CHP'li Arık'tan Diyanet İşleri Başkanına sert tepki: Mustafa Sabri'nin manevi mirasçısı, bir soytarı

banner487

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kılınan Cuma namazında Atatürk’e lanet okuyan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a sert tepki gösterdi.

Vekil Haberleri 29.07.2020, 09:49
CHP'li Arık'tan Diyanet İşleri Başkanına sert tepki: Mustafa Sabri'nin manevi mirasçısı, bir soytarı

 TBMM’de konuşan Arık, “Tarihin her döneminde, saltanat kayığına binip İngilizlere uşaklık eden, Millî Mücadele'yi lanetleyen Mustafa Sabri gibi sözde din adamları hep olmuştur. Mustafa Sabri'nin manevi mirasçısı, bir soytarı, Ayasofya'nın minberine çıkmış, bu topraklarda yeniden ezan okunmasını sağlayan Atatürk'e lanet okuyor ve orada bulunan devlet protokolü de sessiz kalarak bu laneti onaylıyor. Buradan tüm vatan hainlerini lanetliyorum” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kılınan Cuma namazında Atatürk’e yönelik sözlerine tepkiler sürüyor. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık da TBMM’de yaptığı konuşmada Erbaş’ı ağır bir dille eleştirdi. Konuşmasında, Anadolu’nun işgalini içeren Serv Anlaşmasının savuncusu, Anadolu’yu işgal eden devletlerin destek ve yardımlarıyla kurulan derneklerden Tealî-i İslam Cemiyeti'nin yöneticisi, Milli Mücadeleye karşı çıkan, Atatürk için ölüm fermanı çıkartan Şeyhülislam Mustafa Sabri’yi hatırlatan Arık, “Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasının hayırlı olmasını diliyorum. Tarihin her döneminde, saltanat kayığına binip İngilizlere uşaklık eden, Millî Mücadele'yi lanetleyen Mustafa Sabri gibi sözde din adamları hep olmuştur. Mustafa Sabri'nin manevi mirasçısı, bir soytarı, Ayasofya'nın minberine çıkmış, bu topraklarda yeniden ezan okunmasını sağlayan Atatürk'e lanet okuyor ve orada bulunan devlet protokolü de sessiz kalarak bu laneti onaylıyor. Buradan tüm vatan hainlerini lanetliyorum” diye konuştu.

RANT İÇİN CAMİ YIKAN ANLAYIŞI DA LANETLİYORUM

Kayseri Kocasinan Belediyesi’nin 5 camiyi satıp karşılığında baraj manzaralı arsa aldığını belirten Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bir taraftan Ayasofya deyip diğer taraftan para için, rant için cami satan, cami yıkan anlayışı da lanetliyorum. Örnek mi? Kayseri Kocasinan Belediyesi 5 cami sattı, karşılığında baraj manzaralı 100 bin metrekarelik 4 villa arsası aldı. Eski Terminal Camisi benzin istasyonuna çok yakın diye yıkıldı, Sahabiye Camisi ‘Kentsel dönüşüm var’ diyerek yıkıldı, tarihî Kalem Kırdı Camisi'nin yerinde yeller esiyor.”

Yorumlar (0)