İYİ Parti Ankara Adayından Mansur Yavaş'a çarpıcı soru:Hediye bilezikler nerede ve kime verdin?

İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Topel Yıldırım bugün yaptığı basın açıklamasında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “hediye” adı altında yaptığı garip bir ihaleye dikkat çekti.

SİYASET 06.03.2024, 14:12
İYİ Parti Ankara Adayından Mansur Yavaş'a çarpıcı soru:Hediye bilezikler nerede ve kime verdin?

Cengiz Topel Yıldırım, Belediyenin, Yavaş’ın eski ortağının oğlunun kuyumcusundan çok sayıda telkâri bilezik alımı yapıldığını ama bu “hediyelerin” kime verildiğinin belli olmadığını söyledi. Yıldırım şunları kaydetti:

“Telkâri bilezik meselesi 2021 yılı Denetim Kurulu Raporu’na da girmiş bir mesele. Raporda iki ihaleden bahsediliyor. Tespit Komisyon Raporu’nda aynen şu ifadeler yer alıyor:

‘Her ihalede farklı kişilerden teklif alınmış gibi gösterilmesine rağmen tekliflerin de her seferinde aynı kişiler tarafından verildiği, ihalelerin aynı kişilere verildiği tespit edilmiştir.’

Bahsedilen bu ‘hediye telkâri bilezikleri’ alan kişiler, Ankara Büyükşehir Belediyesi Özel Kalemi ya da Mansur Yavaş’ın özel kalemi. Telkâri, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde yapılan bir bilezik. 2020 yılında fiyatı 360.000 lira. Güncellenmiş haliyle 1.217.000 TL. Alan belli ancak hediyelerin kime verildiği tespit edilememiş. Bu konuda teslim ve tesellüm fişleri sunulmamış. Sadece eşyaların resimlerinin altına ‘265 adet, 35 adet teslim edildi, Mansur Başkan’, ‘15 adet telkâri bilezik teslim edildi, Yüksel’e verildi’ ibareleri yer almaktadır.

Belediye Denetim Komisyonu da bu hediyelerin kimlere dağıtıldığını soruyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise buna cevap veremiyor. Biz de bu basit soruyu bir kez daha soralım:

Mansur Yavaş, bu telkâri bilezikler nerede ve kime verdin?

Skandal bununla sınırlı değil. İşin ilginci, telkâri bileziklerin alındığı kuyumcu daha önce Mansur Yavaş’ın ortak olduğu kuyumcunun oğlu. Yani Mansur Yavaş bir dönem bir kuyumcuya ortak. Sonra ortaklıktan ayrılıyor. Bu kez eski ortağının oğlu kuyumcu açıyor. Belediye telkâri bilezikleri işte eski ortağının oğlunun kuyumcusundan alıyor. Neresinden tutsanız dökülüyor.”

Yorumlar (1)
Ali Aydın 1 ay önce
Başka kuyumcudan bilezik alinsaydi, bedavami olacak ti.