Almanya İçişleri Bakanı:Aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok

UEFA, gol sevinci sırasında yaptığı 'bozkurt' işareti nedeniyle Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması başlattı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve AKP Parti Sözcüsü Ömer Çelik, UEFA'nın Demiral hakkında soruşturma başlatmasına tepki gösterdi.

SPOR 03.07.2024, 17:10
Almanya İçişleri Bakanı:Aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok

UEFA gol sevincinde 'bozkurt' işareti yapan Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması başlattı. 

UEFA tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Avusturya ile Türkiye arasında 2 Temmuz 2024 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinde oynanan 2024 UEFA Avrupa Şampiyonası son 16 turu maçıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın iddia edilen uygunsuz davranışıyla ilgili olarak UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca bir soruşturma başlatılmıştır."

Maçın ardından gol sevinciyle ilgili açıklamalarda bulunan Demiral, şunları söylemişti:

"Bir gol sevinci vardı aklımda onu yaptım, Türklükle alakalı. Türk olduğum için çok gurur duyuyorum, o yüzden golden sonra onu iliklerime kadar hissetim. Öyle bir şey yapmak istedim, yaptığımdan dolayı çok da mutluyum. Bütün taraftarlarımız bizimle gurur duyuyor. Tribünde görmüştüm yapan taraftarlarımızı, onları gördükten sonra daha çok yapasım geldi, çok mutluyum."

İÇİŞLERİ BAKANI'NDAN TEPKİ: STADYUMLARIMIZDA YERİ YOK

Gol sevincinin kamuoyunda tartışılmasının ardından Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Demiral'ın gol sevincine tepki gösteren Faeser, "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok" diyerek UEFA'nın olayı araştırmasını istediklerini ifade etti.

Faeser, şunları kaydetti:

"Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok. Avrupa Futbol Şampiyonası'nı ırkçılık için bir platform olarak kullanmak kabul edilemez. UEFA'nın olayı araştırmasını ve yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz."

Yorumlar (0)