Selahattin Demirtaş hakkında flaş gelişme

banner487

Tutuklu iş insanı Osman Kavala’ya ilişkin dosyaları mahkemeden Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için de geçen temmuz ayında Anayasa Mahkemesi (AYM) kararından sonra dosya istediği ortaya çıktı.

SİYASET 14.11.2020, 16:12
Selahattin Demirtaş hakkında flaş gelişme

Tutuklu iş insanı Osman Kavala’ya ilişkin dosyaları mahkemeden Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için de geçen temmuz ayında Anayasa Mahkemesi (AYM) kararından sonra dosya istediği ortaya çıktı.

HSK, AİHM’nin ihlal kararına rağmen tahliye edilmeyen Osman Kavala’yla ilgili İstanbul Adli Yargı Komisyonu’na 11 Kasım’da ‘acele’ kodlu bir yazı göndermiş ve Kavala ile ilgili iddianame ve kararların gönderilmesi istemişti. HSK daha sonra bu işlemin ‘genel ve rutin’ olduğunu açıklamıştı.

Diken’den Kemal Göktaş’ın haberine göre HSK, geçen temmuz ayında Ankara Adli Yargı Adalet Komisyonu’na bir yazı yazarak, Demirtaş’ın yargılandığı Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyalarını da istedi.

Yazıda, ilke kararları hatırlatılarak tıpkı Kavala’ya ilişkin yazıda olduğu gibi AYM ve AİHM kararlarına uygun karar vermenin terfide göz önüne alınan ilkelerden olduğuna dikkat çekildi.

İşte o yazı:

Yorumlar (0)