Zafer Partisi Sözcüsü Sevda Gül Tunçer: Kılıçdaroğlu’na başörtüsü konusundaki aklı Davutoğlu vermiş

Zafer Partisi sözcüsü Sevda Gül Tunçer partisinin haftalık basın toplantısında konuştu.

SİYASET 02.11.2022, 14:37
Zafer Partisi Sözcüsü Sevda Gül Tunçer: Kılıçdaroğlu’na başörtüsü konusundaki aklı Davutoğlu vermiş


 Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Tunçer, yerli ve milli diye lanse edilen TOGG projesini eleştirdi. Sevda Gül Tunçer ayrıca Kılıçdaroğlu’na başörtüsü açıklamasının fikrinin Davutoğlu tarafından verildiğini söyledi.

Tunçer: Saray’a sormak istiyoruz. Sizin yerli ve milli anlayışınız nedir?

‘’Saraya göre, “yerli ve milli” olan otomobil girişimi TOGG, geçtiğimiz günlerde halka tanıtıldı. Ve bildiğimiz üzere iktidarın sahipleri yirmi yıldır her seçim öncesinde “kendi uçağımızı yapıyoruz”, “yerli uçağımız göklerde” gibi seçime yönelik tozpembe masallarla Türk halkın gözlerinin içine baka baka alay etmektedir. Sarayın yeni oyuncağı TOGG’un tasarımını İtalyanlar motorunu Almanlar, Bataryasını Çinliler, Şasisini İngilizler üretiyor ve entegrasyonunu yine Almanlar sağlıyorken Saray’a sormak istiyoruz. Sizin yerli ve milli anlayışınız nedir? Akp’li yılların ilk Maliye Bakanı, “Satacağız satacağız. Her şeyi satacağız. Kâr edeni de satacağız, zarar edeni de satacağız. Devleti ekonomik faaliyetlerden kurtarıncaya kadar satacağız.” diyerek Cumhuriyetin tüm kazanımını ve birikimini ne var ne yoksa hepsini satmaya ant içtiklerini bizzat söylemişti. Geçen yirmi yılda yerli ve milli ne varsa satan Saray Rejimi ne oldu da “Yerli ve Milli” aşkına tutuldu? Sizler bugüne kadar yerli ve Milli üretim için gerekli olan hangi yeterliliği yerine getirdiniz? İktidarınız boyunca İmam Hatip Liselerine yaptığınız yatırımın ne kadarını Teknik – Meslek liselerine yaptınız? Teknik- Meslek Liselerinin niteliğini arttırmak için ne yaptınız? Diyanet’e bol kepçeden bütçe ayırırken eğitime, bilime ve tekniğe ne kadar bütçe ayırdınız efendiler?’’ diye sordu.

Kemal Kılıçdaroğlu’na, başörtüsünün yasal çerçevesi konusundaki aklı da Gelecek Partisi genel başkanı Ahmet Davutoğlu vermiş

‘’Kemal Kılıçdaroğlu’na, başörtüsünün yasal çerçevesi konusundaki aklı da Gelecek Partisi genel başkanı Ahmet Davutoğlu vermiş. Erdoğan 2002’den 2022’ye kadar süren ve Türkiye’yi toplumsal, siyasal, bürokratik, ekonomik ve demografik anlamda ağır şekilde tahrip eden politikalarının sonucunda 2023 seçimleri öncesinde ağır bir politik çıkmaza girmiştir. Bu süreç, seçimler yaklaştıkça Erdoğan için daha vahim hale gelmektedir. Seçimleri kazanmak için bir strateji oluşturma ihtiyacının farkında çünkü seçimler taktikle değil ancak strateji ile kazanılır. İşte bu noktada CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu yapmış olduğu bir açıklamayla Erdoğan’a muazzam destek oldu. AKP iktidarının bu stratejiyi kurmasına olanak sağlayan pası başörtüsüne yasal dayanak hazırlanması ile ilgili açıklamasıydı. Çözülmüş/geçmişte kalmış bir mesele tekrar Kılıçdaroğlu tarafından Erdoğan’a bir fırsat verecek şekilde canlandırıldı. Şimdi, Erdoğan bir anayasa değişikliği ile sadece başörtüsünü legalleştirmek değil, Aile kurumunu güçlendirmek adına ki aile kurumu zaten anayasamızın korunması altındadır ve toplumun temel çekirdeği olarak korunmalıdır. Bu konuda hiçbir endişeye veya tartışmaya mahal yoktur. Otoriter ve dini referanslara dayalı bir düzenleme ile laik sistemin altını daha da etkili bir şekilde oymaya hazırlanmaktadır. Bunu bir referandum meselesi yapacak ve böylece seçimlerden önce halkın %50-60 civarında bir bölümünün desteğini alacak bir retorikle bu referandumu geçirecek. Böylece daha 2023 seçimlerine gelmeden seçim kazanmış yani referandumu kazanmış olmanın psikolojik üstünlüğüyle seçimlere gidecektir. İşte Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a vermiş olduğu pas budur. Kılıçdaroğlu bir yandan Erdoğan karşısında en şanslı aday olan Mansur Yavaş’ın adaylığını engellerken öte yandan Erdoğan’ın strateji oluşturmasına izin ve imkân veren açıklamalar yaparak Erdoğan’dan sonra en iyi AKP’li olduğunu bir kez daha göstermiştir. ’’ifadesinde bulundu.

‘’Eğer tarafımıza gelen bilgiler doğruysa, Kemal Kılıçdaroğlu’na, başörtüsünün yasal çerçevesi konusundaki aklı da Gelecek Partisi genel başkanı Ahmet Davutoğlu vermiş. Bunun doğruluğunu teyit edemedik ancak Ahmet Davutoğlu kalkıp, “evet, ben söyledim.” Ya da “ben söylemedim.” diyebilir. Her hâlükârda bizim görevimiz bunu kamuoyuyla paylaşmaktır. ‘’dedi.

Yorumlar (0)