Erdoğan'ın Putin'e teşekkürü Meclis'i karıştırdı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Rusya’daki görüşme için Putin’e iki kere teşekkür etmesi Meclis’te tartışmaya neden oldu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay “İçime sindiremiyorum, sindiremiyorum, sindiremiyorum. Olmaz! Yanlış” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın Putin'e teşekkürü Meclis'i karıştırdı

İdlib’de peş peşe gelen şehit haberlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da bir araya geldi.İki lider basına kapalı görüşme öncesi açıklamalarda bulunurken, Erdoğan’ın Putin’e görüşme için iki kere teşekkür etmesi Meclis’te tartışmalara neden oldu.TBMM Genel Kurulu’nda partisi adına söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Ben ülkemin Cumhurbaşkanının orada, Rusya Devlet Başkanının karşısında bu görüşmeyi Rusya’nın Türkiye’ye bir lütfu olarak görmesini, algılamasını ve kamuoyuna böyle paylaşmasını içime sindiremiyorum, sindiremiyorum, sindiremiyorum. Olmaz! Yanlış!" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN İTİBARINI İKİ PARALIK EDERSİN" 
Altay şöyle konuştu:"Bugün Sayın Cumhurbaşkanı, Ak Parti Genel Başkanı olarak değil, Türkiye Cumhurbaşkanı olarak orada, Rusya’da ve ben onun şu anda yüksek bir profilde, itibarlı bir şekilde bu görüşmeleri yapmasından yanayım; kaldı ki Rusya’nın da an itibarıyla bir saygısızlığı yok ama bir şey var, beni üzen bir şey var: Şimdi sayın milletvekilleri, Sayın Cumhurbaşkanının “Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.” ifadesi diplomatik teamüllere aykırı bir ifade; her şey bir yana, 2 defa tekrar ediyor. Sanki Putin, devlet başkanı; Türkiye Cumhurbaşkanı, bir bakan; olmaz. Bir bakanı kabul ederse bunun adı “kabul”dür. Ama Birleşmiş Milletler “devletlerin egemen eşitliği ilkesi”ne dayalı olarak kurulmuştur, ülke ne kadar büyük olursa olsun. Yani 1,5 milyar nüfuslu Çin Devlet Başkanı ile dünyanın en küçük ülkesinin devlet başkanı eşittir. Devlet başkanları eşittir. Ben ülkemin Cumhurbaşkanının orada, Rusya Devlet Başkanının karşısında bu görüşmeyi Rusya’nın Türkiye’ye bir lütfu olarak görmesini, algılamasını ve kamuoyuna böyle paylaşmasını içime sindiremiyorum, sindiremiyorum, sindiremiyorum. Olmaz! Yanlış!Sanki mevkidaş değiller, sanki İdlib’de şehit olan 57 Mehmetçik’imizin kanı Rusya’nın eline bulaşmamış gibi. İdlib’de şehit olan Mehmetçik’imizin kanında Suriye merkezi yönetiminin silahlı kuvvetleri kadar Rusya silahlı kuvvetlerinin de dahli vardır. (CHP sıralarından alkışlar) 57 şehidimizin kanından Esad ne kadar sorumluysa Rusya da o kadar sorumludur ve sen gidip “Beni kabul ettiğin için teşekkür ederim.” dersen Türkiye'nin itibarını iki paralık edersin. Ben buna isyan etmeyeyim de neye isyan edeyim kardeşim! Böyle şey olmaz."

"BU BİR NEZAKET CÜMLESİDİR"
Altay’ın sözlerine cevap AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’den geldi. Zengin, “Sayın Altay’ın konuşmasının baş kısmına katılmamak mümkün değil, zaten hep böyle ifadeler duymak istiyoruz, birlik ve tutarlılık ifadelerini. Bütün arkadaşlarım, hepimiz gün içerisinde, Rusya’ya inişten itibaren görüşmeleri yakinen takip ediyoruz. Oraya gidiş sebebimiz, hangi sebeple gittiğimiz bellidir, bizim bu manada Rusya’ya yüklediğimiz sorumluluk da belli. Olan biten konusunda Rusya’nın muhakkak burada bir payı olduğuna inanıyoruz. Biz oraya bir kez daha sınırlarımızı ortaya koymak için gittik. Şimdi, tablo böyleyken, buraya gidildiğinde, bir nezaket cümlesini alıp bu kadar yüksek tonda bir yere taşımayı iyi niyetten uzak olarak addediyorum. Tablo bellidir yani bu toplantı Türkiye’de yapılmış olsaydı muhtemelen bu ifadeyi duyacaktık “Teşekkür ederiz bizi kabul ettiğiniz için.” Bu bir nezaket cümlesidir yani, onun daha ötesi değildir” şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER