Enerji Bakanı Türkiye'nin doğal gazı en ucuza alan ülke olduğunu iddia etti!

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez, Türkiye'nin OECD Ülkeleri içinde doğal gazı en ucuza alan ülke olduğunu söyledi. Açıklamaya CHP’li Tekin itiraz etti.

Enerji Bakanı Türkiye'nin doğal gazı en ucuza alan ülke olduğunu iddia etti!

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez, Türkiye'nin OECD Ülkeleri içinde doğal gazı en ucuza alan ülke olduğunu söyledi. Açıklamaya CHP’li Tekin itiraz etti. “Türkiye, neden en pahalı doğal gazı alıyor?” sorusuna ülkemiz doğal gaz fiyatlarında OECD Ülkeleri içinde en ucuz konumdadır” yanıtı verdi. CHP’li Gürsel Tekin, “Faturalar bu kadar yakıcı iken, milyonlarca hanenin doğal gazı kesilmişken hangi ucuzluktan bahsediyorsunuz?" diyerek tepki gösterdi.

Gürsel Tekin’in yazılı soru önergesini yanıtlayan Bakan Fatih Dönmez, doğal gazın neden pahalıya alındığı sorusuna karşılık şöyle yanıt verdi:

“Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) 2018 yıl sonu verilerine göre sanayi ve mesken tüketimi için son kullanıcı enerji fiyat endeksinde ülkemiz, OECD Geneli ve OECD Avrupa Ülkeleri ortalamasının altında bir fiyat endeksine sahip olup, mesken tüketimine sunulan doğal gaz fiyatlarında OECD Ülkeleri içinde en ucuz konumdadır”

"GELİR DAĞILIMINDAKİ BOZULUKTA SONDAN BİRİNCİ ÜLKEYİZ"

CHP'li Tekin sözlerini şöyle sürdürdü: “ Geçtiğimiz aylarda ülkemizde sırf doğal gaz faturasını ödeyemediği için gazı kesilen milyonlarca konut var. Avrupa Ülkeleri arasında bürüt asgari ücretle en az et alabilen ülke konumundayız. Sayın Bakanın örnek verdiği OECD Ülkelerine bakıldığında bile, gelir dağılımındaki bozuklukta sondan 1. Ülkeyiz. Sayın Bakanın cevabını okuduğumda bunlar hangi ülkede yaşıyorlar diye düşündüm. Maliyette en ufak bir artış olduğunda fazlasıyla fiyatlara yansıtanlar, düşüş olduğunda görmezden geliyorlar. Doğal gazdan yüzde 18 KDV ve ÖTV alınıyor. Fiyatın yüzde 25'ini vergiler oluşturuyor. Hem çok yüksek fiyattan satıyorsunuz hem de en ucuz diyorsunuz. Bu konunun takipçisi olacağımızı kimse akıllarından çıkarmasın” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER