banner342

Öztrak: Milletimizin sırtından vurgun vuracaklar

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın toplantısı düzenliyor.

Öztrak: Milletimizin sırtından vurgun vuracaklar

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın toplantısı düzenliyor.

Öztrak'ın konuşmasından satır başları:

Artık 2020’nin son günlerine giriyoruz. Ülkemiz, 2,5 yıldır dünyada tek bir örneği olmayan, “ucube saray rejimi” tarafından yönetiliyor. Bu 2,5 yılda şunu açıkça gördük; bu ucube rejim, küçük bir saray sosyetesi dışında hiç kimseye hayır getirmiyor.

Yaşadığımız haksızlıklardan, hukuksuzluklardan, milletin yağmalanan kaynaklarından, kokusu arşa çıkan yolsuzluklardan, devlette yok olan liyakatten, yapılan ikiyüzlülüklerden, aldatılmışlıktan, terk edilmişlikten, yaşadığımız krizlerden ve içine girdiğimiz buhrandan bu ucube rejimin ne olduğunu artık biliyoruz.

"UCUBE SARAY REJİMİ SEBEP, YOKSULLUK NETİCEDİR"

Ucube saray rejimi “Harun olacağız” diyenlerin, yetimin hakkıyla “Karun’a dönüştükleri” düzenin adıdır. Ucube saray rejimi; “Mücahit olacağız” diye yola çıkanların iktidar imkânlarıyla, “Müteahhit olduğu” düzenin adıdır.

Ucube saray rejimi milletimizi askıda ekmeğe mahkûm eden vatandaşlarımız yiyecek kuru ekmek bulamazken, saray ve ufak ortağının sekiz ayrı uçakla,
Kıbrıs’a pikniğe gittiği düzenin adıdır. Ucube saray rejimi on binlerce mekân ve iş yeri kapalıyken müzisyenlerimiz “açım” diyerek canına kıyarken kahraman sağlık çalışanlarımız, ailelerinden uzak, uykusuz kumanya peşinde koşarken saray sosyetesine çalgılı, şarkılı, türkülü kuş sütü eksik sofraları kurduran düzenin adıdır.

Ucube saray rejimi milletimizin çift diplomalı evlatları tek bir iş bulamazken sahte diplomalı saray beslemelerinin dört ayrı yerden maaş aldıkları düzenin adıdır. Ucube saray rejimi beş yandaşa milletin geçmediği yol, tünel, köprü, uçmadığı hava alanı için avroyla, dolarla milyarları öderken bunların milyarlarca liralık vergi borcunu silen milyonlarca emekçimizi günde 39 liraya talim ettiren düzenin adıdır.

Ucube saray rejimi 156 ülkeye, 9 uluslararası kuruluşa milyonlarca dolarlık yardım yapmakla övünürken kendi milletine beş maskeyi bedava dağıtamayan düzenin adıdır. Ucube saray rejimi “Evimize ekmek götüremiyoruz” diyen vatandaşın kafasına “Al keyif çayı iç” diyerek çay paketi atan düzenin adıdır.

Ucube saray rejimi yurttaşlarımız ellerine iş, aş yazarak yaşamına son verirken sarayın vekillerinin “Türkiye’de işsizlik yok. İş beğenmeyen var” diyebildiği düzenin adıdır. Ucube saray rejimi yüzbinlerce yurttaşımız çöp konteynerlerinden pazar döküntülerinden beslenirken atama bakanların “Türkiye’de yoksulluk kalmadı” diyebildiği düzenin adıdır.

Ucube saray rejimi milletin dirisini, kış gününde; soğan, patates, salgında; hastane önlerinde test, ölüsünü ise gasilhane kuyruğuna sokan düzenin adıdır.

Ucube saray rejimi devletine 40 yıl vergi veren esnaflarımıza, 40 gün bakamayan, sonra da bizim zorlamamızla vere vere üç ay için günde 33 lira verebilen düzenin adıdır.

Ucube saray rejimi; damadı Bakan yapan, ona milletin Hazinesini emanet eden, kasadan milletin 128 milyar dolarının sorgusuz sualsiz peşkeş çekilmesine göz yuman bunun da hesabını sormayan düzenin adıdır. Ucube saray rejimi, borç alanın emir aldığı “Bu can bu tende olduğu müddetçe papazı vermem” dedikten sonra bir telefonla, papazı iadeli taahhütlü Washington’daki Beyaz Saray’a
Bir gecede gönderen düzenin adıdır.

Ucube saray rejimi Rus uçakları 36 askerimizi şehit etmişken Moskova’ya koşa koşa giden Kremlin Saray’ının kapısında dakikalarca ayakta bekletilen buna da bir çift laf edemeyen düzenin adıdır.

Ucube saray rejimi üç beş oy için İmralı’daki terörist başından mektup dilenen Kırmızı bültenle aranan teröristleri devlet televizyonuna çıkaran Cumhurbaşkanı danışmanlarını teröristlerin ayağına gönderen düzenin adıdır.

Ucube saray rejimi askerlerimizin başına çuval geçirildiğinde tek bir nota veremeyen ama bakanlara rüşvet dağıtan bir devşirme için iki ayrı nota veren düzenin adıdır.

“Dış mihraklar, döviz kurşunu” laflarıyla örtmeye çalışan ucube saray rejimi sebep yoksulluk neticedir. Ucube saray rejimi sebep hayat pahalılığı neticedir.

EKONOMİ

Bugün marketlerde fiyat etiketleri: Bir kilogram dana etinde 77 liraya, bir kilogram beyaz peynirde 50 liraya, 30’lu yumurta kartonunda 37 liraya, 5 litre teneke ayçiçek yağında 80 liraya kadar çıktı.

Hal böyleyken Sarayın beslemelerine Dört, beş yerden alınan ballı maaşlar yetmezken maden ocaklarınd, inşaatlarda, tersanelerde ter döken işçilerimize ayda 2 bin 792 lirayı yeterli gören düzenin adı ucube Saray rejimidir.

Asgari ücretin ortalama ücret olduğu bir ülkede TÜİK’in hesapladığı bu rakam zulümdür. Bu zulmün sebebi ise ucube Saray rejimidir. Asgari ücret en az 3 bin 100 TL olmalıdır.

Marketlerde bebek mamalarına, tıraş bıçaklarına, 5 litre ayçiçek yağına bile alarm takılır hale geldi. Takılan bu alarmlar yaşanan derin ekonomik krizin alarmıdır.
Ucube saray rejimi sebep, milleti çaresizliğe düşüren ekonomik kriz sonuçtur. Ucube saray rejimi sebep, işsizlik neticedir.

Ucube saray rejimi sebep yandaş kayırma neticedir. Bugün tüm dünyanın en büyük 10 şirketi içinde Türk şirketleri var mı? Yok! Dünyada en çok teknoloji üreten 10 şirket arasında bir tane Türk şirketi var mı? Yok! Dünyada en hızlı büyüyen 10 şirket arasında Türk şirketleri var mı? Yok!

Ama dünyada devletten en çok ihale alan 10 şirket arasında Türkiye’den beş müteahhit birden var. Bu müteahhitlerin hangileri olduğu ise hepimizin malumu…

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ ARTIRIMI

Saray’ın kibirlisi “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur” diye damadıyla beraber milletin 128 milyar dolar döviz rezervini har vurup harman savurdu. Elde, avuçta döviz kalmayınca da, sıcak paracılara teslim bayrağını çektiler. Demediğini bırakmadığı faiz lobilerine “Aman biz ettik, sen etme” demeye başladılar.

Önce Damadın kellesini verdi. Sonra TCMB faizini 475 baz puan artırdı. Yetmedi, pandemi nedeniyle artırılan taksit sayıları azaltıldı, krediler daraltıldı. Yine kesmedi, dün de TCMB faizleri tekrar 200 baz puan artırdı.

Anlaşıldı ki ucube Saray rejimi sebep, yüksek faiz sonuçtur. Son 3 ayda,
Faiz artışında dünya rekoru kırdık. Hem de ne zaman? Pandemi nedeniyle ekonomimiz ikinci defa kapanırken.

Önceki kapanmada esnafımız, KOBİ’lerimiz borca batırılmışken. Bankalardaki sorunlu varlıklar çığ gibi büyürken, dünyada en yüksek faiz uygulayan 10. ekonomiyiz.

Aynı ligde olduğumuz ekonomiler: Venezüella, Arjantin,  Zimbabve,  Yemen,  Surinam, Kongo,  İran ve Haiti… Türkiye yüksek faizin şampiyonlar liginde... Dünyada ise faizler dipte. İngiltere’de, Almanya’da, Japonya’da iki yıllık devlet tahvilinin faizi negatif… Bizdeki bu faiz artışları, işte bu ülkelerdeki faiz baronlarını abat ediyor. Kendi ülkelerinden faizsiz borç alacaklar, bu parayı olağanüstü faizle bize borç verecekler, milletimizin sırtından vurgun vuracaklar.

AYRINTILAR GELİYOR...

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2020, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER