CHP'li Bayram Yılmazkaya: “İsrafa, Saltanata Para Harcayan Hükümet İş Eğitime Gelince; ‘Bütçe Yok, Para Yok’ Diyor!”

banner458

Cumhurbaşkanının, yüzbinlerce öğretmen açığı olan eğitim camiasına 2021 yılında 20 bin öğretmen ataması yapılacağıyla ilgili konuyu Meclis Genel Kuruluna taşıyan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, bir yılda personel sayısı yüzde 25 oranında artırılan Diyaneti örnek göstererek, Milli Eğitimde de gerekli atamaların biran önce yapılmasını istedi.

banner459
Vekil Haberleri 28.02.2021, 13:33 28.02.2021, 13:48
CHP'li Bayram Yılmazkaya: “İsrafa, Saltanata Para Harcayan Hükümet İş Eğitime Gelince; ‘Bütçe Yok, Para Yok’ Diyor!”

Yüzbinlerce öğretmen açığı olan eğitim camiasına 20 bin öğretmen atamasının çok yetersiz olduğunu belirten Yılmazkaya AKP Hükümetine seslenerek, “Sizlerde çok iyi biliyorsunuz! Ama hiçbir şey yapmıyorsunuz!” dedi.

AKP Hükümetinin devlet kaynaklarını boşa harcadığını vurgulayan Yılmazkaya, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi, “Vatandaştan toplanan vergileri israfa, saltanata harcayan hükümet konu eğitim olunca ‘Bütçe Yok, Para Yok’ diye konuyu geçiştiriyor” dedi.

Sizin Amacınız Eğitim Sitemini Düzeltmek Değil, Eğitim Sistemini Baltalamak!

Milli Eğitimde en az 150 bin öğretmene ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yılmazkaya, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanın 20 bin öğretmen ataması yapılacağını duyurmuştu.

Yüzbinlerce öğretmen açığı olan eğitim camiasına 20 bin öğretmen atamasının çok yetersiz olduğunu sizlerde çok iyi biliyorsunuz! Ama hiçbir şey yapmıyorsunuz!

20 bin öğretmen atamasıyla hangi açık kapatılacak çok merak ediyorum? En az 150 bin öğretmen ataması yapılmalı ki öğretmen açığı bir nebze kapatılsın!

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı personel sayısı 2019’da toplam 104 binken, 2020’de bu sayı, sözleşmeliler hariç, yaklaşık 25 bin kişi arttırarak, 128 bine yükseldi. Diyanetin personeli bir yılda yüzde 25 oranında artırılması ihtiyaçtan dolayıysa bu normal.

Değerli arkadaşlar, Milli Eğitiminde öğretmenlere ihtiyacı var!

Ama iş eğitime gelince; “bütçe yok, para yok” diyorsunuz!

Milli Eğitim Bakanlığında görevli 943 bin öğretmen var.

Eğer öğretmen sayısı Diyanetteki gibi yüzde 25 artırılsaydı, 235 bin yeni öğretmen atanmış olurdu ve eğitimdeki öğretmen açığı da kapanmış olurdu.

Ama görünen o ki sizin amacınız eğitim sitemini düzeltmek değil, eğitim sistemini baltalamak!” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)