EKREM İMAMOĞLU'NDAN İKTİDARA:"MİLLET DEMOKRASİ ŞAMARI GİBİ YANIT VERECEK"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatay'daki sözlerine tepki gösterdi. "Tıbbın konusudur bu. Psikolojik olarak incelenmelidir" diyen İmamoğlu, "Dün yapılan konuşma görevin ihmalidir" ifadelerini kullandı.

SİYASET 05.02.2024, 16:03 05.02.2024, 16:08
EKREM İMAMOĞLU'NDAN İKTİDARA:"MİLLET DEMOKRASİ ŞAMARI GİBİ YANIT VERECEK"

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'un Yeni Otobüslerinin Tanıtımı Etkinliği'nde açıklamalarda bulundu.

Birgün'ün haberine göre Ekrem İmamoğlu, konuşmasında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatay'daki sözlerine tepki gösterdi.

"Bu hafta sonu Cumhurbaşkanı'nın Hatay'daki sözlerini dinlediniz mi? Sevgili vatandaşlarımız, gerçekten analize muhtaç ifadelerdir" diyen İmamoğlu, "Vicdanen analize muhtaçtır, hukuken analize muhtaçtır, psikolojik olarak analize muhtaçtır. İnsana dair böyle bir duygu olmaz, olamaz. Kendisini ve partisini tercih etmediği için, hem de depremzedelerin önünde, deprem bölgesinde 10 binlerce canın öldüğü ortamda yardım etmediğinin ifadesi bu. Başka bir ifade değil" ifadelerini kullandı.

"TOPLUMUN VİCDANINA EMANET"

İmamoğlu, şöyle devam etti: "Ne için? Seçime 1 ay kaldı diye, 1,5 ay kaldı diye sözüm ona insanları korkutarak siyaset yapacak ve itiraf ettiği bu durumdan ötürü insanların oyuna talip olacak. Bu tür davranışlar bence siyasetin konusu değil, toplumun vicdanına emanettir."

"TIBBIN KONUSUDUR"

"Ne olacak yani; Hataylı senden korkacak, koşa koşa sana oy mu verecek!" ifadesini kullanan İmamoğlu, "Tıbbın konusudur bu. Psikolojik olarak incelenmelidir. Bu ifadeler hafife alınacak ifadeler değildir" diye konuştu. 

"MİLLET DEMOKRASİ ŞAMARI GİBİ YANIT VERECEK"

"Bir ülkenin başına gelen bir insan, hepimiz ondan şunu bekleriz; toplumun her kesimine adalet dağıtan, toplumun her kesimine iyilikle konuşan, bir insanın dilinde kötülük olur mu!" diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

"Bu nasıl bir anlayış ya! Efendi, hükmeden, hakim! Milletin efendi olduğunu öğrenecek bunlar 31 Mart'ta... Siz efendi değilsiniz. Dün yapılan konuşma görevin ihmalidir. Binlerce insanı çadır hayatına mahkum etmek, gerekli desteği vermemek bunun bu şekilde ifade biçimidir. Ne için? Oy için... Bu tehdidin karşılığını bu millet öyle bir verir ki... Bu milleti tehdidiniz karşılığı milyonlar olaracak göreceksiniz. Milletimiz demokrasi şamarı gibi yanıt verecek."

ERDOĞAN NE SÖYLEMİŞTİ?

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün AKP Hatay İlçe Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'nda çarpıcı bir itirafta bulunmuştu.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, "Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay'a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)