CHP'Lİ BAYRAKTUTAN, ESKİ İMAM MUSTAFA DEMİRKAN’IN YÖNETTİĞİ İCAZET TÖRENİNİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Bu hadsiz söylemleri dillendiren, yasalara aykırı hareket eden bu kişinin Diyanet İşleri Başkanlığı ile bağı bulunmakta mıdır? Bağı bulunmuyorsa Demirkan kamu görevlilerinin katıldığı törenleri hangi sıfatla yönetmektedir? ” diye sordu.

Vekil Haberleri 26.10.2022, 15:49
CHP'Lİ BAYRAKTUTAN,  ESKİ İMAM MUSTAFA DEMİRKAN’IN YÖNETTİĞİ İCAZET TÖRENİNİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

Ayasofya Camisi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve devlet erkanının bulunduğu törende, eski imam Mustafa Demirkan’ın “Onlardan daha zalim, daha kâfir kim olabilir. Ya Rabbi, o zihniyetin bir daha bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma” sözleriyle Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuduğunu ve peş peşe ilgili hadsiz eylem hakkında suç duyurularında bulunulduğunu vurgulayan Bayraktutan; Diyanet’in bir süre sonra Demirkan’ın “emekli olduğu için kurumla bağı olmadığını” savunmasını hatırlattı.
Bayraktutan önergesinin açıklamasında “Diyanet ile bir bağı olmadığı savunulan Demirkan; Merkez Valisi Kaymak, Çatalca Kaymakamı Ermiş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İşliyen, İstanbul İl Müftü yardımcıları, ilçe müftüleri ve mahalle muhtarlarının da yer aldığı Çatalca İlçe Müftülüğü’ne bağlı 15 Temmuz Şehitler Kuran Kursu’nda hafızlıklarını tamamlayan dokuz öğrenci için Mehmet Akif Ersoy Camisi’nde düzenlenen icazet törenini yönetmiştir.” İfadelerini kullandı. 
İlgili törende Türk Bayrağı Yasası’nda, Türk Bayrağı'nın “resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun masalara, kürsülere örtü olarak serilemeyeceği” hükmü bulunmasına rağmen Demirkan’ın tam önündeki masanın üzerine Türk Bayrağı serilmiş vali, kaymakam, müftü ve muhtar gibi kamu görevlileri bu masanın başında poz vermişti.
Bayratutan; Ayasofya Camii ve benzeri dini değerlerimizi yansıtan tüm mabetlerimize ve örneklerde görüldüğü gibi icazet törenlerine bu sözde imamın alınmaması doğrultusunda işlemlerin bir an önce başlatılması gerektiğini söyledi. 
Bayraktutan, Oktay’a şu soruları yöneltti:   
Bu hadsiz söylemleri dillendiren, yasalara aykırı hareket eden bu kişinin Diyanet İşleri Başkanlığı ile bağı bulunmakta mıdır? Bağı bulunmuyorsa Demirkan kamu görevlilerinin katıldığı törenleri hangi sıfatla yönetmektedir? 

Hak, hukuk tanımayan, Anayasada açık şekilde suç sayılan eylemlerde bulunan bu kişi hakkındaki suç duyuruları neticesinde her hangi bir adım atılmış mıdır?

Ayasofya Camii ve benzeri dini değerlerimizi yansıtan tüm mabetlerimize ve örneklerde görüldüğü gibi icazet törenlerine bu sözde imamın alınmaması doğrultusunda bir işlem ne zaman başlatılacaktır?

Yorumlar (0)