Türkiye'nin yüz akı Kadın Milli Voleybol Takımı'nın 13 saatlik yolculuğu ekonomi sınıfında uçmasına tepkiler dinmiyor

Türkiye'nin yüz akı Voleybol Kadın Milli Takımı'nın 13 saatlik yolculuğu ekonomi sınıfında beraberinde tepkileri getirdi.

SPOR 27.05.2024, 13:14
Türkiye'nin yüz akı Kadın Milli Voleybol Takımı'nın 13 saatlik yolculuğu ekonomi sınıfında uçmasına tepkiler dinmiyor

A Milli Erkek Futbol Takımı'na özel uçak tahsis edilirken milli voleybolcular 13 saat süren uçak yolculuğunu tarifeli uçakla ekonomi sınıfında gerçekleştirdi.

Türkiye'nin yüz akı Voleybol Kadın Milli Takımı'na yapılan bu uygulama tepkileri beraberinde getirdi.

Takım kaptanı Eda Erdem ve yıldız oyunculardan Zehra Güneş de tepkilerini dile getirdikleri mesajlarına Türk Hava Yolları (THY) hesabını etiketledi.

Milli voleybolcuların tepkileri üzerine THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, yayımladığı açıklamada sorumluluğun TVF'ye ait olduğunu söyledi.

THY’nin sponsoru olduğu tüm federasyonları için yıllık uçuş kapasitesi dikkate alınarak, sene başında belirli bir uçuş planlaması yaptığını kaydeden Üstün, “Bu kapsamda gerçekleştirilen biletleme süreçlerine dair tüm detayların sorumluluğu ilgili federasyonlara ait olup, yetkililerince sağlanmaktadır” dedi.

TVF ile THY arasında 10 Mayıs’ta sponsorluk anlaşması imzalanmıştı. TVF'nin açıklamasında bu anlaşmaya da değinildi:

“THY ile federasyonumuz arasındaki sözleşme barter sözleşme kapsamındadır ve maddi ödeme içermemektedir. Sözleşmedeki tüm haklar federasyonumuz faaliyetlerinde uçak bileti olarak kullanılmaktadır. Sonuç olarak; söz konusu uçuşta hiçbir bilete kabin yükseltme (upgrade) işlemi yapılmamış, uçuş listemiz de Türk Hava Yolları yetkililerince yapılan açıklamaların aksine elektronik postalarla sabit olduğu üzere 17 Mayıs tarihinde Türk Hava Yolları yetkilileri ile paylaşılmıştır. Gerçeğe aykırı yapılan açıklamaları kabul etmek mümkün değildir.”

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, LinkedIn'de konuyla ilgili eleştirilerin yöneltildiği ve kendisinin de etiketlendiği gönderilerin bazılarına yanıt verdi.

Seferlerin aylık planlandığını ancak TVF'nin biletleri 10 gün önce aldığını belirten Bolat, "Artık özellikle kadın sporcularımızın yurt dışı gidiş gelişlerini özel olarak takip edeceğim. Özel kalemime talimat veriyorum. Tüm kadın sporcularımız milli maçlara giderken özel kaleme bildirin, şahsen takip edeceğim. Gerekirse uçak tipi değiştireceğiz ve sizi business uçuracağız" dedi.

Geçen yıl Brüksel'de Avrupa Şampiyonu olan A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın, şampiyonluk sonrası dönüş yolculuğunu tarifeli uçakla ekonomi sınıfında yapması tepkilere neden olmuştu.

Tokyo'daki Olimpiyat elemelerine de tarifeli ve aktarmalı uçuşla giden oyunculara dönüş uçuşunda Business Class'ta yer verilmişti.

Yorumlar (0)