banner342

CHP'li Aytekin: Çiftçilerin kullandığı ürünlerde KDV kalksın

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu kanun teklifi ile çiftçi ve üreticilerin üretimde kullandıkları ürünlerin KDV’den muaf tutulmasını önerdi.

CHP'li Aytekin: Çiftçilerin kullandığı ürünlerde KDV kalksın

Üretim maliyetlerinin yeterince arttığını belirten Aytekin “dolar kurunda yaşanan dalgalanmaya karşı üreticimizi korumak zorundayız. 2021’de de zor bir sene bizi bekliyor. Buğdayda bile dışa bağımlı hale geldik. Verdiğimiz kanun teklifi ile üretim maliyetlerine karşı çiftçimizi ve üreticimizi korumak istiyoruz. Üretimde kullanılan ürün, araç ve teçhizatta KDV’nin kaldırılmasını amaçlıyoruz. Bu yıl sofralarımızda ürünleri fahiş fiyattan görmek istemiyorsak, bu teklifi yasalaştırmalıyız” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in konuya dair açıklaması şöyle:

Türkiye’de toprağa dayalı üretim zora girmiştir. Yurtiçinde girdi maliyetleri karşısında ezilen Türk çiftçisi artık ölüm eşiğinde! Gübre fiyatlarının seri bir şekilde arttığı ülkemizde, her türlü girdi maliyetinin de dışa bağımlılık yüzünden yükselmesi Türkiye’de tarımı baltalamaktadır. Bir zamanlar İç Anadolu için ‘buğday ambarı’ denilirken, bugün Rusya’dan buğday ithal eder hale geldik. Bunun tek sebebi, yanlış tarım politikalarıdır. Üreticiyi korumak yerine, ithalatı düşünmektir.

Bu Yıl Zor Geçecek

Her türlü ekonomik ve bilimsel veri, bu sene zirai anlamda üretimin ciddi şekilde düşebileceği riskini bize gösteriyor. Buna karşı tedbir almak, devletin asli görevlerindendir. Bir kanun teklifi vererek, çiftçilerimizin kullandığı her türlü malzeme, tarım ve besicilikte kullanılan makine ve malzemelerin KDV oranından muaf tutulması, özellikle Koronavirüs salgını sonrası üretim atılımı yapmak isteyen ülkemizde çiftçilerimize destek olmayı öngörüyoruz. Bu sayede, artan maliyetler karşısında üreticimize bir nebze de olsa rahat bir nefes aldırmayı amaçlıyoruz. Özellikle kış aylarında yaşanan don olaylarında sera üretimi de etkileniyor. Bu teklifle zirai dona karşı kullanılacak araçların da KDV’den muaf tutulmasını amaçlıyoruz. Eğer sofralarımıza gelen ürünlerde fahiş fiyatlar görmek istemiyorsak, bu teklifi yasalaştırmak zorundayız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER