HDP'li Beştaş'tan cezaevlerinde koronavirüse önlem için kanun teklifi

HDP Milletvekili Beştaş Türkiye’yi teyakkuza geçiren koronavirüse karşı cezaevlerinde de önlem alınması için kanun teklifi verdi. Buna göre salgın hastalıklar durumunda tutukluların tahliyesi öngörülüyor.

HDP'li Beştaş'tan cezaevlerinde koronavirüse  önlem için kanun teklifi

HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, koronavirüs salgınının cezaevlerindeki mevcut riskleri artırdığına dikkat çekerek, salgının cezaevlerine sirayet etmesi halinde toplu ölümler yaşanabileceği uyarısında bulundu. Vekil Beştaş, cezaevinde bulunan hasta, 65 yaş üstü ve hamile tutuklular ile çocuklar başta olmak üzere tüm tutuklu ve hükümlüler için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Meclis’e kanun teklifi sundu.

Türkiye cezaevlerinde 400’ün üzerinde ağır hasta olmak üzere 1400 civarında hasta tutuklu olduğunu hatırlatan Beştaş, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen pandemi kapsamında cezaevinde bulunan hasta mahpusların risk altında bırakılmamaları önemli bir gündem haline gelmiştir” dedi.

Beştaş’ın sunduğu kanun teklifi, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Kanun teklifine göre “Ülke çapında salgın hastalıkların baş göstermesi halinde cezaevinde bulunan hasta tutukluların derhal tahliyeleri sağlanır” fıkrası yer alıyor.

Kanun teklifi ile Ceza Muhakemesi Kanunu’na “Ülke çapında meydana gelen tehlikeli salgın hastalık veya hastalıklar kapsamında cezaevinde bulunan tüm tutukluların derhal salıverilmesine ve haklarında adli kontrol hükümleri ile seçenek yaptırımların uygulanmasına karar verilir” fıkrası da ekleniyor. Teklife göre, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, insanlığa karşı suçlar, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, kasten insan öldürme suçu ve aynı suçtan birden fazla kere cezaevinde bulunanlar hakkında en ağır adli kontrol hükümleri uygulanacak.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 16 maddesine ise “Ülke çapında meydana gelen tehlikeli salgın hastalık veya hastalıklar kapsamında; en büyük risk grubunu oluşturan hasta hükümlüler, 65 yaş üstü hükümlüler, hamile hükümlüler ile çocuğu ile birlikte cezaevinde kalmakta olan hükümlülerin derhal salıverilmesine ve haklarında denetimli serbestlik hükümleri ile seçenek yaptırımların uygulanmasına karar verilir” fıkrası ekleniyor. Bu kapsam dışında kalan hükümlülerin cezalarının infazının 3 ay ertelenmesi, salgının devam etmesi halinde 3 ay daha uzatılması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER