banner258

Bakan eski hükümlüler için umut vermedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından, ‘Eski hükümlü ilanlarına ve hükümlü bir vatandaşın mektubuna ilişkin’ yanıtlanması istemiyle yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine Bakan Sekçuk’tan yanıt geldi.

Bakan eski hükümlüler için umut vermedi

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer önergesine mahkûmiyet yaşayıp çıkan bir vatandaşın mektubuna yer verdi. Mektupta, "Ben 2 yıl 1 ay ceza nedeniyle eski hükümlüyüm. KPSS'den 75 puan aldım. Ancak kamu işçisi olabilmem için eski hükümlü ilanlarına müracaat edebiliyorum. 657 kapsamında müracaat edemiyorum. Eski hükümlü ilanı ile Terörle Mücadelede yaralananları da bizimle birlikte aynı ilanlara çağırıyorlar ve onlar öncelikli olarak bizimle birlikte mülakata giriyorlar. Kamu kurumlarındaki komisyonlarda bizi değil onları seçiyorlar. Zaten 3. Sınıf vatandaş sayılıyoruz. Komisyonlarda takdirlerini onlardan yana kullanınca eski hükümlüler böyle açıkta kalıyor. Bu kişilerin bizimle aynı statüde aynı ilanlarla alınmaları eski hükümlülere geberin gidin demekten başka bir şey değil. Madem öyle yapacaklar ya bize ilan açmasınlar ya da engelli kadrolarından ayrı ilanlar açsınlar. Konya kara yollarına mülakata gittim ve yine öncelikli olarak terörle mücadelede yaralanan kişiyi aldılar" ifadeleri yer alıyor.

Gürer ise Bakan Selçuk’a, “Vatandaşın dile getirdiği talebe göre bir düzenleme düşünülmekte midir?” diye sordu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yazılı soru önergesine yanıt veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Eski hükümlülerin işçi olarak istihdamı, 4857 sayılı İş Kanununun 30 uncu maddesi hükümlerine göre yürütülmektedir. Buna göre; işverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları kamu işyerlerinde yüzde iki eski hükümlü işçiyi veya terör olaylarının sebep ve tesiri sonucu malul sayılmayacak şekilde yaralananları meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlü olup, bu işçileri Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığı ile sağlamaktadırlar” yanıtını verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER