CHP'li Aydoğan: ''İktidarın insanlıkla imtihanı: Korona günlerinde talan ve kayyım''

CHP İstanbul Milletvekili Av. Turan Aydoğan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni bir yönetmelikle doğa talanına aralıksız devam edildiğini ifade etti. Aydoğan konuyu Bakanlığa soru önergesi vererek Meclis gündemine taşıdığını söyleyerek durumu ironik bir şekilde eleştirdi: “Tüm dünya Korona Virüs salgınıyla mücadele verirken bizim Bakanlığımızın bu insanlık mücadelesine sunduğu katkıyı görmeden gelemeyiz. Tarihin en büyük salgını ile karşı karşıya olan insanlık, her koşulda ‘talan’ düşünebilen Bakanlığı da tarihe altın harflerle yazacaktır.” dedi.

CHP'li Aydoğan: ''İktidarın insanlıkla imtihanı: Korona günlerinde talan ve kayyım''

KORONA FIRSATI; TALANA DEVAM

16 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile koruma altındaki doğal alanların imara açılmasına tepki gösteren Aydoğan, “Korona günlerinde talana devam ederek tarihe geçecek bir yönetim. Haberi okuyunca inanamadım. İnsanlık can çekişirken bizi yönetenlerin derdinin hala talan olması tüyler ürpertici. Salgını resmen bir çeşit fırsat gibi görüp doğal alanlarımıza göz dikenler insanlık suçu işliyorlar.” ifadelerini kullandı.

HAZIR SALGIN VAR YAĞMALAMAK İÇİN UYGUN ZEMİN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğin 6'ncı maddesine vurgu yapan Aydoğan, “Madde ile açıkça doğal koruma alanları ticari faaliyetlere açılıyor. Üstelik doğal alanların yağmalanmasının ve talan edilmesinin önüne engel olacak bir de şerh yok. Buradaki düşünce gerçek anlamda art niyetli bir düşünce. Biri çıkmış ‘Hazır salgın var kimse fark etmez yağmalamak için uygun zemin’ demiş gibi. Buradan iyi niyet çıkmaz. Nerden tutsanız elinizde kalıyor. Bakanlık derhal geri adım atmalı, hata olduğunu ifade etmelidir.

İNSANLIK MÜCADELESİNE BÖYLE KATKI SUNULMAZ

Güneydoğu’da HDP’li Belediyelere atanan kayyımların da aynı fırsatçılık mantığı olduğunu ifade eden Aydoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm dünyayı etkisi altına alan ölümcül bir salgınla karşı karşıya olunan bu günleri fırsata çevirmeye çalışan, bu tür yönetmeliklerle, kayyımlarla uğraşanlara önerim; canı pahasına işine gidip gelmek zorunda olan vatandaşa, yine canlarını ortaya koyup, insanlara şifa vermek için gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarına, emekçilere bakıp biraz feyz alsınlar. Tarih, bu süreçte yaşananları yazacak. Dünyaya böyle bir miras bırakmamak için el birliği ile mücadele etme zamanıdır.”

İşte Aydoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a yönelttiği soru önergesi;

16 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile koruma altındaki doğal alanların imara açılması uygulaması başlamıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğin 6'ncı maddesiyle doğal koruma alanlarının ticari faaliyetlere ve yerleşime açıldığı anlaşılmaktadır. 
Bu bağlamda;
1.    Söz konusu maddeyle doğal alanların yağmalanmasının ve talan edilmesinin önünde bir engel olmadığı uzmanlar tarafından ifade edilirken Bakanlığınız olası talanı önlemek adına bir planlama yapmış mıdır? 
2.    Bu düzenleme, bütün dünyada ve ülkemizde tarihteki en büyük salgınlardan birinin yaşadığı böyle bir dönemde,hangi gerekçelerle hayata geçirilmiştir? 
3.    Kamuoyunun ilgisi Korona virüsüyle mücadeleye çevrilmişken, kamu kurumları başta olmak üzere, bütün ülkede üst düzey önlemler alınırken ve olağanüstü hal koşullarında insanlarımız can derdine düşmüşken, herhangi bir alanın imara açılması yönetmeliğini hazırlatmak ve yayınlamak Bakanlığınızcayerindelik açısından ve etik açıdan uygun görülmekte midir?
4.    Yaşadığımız çevreye, doğaya ve insanlığın ortak mirasına zarar verecek olan bu yapılaşmaya açma kararı, salgın gündeminin arkasına saklanmaya çalışıldığına göre kamuoyunun duyması engellenmeye mi çalışılmıştır? Eğer öyleyse, Bakanlığınız neden kamuoyundan gizleme gereği duyduğu düzenlemeler yapmaktadır?

 
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER