Sosyalist Cumhuriyet Partisi: TÜRKİYE CEMAAT VE TARİKATLAR MEMLEKETİ OLAMAZ!

Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) İstanbul Kartal Meydanı’ndan tarikat ve cemaatlere karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

SİYASET 12.02.2024, 12:01
Sosyalist Cumhuriyet Partisi: TÜRKİYE CEMAAT VE TARİKATLAR MEMLEKETİ OLAMAZ!

SCP İstanbul İl Başkanı Av. Olgun Özden, yaptığı konuşmada “Türkiye cemaat ve tarikatlar memleketi olamaz” dedi.

Sık sık “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Yaşasın Cumhuriyet, irticaya geçit yok” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) İstanbul İl Başkanı Av. Olgun Özden, “Ülkemiz ne yazık ki, Atatürk’ün 1925 yılında ‘olamaz’ dediği ‘şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar’ ülkesi haline dönüşmede epey yol almış durumdadır” ifadelerini kullandı.
 

‘UMUTSUZCA ÇIRPINIŞLAR VE TOPLUMU TAHRİK ETME ÇABALARI BOŞUNADIR’

SCP İl Başkanı Özden, açıklamasında şunları kaydetti:

“İktidar destekli gerici çevrelerin laik cumhuriyete ve Atatürk’e karşı saldırıları hızlanmış, iktidarın tarikat ve cemaatleri meşrulaştıran ve kollayan icraatları artmıştır. 

Tarikatlarla yapılan protokollerle eğitim sistemine dahil edilmeler, bakanların pişkince ve tahrik edici bir üslupla savunduğu arazi ve taşınmaz tahsisler normalimiz haline gelmiştir.

AKP iktidarı yıllardır, Cumhuriyet ve onun devrimlerini savunmayı bir suç, bu değerlere karşı düşmanlığı ve ağza alınmayacak hakaretleri ise, düşünce açıklama özgürlüğü olarak topluma sunmaktadır. Amaç şeriat ve hilafet istemlerini toplumun gündemine sokmak ve normalleştirmektir.

Bir gün gerici bir imam, Atatürk’e dil uzatmaya cüret ediyor, bir başka gün bakanın biri karma eğitimi tartışmaya açıyor, tarikatların devlet eliyle kullandığı alenen meclis kürsüsünden itiraf ediliyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nda, Atatürk’e hakaret suçlaması ile yargılanan bir kişinin duruşmasının ertesinde, adliyenin göbeğinde bir güruh tarafından ‘yaşasın şeriat’ sloganları atılarak gövde gösterisi yapılıyor. Bu böyle gitmez, gidemez! Bu olup bitenler, emperyalist haydutların, işbirlikçi iktidarın ve onun cesaretlendirdiği gerici odakların, Cumhuriyet ile bitmek bilmeyen hesaplaşmalarının bir tezahürüdür.

Bu çabalarının giderek artmasının sebebi ise onca iktidar gücü ve maddi imkanlara rağmen toplumun büyük çoğunluğunun Cumhuriyet Devrimine olan sadakat, gerici dünya görüşlerinin toplumda kabul görmemesidir. 

Bu umutsuzca çırpınışlar ve toplumu tahrik etme çabaları boşunadır. Çağdaşlaşma yolunda en önemli atılımları hayata geçirdiğimiz Cumhuriyet Devriminin önünü keserek orta çağ anlayışını egemen kılmaya çalışanlar başarılı olamayacaktır. 

Türkiye, AKP eliyle örülen tarikat ve cemaat karanlığında boğulmayacaktır!

Türkiye halkı, Türk milleti kendi devrimine bağlıdır ve Cumhuriyet Devrimi kanunları da yürürlüktedir. Toplum bu kanunları uygulayacak, cumhuriyeti savunacak emekten yana bir iktidarı beklemektedir. Ve bu iktidar mutlaka kurulacaktır. 

Tüm halkımızı, örgütlü gericiliğe karşı çocuklarımızın özgürce büyüyeceği, sömürülmeyeceği, bilimin rehberliğinde yetiştirileceği aydınlık yarınlar için omuz omuza örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz.”

YURTTAŞLARA BİLDİRİ DAĞITILDI

Basın açıklamasının sonrasında SCP üyeleri yurttaşlara bildiri dağıttı.

Yorumlar (0)