CHP Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko'dan Engelli Hakları İçin Sert Tepki

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, "Engelli Haklarına Yönelik Haksız Düzenlemelere Karşıyız!" ifadesini kullandı.

Vekil Haberleri 11.07.2024, 17:06
CHP Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko'dan Engelli Hakları İçin Sert Tepki

CHP Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, engelli bireylere yönelik hakların kısıtlanmasına ve AKP hükümetinin fakirden alıp zengine dağıtma politikalarına sert eleştirilerde bulundu.

Kanko, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve AKP hükümetinin, dar gelirli vatandaşlardan, emeklilerden ve engelli bireylerden daha fazla vergi almanın peşine düştüğünü vurguladı. "Dünyanın her yerinde engelli bireylere pozitif ayrımcılık yapılarak sosyal hayata kazandırılmaya çalışılırken, maalesef ülkemizde zenginlere ve yandaş müteahhitlere pozitif ayrımcılık yapılmaktadır," dedi.

Kanko, yandaş müteahhitlerin ve zenginlerin vergi cezalarının silinip ülkenin kaynaklarından haksızca faydalandığını belirtti. "Engelli vatandaşlarımız için sağlanan ÖTV muafiyetini dahi nasıl vergiye tabi tutarız diye hesap yapılıyor," diye ekledi.

Yapılması planlanan düzenlemelerde, engelli vatandaşlara yönelik istisna süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması ve mirasçılardan ÖTV tahsili gibi maddelerin yer aldığını ifade eden Kanko, bu düzenlemelerin anayasaya aykırı olduğunu vurguladı. Engelli bireylerin haklarına yönelik bu haksız girişime karşı çıktıklarını ve AKP hükümetinin fakirden alıp zengine dağıtma politikalarını kabul etmediklerini belirtti.

Yorumlar (0)