banner342

CHP'li Cengiz Gökçel: AKP iktidarları, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırıyor!

CHP'li Gökçel 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

CHP'li Cengiz Gökçel: AKP iktidarları, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırıyor!

CHP'li Gökçel'in o açıklaması:

Güçlü ve geleceğine güvenle bakabilen kuşakların bugünden hazır olabilmesi muhakkak ki büyük bir özveri ve azimle çalışan fedakâr öğretmenlerimizin eseri olacaktır. Bu büyük sorumluluğun bilincinde olan değerli öğretmenlerimiz, yurdumuzun dört bir yanında, her türlü fiziksel ve manevi zorluğa karşı mücadele ederek, ideolojik eğitim dayatmasına direnerek bu onurlu mesleğin gereklerini yerine getirmeye çalışmaktadır.

AKP iktidarları, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırmakta, eğitim emekçilerini siyasi görüşlerinden dolayı baskı altına almaktadır. Mülakatlarla yıldırılan, yasal hak olan sendikal faaliyetleri suç sayılan öğretmenlerimiz; ücretli, sözleşmeli gibi kategorilerle ayrıştırılmakta ve özlük hakları tırpanlanmaktadır.

Sözleşmeli öğretmenler, verimli ve aktif çalışmalarını engelleyecek koşullar altında güvencesizliğe sürüklenmekte; ücretli öğretmenlerin çoğu asgari ücretin altında çalıştırılmaktadır. Eğitimin AKP eliyle ticarileştirilmesinin ardından açılan özel okulların çoğunda ise öğretmenlere ödenen ücretin bir kısmının elden geri alındığı haberleri basında görmeye alıştığımız skandallardan sadece biri haline gelmiştir.

Nitelikli eğitimin ancak nitelikli öğretmenler ile mümkün olabileceğini görmezden gelen iktidarın öğretmen alımlarında objektif kriterlerden uzak, siyasal bir yaklaşım sergilenmesi eğitim sistemimize vurulan en ağır darbeyi oluşturmaktadır. Bu durum en çok bu onurlu mesleğe yıllarını vermiş öğretmenlerimizi üzmektedir. Zorluklara rağmen bu kutsal görevi fedakarca yürüten öğretmenlerimizi yaşadıkları sorunlar karşısında yalnız bırakma lüksümüz yoktur.

Bu düşüncelerle, yurdun en ücra köşelerine kadar eğitim meşalesini taşıyan tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Başöğretmen Atatürk ve ömrünü aydınlanmaya adamış eğitimcilerimizi saygı ve minnetle anıyor, insan onuruna yakışır bir yaşama kavuşmaları dileğiyle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER