Gaye Usluer röntgeni çekti:Dörtnala enflasyon

Prof. Dr. Gaye Usluer, “Düşük faiz yüksek kur stratejisi, kur korumalı mevduat desteği ve tüm yan tedbirlere rağmen enflasyonu düşüremediler. Adeta azdırdılar” dedi.

SİYASET 08.02.2022, 12:52
Gaye Usluer röntgeni çekti:Dörtnala enflasyon


Memleket Partisi Genel Başka Vekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer, yayınladığı basın açıklamasıyla enflasyonu değerlendirdi ve iktidarı eleştirdi. Usluer, “Enflasyon mu? Hiperenflasyon mu?” sorusunu gündeme taşıdı. İktidarın ekonomi yönetimini eleştiren Usluer, “Düşük faiz yüksek kur stratejisi, kur korumalı mevduat desteği ve tüm yan tedbirlere rağmen enflasyonu düşüremediler. Adeta azdırdılar” dedi.


ENFLASYON SEPETİNDE ELEKTRİK KESİNTİSİ
Enflasyon sepetindeki değişikliğe dikkat çeken Usluer, “TÜİK, enflasyon sepetinde elektrik kesintisine gitti. Ağırlıkların değiştiği TÜİK'in enflasyon sepetinde elektrik harcamalarının da yer aldığı konut harcamalarının payı yüzde 15,36'dan yüzde 14,11'e çekildi. Elektriğin ağırlığı yüzde 2,7'den yüzde 2,3'e gerilerken, doğalgaz yüzde 1,69'dan yüzde 1,55'e düştü” dedi.
“Enflasyon sepetini kim değiştirdi?” sorusunu gündeme taşıyan Usluer, “Geçen yılın yıllık enflasyon rakamları artık aylık olarak karşımıza çıkıyor. ENAG’ın ocak ayı rakamı yüzde 15,52 iken TÜİK’in yüzde 11,10 seviyesinde. Üretici fiyatlarında aylık artış dahi yüzde 10,45 seviyesinde. Görünen o ki enflasyon, başka doruklarda, başka iklimlerde şekilleniyor ve bu hiç iyi bir şey değil” diye konuştu.


ENFLASYON 3 HANEYE KOŞUYOR
Türkiye’de enflasyonun dörtnala 3 haneli rakamlara koştuğunun altını çizen Usluer, “Türkiye 2022 ile birlikte enflasyon rakamlarında 3 haneyi görmeye başladı. TÜİK’in TÜFE’si yüzde 93,53 ile nerdeyse 3 haneye taşınırken, ENAG’ın TÜFE’si yüzde 114,87’ye varmış durumda. Düşük faiz yüksek kur stratejisi, kur korumalı mevduat desteği ve tüm yan tedbirlere rağmen enflasyonu düşüremediler. Adeta azdırdılar. Enflasyon 3 haneye doğru koşuyor” dedi.  


YÜKSEK KUR ENFLASYONU ÇILDIRTTI
Usluer şöyle devam etti: “Heterodoks strateji neydi? Düşük faiz yüksek kur üzerineydi. Ne olacaktı? İhracat, üretim, yatırım ve istihdam artacaktı. Olmadı, olamadı, olamazdı da. Düşük faiz, piyasa faizlerini zıplattı. Yüksek kur ise enflasyonu çıldırttı.
Bir kez daha hatırlatalım. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu, görev ve yetkiler, madde 4’e göre Merkez Bankası “fiyat istikrarını sağlamakla görevlidir. Yasayla verilen “fiyat istikrarını sağlama” görevi çok önemlidir. Çünkü fiyat istikrarının sağlanmasıyla; ekonomide büyüme potansiyeli artar. Faiz oranları daha düşük olur. Verimsiz harcama ve yatırımlar azalır. Para ikamesi (dolarizasyon) azalır. Gelir dağılımının bozulması önlenir. Fiyat istikrarı sağlandığında faiz oranları daha düşük olur.  Yani TCMB diyor ki; Yüksek enflasyon sebep, yüksek faiz sonuçtur.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?