CHP'li Ağbaba: Olmayan mehteran takımıyla insan kaçırmışlar!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İnsan kaçakçılığında her gün yeni bir yöntemle karşılaşıyoruz. MHP’li Adana Karataş Belediyesi kaçırılacak insanları mehteran takımından gösterip yurt dışına göndermiş” dedi.

Vekil Haberleri 03.06.2021, 13:30
CHP'li Ağbaba: Olmayan mehteran takımıyla insan kaçırmışlar!

Gri pasaport skandalları bitip tükenmek bilmiyor. Tüm Türkiye’de arka arkaya ortaya çıkan gri pasaportla yurt dışına insan kaçırılmasına son örnek MHP’li Adana Karataş Belediyesi. Adana Karataş Belediyesi’nden gri pasaportla yurt dışına gönderilen 30 kişiden 20 sinin geri dönmediği ortaya çıktı. Belediye bünyesinde mehteran takımı ve dans grubu olmamasına rağmen kaçacak insanları bu takımların üyesi olarak gönderildiği tespit edildi.

30 KİŞİDEN 20 Sİ GERİ DÖNMEMİŞ

Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz tarafından imzalanan 26.09.2019 tarihli teklif üzerine Adana Karataş Belediye Meclisi  03.10.2019 tarih ve 55 sayılı kararında “ Belediyemize ait mehteran takımı ve dans grubunun belediyemizi temsil etmek üzere ….Festival Programına katılması…” şeklinde karar alındığı belirtiliyor.İlgili kararın ardından 30 kişinin Mehteran Takımı ve Dans grubu üyesi olarak gösterilip Adana Valiliği’nden hizmet damgalı pasaport aldıkları, yurt dışına gönderildikleri ancak giden 30 kişiden 20’sinin geri dönmediği ortaya çıktı.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan,  belediyeler eliyle insan kaçakçılığı skandalını Türkiye gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, insan kaçakçılığı ile ilgili her geçen gün yeni bir yöntemle karşılaşıldığını, soruşturma sürecinin hızlandırılarak sorumluların ortaya çıkarılması gerektiğini kaydetti.

AKP BELEDİYELERİNİN YÜZ KIZARTICI OLAYINI UNUTTURMAK İSTİYOR

Ağbaba, Geçtiğimiz yıl eylül ayından beri konuşulan, Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nde 8 Nisan tarihinde gündeme getirilen, ardından onlarca belediyede benzer insan kaçırma olaylarının yaşandığı sürecin beklenilenden çok yavaş ilerlediğini belirten Ağbaba, “Alman Hükümeti olayın ortaya çıkmasından hemen sonra soruşturma başlatıp, sınırlarına gri pasaportla ilgili uyarılarda bulunmuş, pasaport dışında da belge istenmesi talimatı vermiştir. Oysa Türkiye’de halen görevden alınan bir belediye başkanı bile yok. Almanya 15 günde suçluları bulurken, Türkiye aylardır arayış içinde.Görünen o ki AKP, kendi belediyelerinde yaşanılan bu ‘yüz kızartıcı’ olayı , zamana yayarak partilerine bulaşmasını engellemek istiyor“ dedi.

Yorumlar (0)