Barış Yarkadaş:FLASH TV, çığlık atarak kapandı

Yarkadaş: "Gazetecilere yönelik baskılarda gözle görünür bir artış var. FLASH TV, baskılara dayanamadığı için yayınlarına son verdi."

banner154
Barış Yarkadaş:FLASH TV, çığlık atarak kapandı

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, gazetecilere yönelik, soruşturma, gözaltı ve tutuklama sürecinin hız kaybetmeden sürdüğünü dile getirdi. 

 

YAŞAR KEMAL'E İTHAF ETTİ

 

"Medyaya Yönelik Hak İhlalleri Raporu"nun Şubat ayı verilerini kamuoyuyla paylaşan Yarkadaş, raporu ölümünün 4. yılı olması nedeniyle gazeteci - yazar Yaşar Kemal'e ithaf ettiğini söyledi. 

 

"DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK"

 

Yaşar Kemal'in de uzun yıllar çalıştığı Cumhuriyet yazarlarının 2019 yılının Şubat ayında haksız ve hukuksuz bir kararla mahkum edildiğini belirten Yarkadaş, "Yaşar Kemal'in gazetede yazmaya başladığı 1950'lerden bugüne değişen bir şey yok. Gazeteciler hep baskı altında" dedi. 

 

"EN SICAK ŞUBAT"

 

Muhalif medya mensuplarının üzerindeki iktidar baskısının Şubat ayında da devam ettiğini belirten Yarkadaş, "Gazeteciler, gözaltı, soruşturma, kovuşturma ve hapis cezaları yüzünden en sıcak Şubat'ı yaşadılar" ifadesini kullandı. 

 

"FLASH TV ÇIĞLIK ATARAK KAPANDI"

 

28 yıldan bu yana yayın yapan FLASH TV'nin 28 Şubat tarihinde yayınlarına son vermek zorunda kaldığını da belirten Yarkadaş, kanal yetkililerinin yaptığı "Baskılara dayanamadığımız için yayınlarımıza son veriyoruz" açıklamasının AKP'nin medya karnesinin özeti olduğunu belirtti. 

 

Yarkadaş, "AKP, Flash TV'yi 'Ya benden olacaksın, ya da kapanacaksın' paradoksuna soktuğunu belirterek şunları söyledi:

 

"Flash TV yönetimi, adeta bir çığlık atarak kapandı. Bu çığlık, aslında baskı gören tüm gazetecilerin de sesi ve feryadıydı. Bir 28 Şubat günü atılan o çığlığın sesi, AKP tarihe karıştığında da unutulmayacak ve hep hatırlanacak. O çığlık, AKP'nin medya karnesinin de özeti olacak."

 

"ERDEM HAKİM ÖNÜNE ÇIKACAK"

 

CHP PM Üyesi ve Gazeteci Eren Erdem'in de bu sürecin mağdurlarından biri olduğunu belirten Yarkadaş, "Erdem, gazetecilik yaptığı için 246 gündür cezaevinde. 1 Mart günü saat 10.00'da Çağlayan'da yeniden hakim karşısına çıkacak. Erdem'in davası, gazetecilerin yaşadığı süreçlerin özetidir" diye konuştu.

 

NELER YAŞANDI?

 

Yarkadaş, raporunda yer verdiği hak ihlallerini ise şöyle özetledi:

 

"1 gazeteci tutuklandı; 4 gazeteci gözaltına alındı, 4 gazeteci 6 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası aldı. 1 TV, baskılar yüzünden yayınına son verdi.

 

46 gazeteci hakim karşısına çıktı. 41 haber erişime engellendi. 3 gazeteci tehdit edildi; 1 gazeteci saldırıya uğradı.

 

21 matbaa çalışanı hakim karşısına çıktı, 1 gazeteye dava açıldı. 1 yönetmen hapis cezası aldı. 1 gazeteciye 15 bin lira para cezası verildi; 2 habere yayın yasağı getirildi.

 

2 video haber erişime engellendi; 

2 kitap cezaevine alınmadı."

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2019, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER