bu pay müteahhitlere gitmeseydi emekliye çok daha fazla para verebilirdiniz. 


TEK ADAM YÖNETİMİNİN SONUÇLARINI YAŞIYORUZ
Zam oranlarının kamuoyuyla paylaşılması bile sorun oldu. Nasıl oldu? Ocak-Haziran 2023 dönemi memur, emekli aylıklarına yapılacak olan artış oranı önce Cumhurbaşkanı tarafından kamuoyuna açıklandı. Neydi bu zam? Yüzde 25 zamdı. Enflasyon ve refah payı olarak hesaplanan yüzde 25 zam Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı ama ne oldu kamuoyunda yansıması? Tabii ki bir memnuniyetsizlik. Fark edilen bu memnuniyetsizlik karşısında, Cumhurbaşkanı ertesi gün yüzde 5 daha zam yaptı. Peki, bunun bu şekilde mi açıklanması gerekiyordu? Hâlbuki bu zam oranlarındaki değişiklik, yasa değişikliğiyle önce Türkiye Büyük Millet Meclisinde onaylanmalıydı yani Cumhurbaşkanın "Ben yaptım, verdim." şeklindeki bu açıklaması ve bir gün arayla değişiklik yapması devlet ciddiyetinden tamamen uzaklaşıldığının da bir göstergesidir. 24 Haziran seçimleri sonrası uygulanan tek adam yönetiminin de sonuçlarıdır.


BU EMEKLİ MAAŞI İLE İSTANBUL’DA BİR ODA BİLE KİRALAYAMAZSINIZ
Bugün millete dayattığınız yeni ekonomi modeli çökmüş durumda; fiyatlar aldı başını gitti, çarşı pazar kan ağlıyor. Bir yılda kuru soğan yüzde 315, mevsim sebzesi ıspanak yüzde 163, mevsim meyvesi portakal yüzde 142 zamlandı. Süte yüzde 113, peynire yüzde 106, elektriğe yüzde 102, doğal gaza yüzde 166 zam yaptınız. İstanbul'da kiralar aldı başını gitti. En düşük emekli maaşı olarak reva gördüğünüz 5.500 TL'ye İstanbul'da bugün değil bir daire, bir oda bile kiralayamazsınız.


EMEKLİ AYLIĞININ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE YÜKSELTİLMESİNİ REDDETTİNİZ
Emekli aylıkları asgari ücretin altında da kaldı. 2002'de bu ülkede net asgari ücret 184 lirayken bakın, en düşük memur emekli aylığı 377 lira, en düşük işçi emekli aylığı 257 lira, en düşük esnaf emekli aylığı ise 150 lira. Bu hesap üzerinden bugünkü oranlarla en düşük esnaf emekli aylığının 6.923 lira olması gerekiyordu; şimdi asgari ücret 8.506, en düşük emekli aylığı 5.500. Bizim en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine, 8.506 TL seviyesine yükseltilmesi önergemiz de sizlerin ret oyuyla kabul edilmedi; reddedildi Komisyonda. 


13,9 MİLYON EMEKÇİMİZİ GERÇEKTEN EZDİNİZ
En düşük emekli aylığı, açlık sınırının da altında kaldı. Bugün TÜRK-İŞ verilerine göre nedir açlık sınırı? 8.130, yoksulluk sınırı 26.485 TL. "İşçimizi, memurumuzu enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz." sözü yalan oldu, 13,9 milyon emekçimizi gerçekten ezdiniz, cebinden çaldınız. Verdiğiniz zamlar bir iki ay sonra zaten eriyecek, temmuz ayını bile göremeyecek. Sonuç olarak enflasyonun karşısında, açlık sınırının karşısında ve asgari ücretin karşısında altta kalan, eriyen bir zam oranıyla karşı karşıyayız.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.