Tanju Özcan'dan erken seçim formülü: İstifa edecek 11 cesur milletvekili bekliyorum

banner598

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, milletvekilliği seçim kanununu hatırlatarak muhalefete erken seçime gitmenin formülünü açıkladı. Şu ana kadar 19 milletvekilinin milletvekilliğinin düştüğünü belirten Özcan, “İstifa edecek 11 tane cesur, vatansever, milletin menfaatlerini kendi menfaatlerinin önüne koyan milletvekili bekliyorum. O zaman Erdoğan, erken seçime gitmek zorunda” dedi.

SİYASET 08.02.2022, 12:36
Tanju Özcan'dan erken seçim formülü: İstifa edecek 11 cesur milletvekili bekliyorum

Özgürbolu'da yer alan habere göre; Bolu Belediye Meclis toplantısında konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, muhalefet partilerine erken seçime gitmenin formülünü açıklayarak 11 milletvekiline istifa çağrısı yaptı. Milletvekilliği seçim kanununu hatırlatan Başkan Özcan, “Türkiye’deki muhalefete bir önerim var. Sandığın koyulmasını istiyorsanız bir önerim var. Şu an ben dahil 19 milletvekilinin milletvekilliği düştü. Hayatını kaybedenler var, bakan olanlar var ve benim gibi belediye başkanı olup milletvekilliği düşenler var. 19 milletvekilliği için bugün ara seçim olsa 2019 yılı rakamlarıyla yaklaşık 21 milyon seçmen var. Bugün ben bu ülkenin gidişinden memnun değilim diyen muhalefetten 11 tane kahraman milletvekili çıksa orada da 11 milyon 455 bin seçmen var. Bizim milletvekili seçim kanununun 7’inci maddesi  ‘Seçimin üzerinden 30 ay geçmişse diğer seçime de bir yıldan daha fazla süre kalmışsa 30’a ulaşırsa üye tam sayısının yüzde 5’ine 90 gün içerisinde ara seçim yapılmak zorunda’ diyor. Alın size ara seçim. “ diye konuştu.


 
ERDOĞAN BU TABLOYA GÖRE ÜLKEYİ ERKEN SEÇİME GÖTÜRÜR


 
Başkan Özcan, 11 milletvekilinin istifası ve ara seçimin yapılması durumunda yaklaşık 35 milyon seçmenin oy kullanacağına dikkat çekerek açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu tabloya göre 35 milyon seçmen oy kullanacak. Bu da Türkiye’deki seçmenin yüzde 56.5’ine tekabül ediyor. Muhalefet samimi ise 11 muhalefet milletvekili çıksın istifa etsin. O zaman sayın Erdoğan sandığı koyuyor mu koymuyor mu? Mecbur koyacak. Tıpış tıpış koyacak. Anayasa bunu emrediyor. Muhalefet samimi ise bunu yapsınlar ve ülkede güven tazelensin. Bakalım vatandaşımız bu elektrik, doğalgaz zamlarına ne diyor. Girdileri 4 kat artan köylümüz bakalım sandıkta ne diyecek. 11 tane cesur, vatansever, milletin menfaatlerini kendi menfaatlerinin önüne koyan milletvekili bekliyorum.Erdoğan, bu tabloyu görünce zaten ara seçim değil ülkeyi genel seçime götürmek zorunda kalacak. O yüzden bu çağrım muhalefete. Muhalefet ben ülkeyi düzlüğe çıkarırım diyorsa bu hamleyi yapmaktan çekinmeyecek. Bu 11 arkadaş da tarihe altın harflerle geçecek. “
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?