CHP’Lİ DEMİR:EV ALMAK HAYAL, EV KİRASI ÖDEMEK İMKANSIZ

Eve giren paranın sadece temel ihtiyaçlara yettiğini ifade eden Deniz Demir çarpıcı açıklamalarda bulundu.

SİYASET 12.06.2024, 15:07
CHP’Lİ DEMİR:EV ALMAK HAYAL, EV KİRASI ÖDEMEK İMKANSIZ

TÜİK’in 2023 yılı hane halkı tüketim harcamalarına ilişkin istatistiği açıklandı. Yurttaşların geliri barınma, ulaştırma ve gıda harcamalarına zor yetti. Vatandaşın, ortalama hane tüketim harcamasının yüzde 66,4’ü yalnızca bu üç temel harcamaya ayrıldı. Emekli aylığı ile geçinen evlerde ise toplam harcamanın yüzde 74,7’sini barınma, ulaşım ve gıda harcamaları oluşturdu. CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, “Vatandaşa reva görülen bu. Çalış, karnını doyur ve uyu! Başka da bir şeye karışma!” dedi.

Eve giren paranın sadece temel ihtiyaçlara yettiğini ifade eden Deniz Demir, şu açıklamalarda bulundu:

EV ALMAK HAYAL, EV KİRASI ÖDEMEK İMKANSIZ

“Ülke genelinde hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 23,9 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırayı yüzde 21,9 ile ulaştırma harcamaları, üçüncü sırayı ise yüzde 20,6 ile gıda harcamaları aldı. Başka bir ifadeyle hane bütçesinin yüzde 66,4’ü bu üç kaleme gitti. Vatandaş beslenme barınma ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlar dışında hiçbir harcamaya bütçe ayıramaz oldu. Parasının yüzde 70’e yakınını bu üç kaleme ayıran vatandaş, ne yatırım yapabiliyor ne gönlünce gezip eğlenebiliyor. AKP’nin önünü alamadığı konut krizi büyüyerek devam ediyor. Yüksek kiralar, maaşlar ile karşılanamayacak noktaya geldi. Düşük gelirli vatandaş tüm geliri ile sadece kira ödeyebiliyor. Ev almak hayal, ev kirası ödemek imkansız oldu.”

CHP’li Demir sözlerini şöyle sürdürdü:

BÖYLE DÜZEN YALNIZCA KÖLELİKTE OLUR

“2023 verilerine göre en düşük gelir grubu olan birinci %20'lik grupta yer alan hane halkları, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına %36,6, konut ve kira harcamalarına %29,2, ulaştırma harcamalarına %8,8 pay ayırdı. Yani vatandaş sadece karnını doyuruyor, kira ödüyor ve işe gelip gidiyor. Böyle bir düzen ancak kölelikte olur. Bu memlekette insanların eğlenmeye, gezmeye, insanca yamaya hakkı yok mu? AKP resmen, karnını doyurup başını bir çatı altına sokabiliyorsan konuma sus otur diyor. Bu ülkenin insanları bundan çok daha fazlasını hak ediyor oysa ki. Üst üste gelen akaryakıt zamları da yoksulluğun tuzu biberi oldu. Evinden çıkıp işine, okuluna gidecek vatandaş kara kara yol parasını düşünüyor. AKP’nin iktidara geldiği 2002’de ulaştırma harcamalarının genel harcamalara oranı 8,7 iken 21 yılda bugün oran 13 puan artarak 21,9’a çıktı. İşte AKP’nin halkı nasıl yoksullaştırdığının kanıtı.”

Yorumlar (0)