Naci Ağbal, Efkan Ala, Lütfi Elvan ve Cevdet Yılmaz... Peş peşe gelen bu dört atamada Davutoğlu ayrıntısı!

Naci Ağbal, Efkan Ala, Lütfi Elvan ve Cevdet Yılmaz... Bu dört ismin ortak özelliği, Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığı'nda kurulan 64. Hükümet'in kabinesinde yer almalarıydı...

Naci Ağbal, Efkan Ala, Lütfi Elvan ve Cevdet Yılmaz... Peş peşe gelen bu dört atamada Davutoğlu ayrıntısı!

Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa etmesiyle başlayan siyasi hareketlilik sürüyor.

Instagram hesabından yaptığı paylaşımla görevini bırakan Albayrak, istifasının ardından herhangi bir açıklama yapmadı.

Kararı almasında en önemli etkenin, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal'ın Merkez Bankası Başkanlığı'na atanması olduğu iddiaları da gündemdeki yerini koruyor.

Bu atamanın yanı sıra, AKP'de başka kritik atamalar da yapıldı.

Albayrak'tan boşalan koltuğa, eski Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan getirildi.

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Ala'nın oturduğu AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuğunun eski sahibi Cevdet Yılmaz ise, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı'na seçildi. 

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın aktardığına göre, önemli görevlere getirilen bu dört ismin ortak özelliği ise, 24 Mayıs 2016'da istifa ettirilen 64. Hükümet'in Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun kabinesinde görev yapıyor olmalarıydı...

İLK KEZ DAVUTOĞLU DÖNEMİNDE BAKAN OLDU

7 Kasım'da Murat Uysal'ın görevden alınarak Merkez Bankası'nın başına getirilen Naci Ağbal, Ahmet Davutoğlu'nun kabinesinde Maliye Bakanı olarak görev yapıyordu.

Ağbal, Davutoğlu'nun istifasının ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükümet'te de Maliye Bakanı olarak görevini sürdürdü.

DAVUTOĞLU'NA EN YAKIN İSİMLERDEN BİRİ OLARAK BİLİNİYORDU

Albayrak'ın istifasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve getirilen Lütfi Elvan ise, 64. Hükümet'in Başbakan Yardımcısı'ydı.

Elvan, görev yaptığı dönemde, Davutoğlu'na en yakın isimlerden biri olarak anılıyordu.

Elvan, 2013 - 2015 yılları arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2016 - 2018 yılları arasında ise Kalkınma Bakanlığı görevlerinde bulunmuştu. 

BİNALİ YILDIRIM DÖNEMİNDE İSTİFA ETTİ

AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Efkan Ala ise, Davutoğlu döneminin İçişleri Bakanı'ydı.

Ala, ilk olarak 2013 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde İçişleri Bakanlığı görevine getirilmiş, Davutoğlu'nun Başbakan olmasının ardından da görevine devam etmişti.

Efkan Ala, Davutoğlu'nun istifasından sonra Binali Yıldırım döneminde de İçişleri Bakanı olarak görev yapmış, 31 Ağustos 2016'da görevinden istifa etmişti.

PARTİDEKİ GÖREVİNDEN MECLİS'TEKİ GÖREVİNE GEÇİŞ YAPTI

Efkan Ala'nın oturduğu AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuğunun eski sahibi Cevdet Yılmaz ise, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı'na seçildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nun başında bulunan Lütfi Elvan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilmesinin ardından yapılan seçimle komisyonun başına getirilen Yılmaz, Davutoğlu'nun kabinesinde Kalkınma Bakanı olarak görev yaptı.

Yılmaz, Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde 2011 yılında oturduğu Kalkınma Bakanlığı görevine, Ahmet Davutoğlu Başbakanlık'tan istifa edene kadar devam etti.

ÖZKİRAZ: GELECEK PARTİSİ'NİN DOĞU'DAKİ YÜKSELİŞİNİ DURDURMAK İÇİN...

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Efkan Ala'yı tekrar göreve getirmesiyle ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. 

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 4 yıl sonra yeniden AKP Genel Başkan Yardımcısı olarak atadığı Efkan Ala‘nın doğrudan Gelecek Partisi’nin Doğu ve Güneydoğu’daki yükselişini durdurmak için yapılan bir görevlendirme olduğunu söyledi.

ALA'NIN GÖREVİ NE? 

Özkiraz, Ala’nın mesaisinin büyük bir bölümünü Kürt şehirlerinde harcayacağını öne sürerek “Ala’nın görevi dindar Kürtler ile Erdoğan arasındaki bağı yeniden kurmak olacaktır. Erdoğan çok net bir şeklide görüyor ki Güneydoğu’da ve Doğu’da hatta metropolde yaşayan dindar Kürtlerde Gelecek Partisi’nin inanılmaz derecede bir yükselişi var.” ifadelerini kullandı.

Özkiraz, Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Lütfi Elvan’ın geçmişte Ahmet Davutoğlu’yla çok yakından çalışmış biri olduğuna da dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER