CHP'li Arslan: “Zam çözüm değil, Saray dahil tüm kamuda tasarrufa gidilmeli!”

banner598

CHP’li Arslan, ‘Bugün Doğalgaz ve Elektriğe yapılan zamlar iktidarın ve oluşturdukları liyakatsiz kadroların beceriksizliği sonucu enerji alanında sorun büyümekte olduğunun kanıtıdır. Bütün uyarılarımıza karşın iktidar göz göre göre gelen enerji krizini umursamamaktadır.

Vekil Haberleri 01.09.2022, 13:51 01.09.2022, 13:53
CHP'li Arslan: “Zam çözüm değil, Saray dahil tüm kamuda tasarrufa gidilmeli!”

CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Doğalgaz ve Elektriğe yapılan Eylül zamları ve EPİAŞ’ın bugün ilan ettiği Elektrik Piyasasında azami fiyat teklif sınırının bir kez daha değiştirilerek kWh başına 4,8 TL’ye çıkarılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP’li Arslan, ‘Bugün Doğalgaz ve Elektriğe yapılan zamlar iktidarın ve oluşturdukları liyakatsiz kadroların beceriksizliği sonucu enerji alanında sorun büyümekte olduğunun kanıtıdır. Bütün uyarılarımıza karşın iktidar göz göre göre gelen enerji krizini umursamamaktadır.

Bugün; Konutlarda %20,4, işletmelerde %47,6, sanayide %50,8 ve Elektrik üretiminde %49,5 oranında olmak üzere doğalgaza, Sanayide %50, kamuda %30, mesken ve tarımsal sulamada elektriğe %20 oranlarında zam yapan iktidar, hiçbir tasarruf önlemi almadan faturayı yine vatandaşa yüklemektedir.

240 kWh tüketim Eylül 2021 de 219,73 TL, Eylül 2022 de 421 TL’dir. Bu da son 12 ay içerisinde mesken kullanıcıları için Elektrik faturasına yüzde 92 zam demektir. 300 Sm3 Doğalgaz tüketim Eylül 2021 de 607 TL, Eylül 2022 de 1580 TL’dir. Bu da son 12 ay içerisinde konut kullanıcıları için Doğalgaz faturasına yüzde 160 zam demektir.

Vatandaşın enerji giderlerini doğrudan artıracak bu fahiş zamlara ek olarak bir de üreticilerimizin, sanayicilerimizin, çiftçilerimizin üretmek için kullanacağı enerji bedellerine de zam geldiğinden, hayatın her alanında, iğneden ipliğe pahalılık vatandaşımızı önümüzdeki kış daha da içinden çıkılmaz bir ekonomik krize sürükleyecektir. Bu kış vatandaşlarımızın karanlıkta ve soğukta kalmasını önlemek için iktidarın acilen tasarruf politikası uygulaması gerekmektedir.

Enerjide azami fiyat teklif sınırının kWh başına 4,8 TL ye çıkarılması, 2,5 – 3 TL aralığında seyreden Piyasa Takas Fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. 2022’nin başından bu yana piyasaya verilebilen azami fiyat teklif sınırı, neredeyse her ay yukarı çekilmektedir. Bu durum, uzun vadede vatandaşlarımızın enerji faturalarına yansımış ve yansımaya devam edecektir. İktidar, oy kaybetmemek ve krizi üstlenmemek için, enerji sektörünü çökmenin eşiğine getirmektedir. Artan maliyetler nedeniyle üretimi durduran santraller, yapılamayan ödemeler, şirketlerin borçlarının ertelenmesi göz göre göre gelen krizin habercisidir.’ Diye konuştu.

Zam Çözüm Değil Saray Dahil Tüm Kamuda Tasarrufa Gidilmeli

Enerjide israf ve savurganlıktan vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayan CHP’li Arslan, iktidarı tasarruf tedbirleri almaya davet ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bakınız dünya enerji krizini görmüş ve her türlü tasarrufa yönelerek önlem almaya çalışmaktadır. AK Parti iktidarı ise sorunu görmezden gelerek günü hamasi tutum, davranış ve açıklamalarla geçiştirmektedir. Bu yaklaşım vatandaşlarımızı kışın ortasında hem karanlıkta hem de ısınma sorunları ile baş başa bırakacaktır. Ülkemizin içinde bulunduğu derin ekonomik krizi, hayat pahalılığını düşündüğümüzde vatandaşlarımız maalesef enerjide tam bir kara kış yaşayacaktır. Buna önlem almak iktidarın sorumluluğundadır. Biz hatırlatıyor ve yapılması gerekenleri sıralıyoruz. Bunu önlemek için iktidarın derhal Saray’dan başlayarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarında enerji tüketimine ilişkin tasarruf tedbirleri uygulamalıdır. Aydınlatma, ısıtma, sıcak su ve akaryakıt tüketimi olmak üzere tüm tüketim kalemleri için planlama yapmalıdır ve sıkı sıkıya uygulamalıdır. Kimsenin vatandaşlarımızı çetin kış koşullarında hem karanlığa hem de soğuğa teslim etme hakkı yoktur.”

Özelleştirme Değil Kamu Payı Artırılmalı

CHP’li Arslan enerji sektöründe dünya genelinde yaşanan gelişmeleri de hatırlatarak şu değerlendirmelerde bulundu:

Pandemi, iklim krizi, savaş ve ekonomik gerilemeler karşısında bütün dünya enerji alanında tasarrufa gitmektedir. Dünya ülkeleri enerjide kaynak değişiklikleri, ekonomide politika faizi artırımı gibi bir dizi hamle ile çözüm arayışındadır. Ülkemizde ise politika faizi nedeniyle döviz kuru artmakta, kur nedeniyle enerji üretim maliyeti artmaktadır ve bu kısır döngü içinde vatandaşımız ezilmektedir. Dünya, vatandaşlarını bu gelişmeler karşısında koruma çabasındayken, AKP iktidarı dünyanın tersine enerji alanında yanlış politikalarda ısrar etmektedir. Temel yanlış enerjide dışa bağımlı özel sektör öncelikli bir yapı oluşturulmasıdır. Yapılması gereken ise enerji alanında kamu payının artırılmasıdır. “

Yorumlar (0)