CHP'li Aygun: Torba Kanun'dan çiftçiye borç düzenlemesi yine çıkmadı!

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Torba Kanun içinde çiftçinin yine unutulduğunu savunarak, “Torba Kanun’dan 500 milyar liralık af içinde çiftçiye yine hiçbir şey yok! AKP, kriz içindeki çiftçinin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını yapılandırmak istemiyor. Çiftçimiz yine hüsranla doldu” diye tepki gösterdi.

Vekil Haberleri 12.11.2020, 16:20
CHP'li Aygun: Torba Kanun'dan çiftçiye borç düzenlemesi yine çıkmadı!

TBMM Genel Kurulu’nda dün kabul edilen Torba Kanun’da çiftçinin borçlarına yönelik düzenleme yapılmadı. Çiftçinin biriken borçlarını yeniden yapılandırmayan Torba Kanun’da pek çok alanda af düzenlemesi yapıldı. Çiftçi yine görmezden gelindi. CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, TBMM Genel Kurulu’nda Torba Kanun üzerinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya 5'ten büyüktür” sözlerini anımsatarak “Ama siz de sürekli torpilli 5 iş adamını kolluyorsunuz, onlar için çalışıyorsunuz. Onların vergi ve prim borçlarını silmenin mücadelesini veriyorsunuz” diye konuştu.

Aygun, “İktidar pandemiyi bahane ederek, işçi haklarını tırpanlamak için eline büyük bir çim biçme makinesi aldığını vurgulayarak, “Bu zor dönemde işçiye destek olmanız gerekirken İşsizlik Fonu üzerinden bile işverene destek oluyorsunuz, fonu işveren primlerine destek olmak için kullanıyorsunuz” diye tepki gösterdi.

“İŞSİZLİK FONU İŞVERENE ÇALIŞIYOR”

İşsizliğin rekor kırdığını kaydeden Aygun, “Mart 2002 tarihinden 30 Eylül 2020 tarihe kadar 14 milyon kişi işsizlik maaşı için başvuru yapmış. Ama siz bu rakamın yarısına; 8 milyon 127 bin kişiye işsizlik maaşı bağlamışsınız. Yani siz bu Fon'u işçilere değil işverenlere kullandırıyorsunuz. Sendikaların Meclis önünde eylem yapmasına dahi engel oluyorsunuz” diye konuştu.

Yakın zamanda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile Anadolu’yu gezdiklerini kaydeden Aygun, “Bizler de Bingöl'deydik. Bingöl'deki esnafın, işçinin, çiftçinin AKP ve küçük ortağına selamı var. Esnaf siftahsız kepenk kapatıyor. Veresiye defterleri kabarmış. SSK ve Bağ Kur prim ödeme zamanı gelen esnaf perişan. Çiftçi perişan, KOBİ'ler perişan ama birileri saraylarda çok rahat bir şekilde yaşamını sürdürüyor” dedi.

“BOSNA HERKES’TEKİ MERCİMEK!”

Torba Kanun ile 500 milyar liralık bir af getirildiğini kaydeden Aygun, şöyle tepki gösterdi:

“Bu ülkenin efendisi olan, Atatürk'ün takdir ettiği çiftçiyi unutuyorsunuz. Tarım Kredi Kooperatiflerinin gerçek üyesi olan çiftçiye kapıları kapatıyorsunuz. Yazıklar olsun size. Ülkenin dinamiği olan çiftçileri hiçbir zaman kabul etmiyorsunuz, ama Bosna Hersek'ten, Dünya Tarım Örgütü verilerinde kırmızı mercimek üretimi olmayan Bosna Hersek'ten kırmızı mercimek ithalatında gümrüğü sıfırlıyorsunuz. Şanlıurfa'daki, Antep'teki, Diyarbakır’da mercimek üreten çiftçinize yazık ediyorsunuz. Hiç gitmiyor musunuz seçim bölgenize, bakmıyor musunuz, size bir şey söylemiyorlar mı? Çiftçi kan ağlıyor. Elektrik borçları, sulama borçları, Tarım Kredi, Ziraat Bankası borçları dağ gibi oldu. 2002'de 2,4 milyar lira olan çiftçinin borcu sizin 18 yıllık döneminizde çığ gibi büyüdü 170 milyar liraya geldi!”

Yorumlar (0)