BAYRAM YILMAZKAYA'DAN 1 MAYIS BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜ MESAJI

1 Mayıs, demokratik hak ve özgürlükleri kullanma adına, bu uğurda mücadelenin, birliğin ve dayanışmanın yaşama geçirilmesinin ifade edildiği önemli bir gündür.

BAYRAM YILMAZKAYA'DAN 1 MAYIS BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜ MESAJI

Bu haklı mücadelede, ekmek ve özgürlük arama kavgasında yitirdiğimiz canların, dökülen kanların failleri daha bulunamadığı gibi çekilen hapislerin, yapılan işkencelerin de hesapları sorulmadı.

Devletin Taksim korkusu ve yasağı nedeniyle uzun yıllar kutlamalar taksim dışındaki alanlarda gerçekleşti.

Çalışan işçinin emekçinin, ezilenlerin ve özgürlüğün bayramı olan 1 Mayıs işçi ve emekçi bayramının sembolü olan Taksim Meydanı, bu yıl ülkedeki yanlış politikaların sonucunda ön plana çıkan güvenlik ve terör gerekçeleriyle yine yasak.

Bizler işçi kardeşlerimizin emeklerinin karşılığını almak için verdikleri haklı mücadelenin yanında duracağız, katkı sağlayacağız, omuz omuza bu mücadeleyi vereceğiz.

Toplumun her noktasında üreten, geliştiren, katkı sağlayan ve hizmet sunan emekçilerimizin, bu yasakçı iktidar döneminde emeklerinin karşılığını alamadığının bilincinde olan Cumhuriyet Halk Partisi bu haksızlığın her zaman karşısındadır.

Asgari ücret uygulamasındaki haksızlıklar, taşeron işçilerinin haklarının gasp edilmesi, emekçinin grev hakkının yasaklanması, sendikalı işçilerin işten atılması gibi birçok yasakçı ve haksız uygulamanın yapıldığı bu dönemde 1 Mayıs daha fazla anlam ve önem kazanmaktadır.

Grevlerin yasaklanmadığı, sendikalı işçilerin işten atılmadığı, örgütlenmenin engellenmediği, kamu emekçileri de dâhil tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal haklara sahip oldukları, özgürlükçü bir demokrasi için işçilerimizle, emekçilerimizle omuz omuza mücadele etmeye ve AKP Hükümetinin işçi haklarını gasp etme girişimleri karşısında durmaya devam edeceğiz.


Bu duygu ve düşüncelerle, emek, hak ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenleri saygı ile anıyor, işçi ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum.

Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya

Gaziantep Milletvekili

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER