Pervin Buldan: '17-25 Aralık'ın üstünü 6-8 Ekim ile örtemeyeceksiniz'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada AKP'ye yönelik eleştirilerde bulundu.

SİYASET 16.11.2021, 17:14
Pervin Buldan: '17-25 Aralık'ın üstünü 6-8 Ekim ile örtemeyeceksiniz'

HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

AKP'ye yönelik eleştirilerini sıralayan Pervin Buldan, "Kobani davasının her aşaması acemice tezgâhlanan kumpası kanıtlamaya yeter de artar. Bu dava iktidarın özetidir, 7 Haziran’ın, 31 Mart’ın intikamını da alma davasıdır. Demokratik siyasete karşı bir darbe davasıdır. Bu iktidarın özetidir. Çünkü asıl failler değil öldürülenler yargılanmak istenmektedir." ifadelerini kullandı. 

Pervin Buldan'ın açıklamaları şöyle oldu:

Seyit Rıza ve arkadaşlarını saygıyla, minnetle anıyorum. 

Bugün sevgili Ahmet Kaya'yı Paris'te sürgünde yitirişimizin yıl dönümüdür. Saygıyla anıyoruz. Hor görüldü, sürgüne zorlandı. Paris'teki mezarına yine saldırdılar. Yapanları şiddetle ve nefretle kınıyorum. Ahmet Kaya, mavi gökyüzünü sana dar etmeye çalışanlara karşı direnişimiz sürecek.

"KOBANE DAVASI İKTİDARIN ÖZETİDİR"

Kobani davasının her aşaması acemice tezgâhlanan kumpası kanıtlamaya yeter de artar. Bu dava iktidarın özetidir, 7 Haziran’ın, 31 Mart’ın intikamını da alma davasıdır. Demokratik siyasete karşı bir darbe davasıdır. Bu iktidarın özetidir. Çünkü asıl failler değil öldürülenler yargılanmak istenmektedir.

Mesele HDP olunca binlerce sayfayı doldurdular ama kanıt bulamadılar. Mehmet Eymür itiraflarda bulundu. Devlet adına 18 kişi öldürüldü dedi. 18 kişi öldürülmüş neden sesiniz çıkmıyor? Var mı tek sayfalık soruşturma? Yok. Sedat Peker yaşanan suçları ifşa etmeye devam ediyor. Var mı bir soruşturma. Elbette ki yok.

Terfi almak için HDP’liler hakkında fezlekeleri otomatiğe bağlayan fezleke fabrikatörleri neredesiniz? Niçin sesiniz çıkmıyor? Ne var Kobani davası var. HDP’yi kapatma davası var. İktidara şunları söylüyoruz, suçlusunuz, kirlisiniz, kirli işlerinizi Kobani davasıyla örtemezsiniz, örtemeyeceksiniz. 17-25 Aralık'ın üstünü 6-8 Ekim ile örtemeyeceksiniz.   Kumpasın tek dayanağı sahte - gizli tanık ifadeleridir. Bu dava aynı zamanda hakikat davasıdır. Sonunda hakikatin kazanacağını da Türkiye halkları iyi bilmeli.

Kobani kumpas davasını hızla sonuçlandırıp, HDP hakkındaki kapatma davasına sahte dayanak yapmak isteyenler komplocular iyi bilsin ki başaramayacaksınız. Kurduğunuz tuzağa siz düşeceksiniz.

Hakikatler ortaya çıktıkça Kobani davasının arkasındaki karanlık örgütlenmeniz de bir bir ortaya çıkmaya devam edecektir. IŞİD karanlığı Orta Doğu’da nasıl kaybettiyse siz de aynı şekilde bu davaların sonucunda kaybetmeye mahkumsunuz.

"HUKUKSUZ YARGI KARARLARIYLA TOPLUMA KORKU SALMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Türkiye’nin geleceğini hukuksuz mahkeme salonlarında şekillendiremeyeceksiniz. Türkiye halklarının ortak geleceği demokrasi, barış ve adalet mücadelesiyle kurulacaktır.

Çökmekte olan iktidar bloğu halkın karşısına siyasetle çıkamıyor. Çünkü yürütebilecekleri siyaset kalmadı. Hukuksuz yargı kararlarıyla, baskıyla topluma korku salmaya çalışıyorlar.

"BU KARARLARI AYM'YE RAĞMEN VERDİLER"

İktidarın bir başka kumpas da Barış Akademisyenleri’ne yöneliktir.  OHAL komisyonunun ret kararlarının oranları da bu kurumun adaletin geciktirilmesi amacıyla kurulduğunun açık bir kanıtıdır. Bu komisyon Barış Akademisyenleri’nin başvurularına ilişkin 4 yıl sonra ilk kararlarını ilan etti. Bu kadarlar ile  81 Barış Akademisyeni’nin işlerine dönme talebine ret cevabı verildi.

Sivil ölümü tekrar gösterdiler. Bu kararları AYM kararına rağmen verdiler. Hukuk tanımaz bu komisyon sivil darbe komisyonudur. 12 Eylül cunta zihniyetinin bir devamıdır aslında. Bu iktidar darbecidir. Barış Akademisyenleri bu ülkenin onurudur, gururudur, yalnız değiller. Onların yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.

Behçet Yıldırım arkadaşımız haksızca tutuklandı. Bu baskı ve tutuklamalar ancak ve ancak HDP’yi büyütür, güçlendirir.

4 Kasım darbesinden bu yana aynı politikaları sürdürüyorlar ama her defasında karşılarına direnen HDP’yi görüyorlar, görmeye de devam edecekler.

Behçet Yıldırım vekilimiz de diğer arkadaşlarımız gibi başı dik bir biçimde mücadele etmeye devam edecektir. Siyasete siyasetle karşılık verilir. 16 yıl içinde cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü sayısı yaklaşık 5 misli artmış durumdadır. Şaban Kaygusuz engelli, çıplak aramadan darp edilmeye varıncaya kadar şiddete maruz kalmıştır.

"AYSEL TUĞLUK'UN TEDAVİSİ ENGELLENMEKTEDİR"

Birçok tutuklu iyi halli olmadığı gerekçesiyle tahliye edilmemektedir. Aysel Tuğluk arkadaşımız ağır hastalığı nedeniyle aslında bir saniye dahi cezaevinde tutulmaması gerekirken tahliye edilmemekte ve tedavisi engellenmektedir.

HDP’nin, demokratik kamuoyunun, insan hakları örgütlerinin ve tutuklu ailelerinin mücadelesi sayesinde yönetmeliği değiştirdiler. Hani çıplak arama yoktu. Bunu ortaya çıkaran vekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu’na karşı her türlü hukuksuzluğu yaptılar, hatta AKP’nin bir sözcüsü çıplak arama için iftira demişti, şimdi suçlarını kabul ettiler, yönetmelikte bu maddeyi değiştirdiler.

Buradan Adalet Bakanlığı’na sesleniyorum, kim çıplak arama suçunu işlemişse derhal yargı önüne çıkarın.

Adıyaman'ın sevilen doktoru Behçet Yıldırım hukuksuzca tutuklandı. Behçet Yıldırım da direnmeye devam edecektir. 

"TEK SUÇLUSU ERKEK FAİLLER DEĞİL"

Bu cinayetlerin tek suçlusu erkek failler değildir. Madem katillerin aklı yerinde değildir, kadın cinayetlerine karşı devletin, siyasi iktidarın aklı nerededir? Siyasi iktidar kadına yönelik şiddet dursun istemiyor. İktidar şiddet iklimini kendi siyaseti için kullanmaktadır. 

İstanbul’un göbeğinde Başak Cengiz kılıçlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Gencecik bir kadın yol ortasında katledildi. Medya ve adli merciler her zamanki gibi bu kadın cinayetine de kılıf bulmak için zanlının psikolojik sorunu var diyerek cinayeti sıradanlaştırmaya çalışmaktadır.

Biz bu telaşı İzmir il binamızda Deniz Poyraz yoldaşımızı katleden caninin sahiplendirilmesinden elbette ki biliyoruz. Siyasal iktidar da şiddetin ortağı ve sorumlusudur. Kadın cinayetlerine karşı devletin aklı nerededir? İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden akla ne denmelidir?

Bu erkek egemen sistemden beslenen bir iktidar var. İktidar, kadın cinayetlerinin yarattığı şiddet iklimini kendi siyaseti için kullanmaktadır. Kadınlar bunun farkında. Kadın katili erkek faillere iyi hal indirimi yapan, tecavüzcüyü serbest bırakan yargının kalemiyle, Başak’ı katleden kılıç aynı noktada birleşmektedir. Aynı yargı Başak Demirtaş’a ceza verdi.

Erkek düzenin sahiplerine sesleniyoru; kadına yönelik şiddete, bu şiddete geçit veren siyasi iktidara karşı mücadelemizden bir milim dahi geri adım atmayacağız. Kadınları durduramayacaksınız. Kadınlar sizin erkek sisteminizi alaşağı edecektir.

ERDOĞAN'A "EKONOMİNİN KİTABINI YAZDIK" YANITI 

Yazığınız kitalar okunmuyor ki. Filmini çekin seyreden olur belki. 

Yorumlar (0)