AHMET ÖNAL:BOSNA DAN FİŞEK ALIYORMUYUZ

BOSNA’ DAN FİŞEK ALIYOR MUYUZ ? ALIYORSAK NEDEN ALIYORUZ? SORUMUZA MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR’DAN CEVAP

AHMET ÖNAL:BOSNA DAN FİŞEK ALIYORMUYUZ

BOSNA’ DAN FİŞEK ALIYOR MUYUZ ? ALIYORSAK NEDEN ALIYORUZ? SORUMUZA MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR’DAN CEVAP

 

İlgi:         TBMM Başkanlığının 13.12.2018 tarih ve 43452547-120.07-397884 sayı yazısı ile ilişik Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanlığı’nın 30 kasım 7/6269 sayılı yazılı soru önergemiz.

 

İlgi sayılı soru önergemiz ile milli ekonomimizin kalbi MKE ‘nin ürettiği ağırlıklı 9x19 mm  parabellum mühimmatın yurtdışından alındığı iddialarına ilişkin olarak Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi AKAR’a  yazılı soru önergesi ile şu sorular sorulmuştur.

 

Soru: 1- 2016-2017-2018 Yılları arasında kaç ülkeden danışmanlık firmaları aracılığı ile mühimmat alınmıştır? Bunlar hangi ülkelerdir?

 

Soru : 2- Aynı yıllar arasında hangi ülkelerden hangi mühimmatlar alınmıştır? Özellikleri nelerdir?

 

Cevap : Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından karşılanamayan ve ihtiyaç olarak MKEK’e bildirilmiş olan mühimmatlar bu kapsam ve değerlendirmeler ışığında ülkelerden temin edilmektedir.

 

Değerlendirme : Sormuş olduğumuz sorunun cevabı kamuoyunu aydınlatıcı nitelikte bulunmamaktadır.  Sayın bakana sorumuz da yıllar itibariyle hangi ülkelerden mühimmat alınmıştır diyoruz.  Sayın bakan bize

 

1-Ülkelerden diyor ama ülkelerin adlarını söylemiyor.

2-MKEK  tarafından karşılanamayan ve ihtiyaç olarak MKEK’e bildirilmiş olan mühimmatlar açıklaması ise ayrı bir muammadır.

 

Sayın bakana soruyorum MKEK tarafından karşılanamayan ve ihtiyaç olarak bildirilen mühimmatların, aylardır bir türlü atanamayan Genel Müdürlük  makamı  ve ihtiyaçların, malzeme alım-satımı,  belirlenmesinde önemli  bir yere sahip olan Yönetim Kurulu  boşluğu ile  bir ilgisi varmıdır?

 

Soru 3-Alınan bu mühimmatlar MKE’de önceki yıllarda üretilmekte midir? Üretilebiliyor ise neden yurt dışından alınmaktadır?

 

Cevap : cevap yok

 

Soru 4- üretilemiyor ise neden üretilememektedir?

 

Cevap : cevap yok

 

Soru 5: MKE’de üretilemediği için mi alınmıştır?

 

Soru 6: Bosna’dan 9x19 mm tabanca fişeği alınmış mıdır?

 

Cevap: Tabanca fişekleri ihtiyaçlar çerçevesinde MKEK Gazi Fişek Fabrika Müdürlüğünce karşılanmakta, gerektiğinde çift vardiya, fazla mesai ve ana vardiya gibi uygulamalar ile yıllık üretim arttırılabilmektedir. Denmektedir.

 

Değerlendirme : Yine sayın bakan sorularımıza gayri ciddi cevaplar vererek kamuoyunu aydınlatıcı ve  yeterli cevap verilmemiştir.

 

Soru 7: 2018 yılı itibariyle kaç milyon alınmıştır?

Soru 8: Gazi fişek Fabrikasında 2015, 2016, 2017, 2018  yıllara göre tabanca üretimi yıllık kaç adettir?

Soru 9: 2019 yılı için Bosna’dan fişek alımı yapılacak mıdır?

 

 

Cevap: 7,8, ve 9 uncu sorularımıza ise hiç cevap verilmemiştir.

 

 

Genel değerlendirme : Vermiş olduğunuz cevaplar kamu oyunu aydınlatıcı nitelikte değildir. Yalnızca geçiştirici niteliktedir.

 

Milli Savunma Bakanı sayın Hulusi AKAR’a TBMM’de sormuş olduğum soruları yeniden sevgili hemşerilerim ve değerli basınımız huzurunda  tekrarlamak istiyor ve cevap bekliyoruz.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER