CHP'li Arık, Büyükkılıç'a 221 villa parselinin sahiplerini sordu

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'a 221 parseli kimlerin aldığını ve kimlere satıldığının sorusunun cevabını beklediğini söyledi.

CHP'li Arık, Büyükkılıç'a 221 villa parselinin sahiplerini sordu

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Büyükşehir Belediyesinin satışa çıkardığı 221 adet villa parselinin sahiplerini  isimlerini açık bir şekilde Memduh Büyükkılıç tarafından açıklanmasını istedi.

Milletvekili Arık, Biz Şehr-i Emin olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Memduh Büyükkılıç’tanda emin olmak, söylediklerine inanmak istiyoruz diyerek sözleri sürdürdü;" Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin satışa çıkardığı 221 adet villa parseli ile kamumun zarara uğratıldığı iddialarının ardından, Kayseri Büyükşehir Belediyesi iddiaların asılsız olduğu Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin zarara uğramadığını aksine kar elde ettiğini ileri sürdü. Ancak söz konusu villa parselleriyle ilgili iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Bu işin başlangıcında yer alan ancak sonrasında yaşanan gelişmeler nedeniyle kurulan kooperatiften istifa eden Lokantacılar ve Pastacılar Odası ile Emlakçılar Odası gibi bazı oda temsilcilerin olduğunu biliyoruz. Bu istifalar da gösteriyor ki, olay Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklama ile geçiştirilecek basit bir konu değil. Bu süreçte esnaf adına hareket eden ve esnafın üzerinden birilerinin rant elde etmesine tepki göstererek kooperatiften istifa eden tüm esnaf temsilcilerini yürekten kutluyorum. Onlar doğru olanı yaparak kul hakkının çalınmasına ortak olmadılar. Biz Şehr-i Emin olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Memduh Büyükkılıç’tanda emin olmak, söylediklerine inanmak istiyoruz. Çünkü bu işin içinde tüyü bitmemiş yetimin, Kayseri’de yaşayan ve hizmet bekleyen her bir yurttaşımızın hakkı var. Bu konuda iddiaların çürütülmesi için yapılacak şey açık ve şeffaf olarak tüm soruların yanıtlanmasıdır. Bunun için de Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Memduh Büyükkılıç’a Kayseri kamuoyu adına soruyoruz ve açık yüreklilikle sorularımıza yanıt vermesini bekliyoruz."

Belediyenin iddia ettiği gibi gibi parselleri esnaf aldıysa, ihale ortaklarını kamoyuna açıklayın diyen Arık,"Öncelikle söz konusu parsellerin bulunduğu bölgenin altyapısının hazırlanması sonrasında da toplu olarak değil de tek tek satışının yapılması Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin dolayısıyla da Kayseri halkının yararına olmaz mıydı? Esnaf bir yandan ekonomik kriz diğer yandan pandemi nedeniyle zor günler geçirirken, siftahsız dükkan kapatırken esnafların önceliği villa parseli satın almak mıdır? Madem belediyenin iddia ettiği gibi söz konusu parselleri esnaf aldı. O zaman ihale ortaklarını kamuoyuna açıklayın? İhalenin ilk günkü ortakları ile bugünkü ortaklarının aynı kişiler midir? Encümen kararıyla onaylanan ihale ortakları kimdi, bugünkü ortaklar kimlerdir?Bu ortaklar arasında Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerle bağlantısı olan (Belediye personeli, meclis üyesi, daire başkanı, belediye başkanı gibi)  kaç kişi veya bunların yakınları vardır? Belediye personeli ve/veya yakınlarına parsellerin satışı kaç liradan yapılmıştır? Umarım ticari sır gibi bir bahanenin ardına saklanarak sorularımız geçiştirilmez. Böyle bir durum başta Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Memduh Büyükkılıç olmak üzere tüm belediye yöneticilerini zan altında bırakacaktır. Özetle Sayın Büyükkılıç, eğmeden bükmeden Kayseri kamuoyu sizden 221 parseli kimler aldı kimlere sattı bu sorunun yanıtını istiyor? Şehr-i Emin’den doğru, tartışmasız yanıtlar bekliyor. Biz de Kayseri halkı adına bu süreci takip etmeye, Kayseri halkının haklarını için mücadele etmeye devam edeceğimizi bildirir, kamuoyunu saygı ile selamlarız. " dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER