MUSTAFA KAMALAK:ERDOĞAN'IN ERKEN SEÇİME GİTMEKTEN BAŞKA YOLU YOK!

Saadet Partisi Eski Genel Başkanı ve Anayasa Profesörü Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kez aday olup olamayacağı konusunda "Eğer gerçekten seçimler 2023'te, vaktinde yapılacak olursa Tayyip Bey anayasaya göre aday olamaz. Meclis erken seçime karar verirseo zaman Sayın Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olabilir. Başka yolu yok," dedi.

SİYASET 10.09.2021, 18:49
MUSTAFA KAMALAK:ERDOĞAN'IN ERKEN SEÇİME GİTMEKTEN BAŞKA YOLU YOK!

TV5'te yayınlanan ve moderatörlüğünü Mustafa Yılmaz'ın yaptığı Kulis Ankara programına konuk olan Prof. Dr. Mustafa Kamalak, yeni anayasa hazırlığını, mevcut hükümet sistemini ve Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı adayı olma ihtimalini değerlendirdi.

 
"Seçimler 2023'te yapılacak olursa anayasaya göre Tayyip Bey aday olamaz"
Bir kesim, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görevinin ikinci döneminde olması nedeniyle tekrar aday olamayacağını söylerken, bir başka kesim ilk dönemin geçerli sayılmadığı ve Erdoğan'ın üçüncü kez aday olabileceğini savunuyor. Kamalak, Erdoğan'ın üçüncü kez aday olma ihtimalini hukuki çerçevede şu sözlerle değerlendirdi:
"Eğer gerçekten seçimler 2023'te vaktinde yapılacak olursa Tayyip Bey aday olamaz anayasaya göre. Şüphesiz. Çünkü Anayasanın 101.Maddesinin 2.Fıkrası gayet açık: Cumhurbaşkanı'nın görev süresi 5 yıldır. Bir kimse en fazla 2 defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Bunun bir istisnası var o da 116.Maddenin 3.Fıkrası... Orada da deniyor ki; Cumhurbaşkanı'nın ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir. Eğer 2023'e kalmadan, vaktinden önce Meclis erken seçime karar verirse o zaman, Anayasanın 116. Maddenin 3.Fıkrasına göre, Sayın Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olabilir. Başka yolu yok."
Mustafa Yılmaz'ın "Sayın Cumhurbaşkanı çok kararlı ve ısrarlı bir şekilde seçim 2023'te, tam da vaktinde olacak diyor. Maddeyi farklı mı yorumluyorlar?" sorusuna, "Farklı yorumladıklarını sanmıyorum," diyen Anayasa Profesörü, "Eğer Yüksek Seçim Kurulu'ndan, hani Belediye Başkanlık seçimlerinde olduğu gibi çok afedersin, allem kallem biçiminde bir söz alındıysa onu bilmem ama Anayasa gayet açık," dedi.


İKTİDARIN YENİ ANAYASA SÖYLEMLERİ MİLLETİ OYALAMA TAKTİĞİ
İktidarın dönem dönem gündeme getirdiği ve ihtiyaç olduğunu söylediği yeni anayasa çıkışlarını değerlendiren Kamalak, "Türkiye'de siyasi sistem tıkandı. Buna karşılık milleti oyalamak, gündemi oluşturmak lazım," sözlerini kullandı.
 

"Türkiye'nin mevcut iktidar döneminde anayasa yapması mümkün değildir. Çünkü Meclis'in hiçbir fonksiyonu yok!"

"Milleti, özellikle aydın kesimi genel manada en çok ilgilendiren şey tabii ki düzgün bir anayasa. Böyle olunca bu sık sık gündeme getiriliyor," diyen Kamalak, "Kanaatim odur ki Türkiye'nin yakın zamanda, hele hele mevcut iktidar döneminde anayasa yapması mümkün değildir. Yapmaz, yapamaz. Çünkü Meclis'in hiçbir fonksiyonu yok. Bakın mesela şu an Türkiye'de Sayın Bahçeli, 'Baraj %7 olarak tescillenmiştir,' dedi. Bitti! Meclis nerede? 600 Milletvekili ne işe yarar bu ülkede? Halbuki yasa yapmak Türkiye Büyük Millet Meclis'inin görevi. Nerede Meclis? Dışarıdan iki kişi, hatta bir kişi; birisi Milletvekili, diğeri Milletvekili de değil, kanun yapıldı. Çerçeve çizildi," ifadelerini kullandı.


"Sayın Cumhurbaşkanı açısından kırmızı çizgi Başkanlık Sistemi'dir"
Prof. Dr. Mustafa Kamalak, "Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız anayasayla ilgili olarak iki ön şart koyuyor. Bir, 'Anayasanın değiştirilemez maddelerine dokunulamayacaktır, kırmızı çizgimiz.' Kabul, sonra? 'Başkanlık Sistemi de kırmızı çizgimiz,' diyor. Aslında kırmızı çizgi olan Sayın Cumhurbaşkanı açısından burada kanaatimce, Başkanlık Sistemi'dir. Anayasanın ilk 3 maddesinde teminat altına alınmış olan, değiştirilmesi dahi yasaklanmış bulunan maddelerle kimsenin ilgilendiği yok aslında. Asıl itibariyle burada en şart, Başkanlık Sistemi'dir. Ona dokunulmayacak," sözlerini kaydetti. 

Yorumlar (0)