İZMİR'DE TUNÇ SOYER DÖNEMİ BİTİYOR! İZMİR BELEDİYE BAŞKANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

İstanbul ve Ankara'da büyükşehir adaylarını açıklayan CHP'de yarın yapılacak Parti Meclisi toplantısı öncesi gözler merakla beklenen CHP'nin kalesi olarak nitelendirilen İzmir'e çevrildi.

SİYASET 09.01.2024, 14:04 09.01.2024, 16:21
İZMİR'DE TUNÇ SOYER DÖNEMİ BİTİYOR! İZMİR BELEDİYE BAŞKANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

CHP'de yarın yapılacak Parti Meclisi toplantısında yaklaşık 300 belediye başkanı adayının açıklanması bekleniyor. Mersin, Adana ve Aydın Büyükşehirlerinde mevcut başkanlarla devam edileceği ifade ediliyor.

İZMİR'DE TUNÇ SOYER DÖNEMİ SONA ERİYOR
Gazete Kritik'in edindiği bilgiye göre İzmir'in merkez ilçeleri ve büyükşehir adayının Ocak ayının ikinci bölümüne kalacağı ifade ediliyor. Mevcut İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in aday gösterimeyeceğine kesin gözü ile bakılıyor. Soyer'in adaylaşmak için son çare olarak DEM Partisi üzerinden kulisler yaptığı ifade ediliyor.


DONANIMLI KADIN ADAYLAR DİKKAT ÇEKİYOR
İzmir'de en çok başvurunun olduğu Urla'dan Zeynep Altıok, bir dönem EMEK Platformu Sözcülüğü yapan Elektrik-Elektronik Mühendisi Karşıyaka'dan Buket Mertoğlu Gürpınar, Bornova'dan başvuru yapan Çevre Müdendisleri geçmiş dönem İzmir Şube Başkanı Çevre Yüksek Mühendisi Helil İnay Kınay, Tire'den BOTAŞ eski bölge müdürü ve eski milletvekili adayı Ayten Gülsever, Çiğli eski Belediye Başkan Yardımcı Tülin Koç Foça'dan, Mustafa Denizli'nin kızı siyasal bilimler mezunu Lal Denizli'de Urla'dan adaylık başvurusunda bulundu.


ÖRGÜTTEN GELEN ÖNEMLİ İSİMLER 
Bayraklı'dan CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Torbalı'dan eski ilçe başkanı Övünç Demir, Buca'dan eski Belediye Başkan Yardımcısı Barış Özreçber, Balçova'dan İzmir Jeotarmal'in AŞ.'nin kurucularından Turabi Çelebi, Menderes'ten eski PM üyesi Prof. Dr. Özkan Yıldız,  Narlıdere'den CHP eski il saymanı ve il başkan yardımcısı Celal Yıldız, Karabağlar'dan eski il başkanı ve İzmir Milletvekili Bedri Serter, Buca'dan Büyükşehir Meclis Üyesi Serkan Kalmaz, Bornova'dan CHP Bornova eski Gençlik Kolları Başkanı Ömer Ekşi, Seferihisar'dan Mevcut başkan İsmail Yetişkin, Karaburun'dan bir STK ve örgütte görev yapanKazım Yevimli, Menemen'den eski İlçe Başkanı Ömer Güney belediye başkan adaylık başvurusunda bulunan isimler arasında yer alıyor.

İZMİR KONGRESİNDE ÖZGÜR ÖZEL'İN SÖZLERİNİ KESMİŞLERDİ!
CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, kurultay öncesi İzmir il kongresinde konuşmasında sözünü kesen Bayraklı ve Çiğli Örgütünün arkasındaki isimlerden olduğu iddia edilen Serdar Sandal Bayraklı'dan, Niyazi Aslan Çiğli'den aday adayı oldu. İki isim kurultayda Kılıçdaroğlu'nu desteklemişti. Serdar Sandal, başarısız bir dönem sonrasında tekrar aday olmak için Kılıçdaroğlu akrabalığı  kartını kullanırken Niyazi Arslan'ın en büyük kozu ise İzmir Milletvekili Ednan Arslan. Ednan Arslan'ın Niyazi Arslan'ın Çiğli'de adaylaşması için büyük çaba sarf ettiği ifade ediliyor.
 

Yorumlar (0)