CHP’Lİ BURHANETTİN BULUT KİTABIN ORTASINDAN KONUŞTU: YSK VE RTÜK ÖLÜ TAKLİDİ YAPIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, TRT’nin muhalefete uyguladığı karartmayı Radyo Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) ve Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) şikâyet ettiklerini, savcılığa da TRT yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarınısöyledi. Seçim süreci başladığından bu yana YSK ve RTÜK’ün ölü taklidi yaptığını kaydeden Bulut, “Kanunları, Anayasa’yı yok sayıp suç işleyen TRT’ye karşı savcılığın da YSK ve RTÜK’ün de harekete geçeceğine yönelik bir beklentimiz yok. Sadece bu demokrasi ayıbını, hukuk tanımazlığı tarih not etmek amacıyla başvuru yaptık” dedi.

SİYASET 09.03.2024, 10:03 09.03.2024, 10:11
CHP’Lİ BURHANETTİN BULUT KİTABIN ORTASINDAN KONUŞTU: YSK VE RTÜK ÖLÜ TAKLİDİ YAPIYOR

“ZİNCİRLEME HUKUKSUZLUK”

CHP Medya ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, ekranlarını CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e, belediye başkan adaylarına kapatan, tek taraflı olarak AKP’nin seçim propagandası yapan TRT’nin kanun tanımaz tutumunu RTÜK ve YSK’ya şikâyet ettiklerini, savcılığa da TRT yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Bulut, ayrıca TRT’ye de sorumluları hakkında idari işlem yapılması için başvurduklarını bildirdi. 

TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ

Suç duyurusunu ve şikayet dilekçelerini Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi’nin, Cumhuriyet Başsavcılığına, TRT’ye, TÜİK ve YSK’ya verdiğini kaydeden Bulut, “Tarafsız ve özerk olması gereken TRT, AKP’nin borazanı haline geldi. Seçim sürecinde iktidarın sözcülüğüne soyunan TRT’nin tarafgir, ayrımcı yayınları ve adaletsizlikleri iyice ayyuka çıktı. Seçim adaletsizliğini görmezden gelen YSK ve RTÜK’ün harekete geçeceğine dair en ufak bir inancımız yok. Sadece bu demokrasi ayıbını, bu hukuk tanımazlığı tarihe not düşmek için şikâyet dilekçesi verdik. Çünkü ülkede hukuk yok, adalet yok. Bütün kurumlar çürüdü, çürüyor” dedi. 

YSK VE RTÜK ÖLÜ TAKLİDİ YAPIYOR

Ekranlarını muhalefete karartan TRT’nin göz göre göre suç işlerken, YSK ve RTÜK’ün ölü taklidi yaptığını kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

“İktidarı hedef alan en küçük bir eleştiri RTÜK’ün radarına takılıyor. RTÜK, düşünce ve ifade özgürlüğü sınırları içinde kalan yorum ve değerlendirmeler nedeniyle muhalif kanallara ceza yağdırıyor, ancak tarafgirliği ayyuka çıkan TRT’yi görmezden geliyor. YSK, kendi kararlarını çiğneyen TRT için kılını bile kıpırdatmıyor.  YSK da RTÜK de ölü taklidi yapıyor. Sarayın koruma kalkanının altına sığınan TRT yönetimi de suç işlediğini bile bile muhalefeti, milletin bir kesimini yok sayıyor. TRT’nin yaptıklarına göz yuman bütün kurumlar zincirleme şekilde görev suçu işliyor.

TRT’NİN 81 SANİYESİ YOKMUŞ

AKP’nin yerel seçim için hazırladığı reklam filmini kampanya başlar başlamaz yayınlayan TRT’nin, CHP’nin reklam filmini yayınlamamak için bin dereden su getirdiğini belirten Bulut, “15 Şubat’ta reklam filmimizi parasıyla yayınlatmak için başvurduk. TRT bizi 3 hafta boyunca ‘hukuk birimimiz tarafından inceleniyor’ diye oyaladı.  3 haftanın sonunda TRT’den bize gelen yanıt, ‘Mart ayında müsait günümüz yok’ oldu. 1 dakika 60 saniye, 1 saat 3 bin 600 saniye, 24 saat 86 bin 400 saniye, 1 ay 2 milyon 622 bin 600 saniye ama TRT’nin mart ayı boyunca partimizin reklam filmini yayınlayacak ‘81 saniye’ müsait zamanı yok.  Kamu kurumları kanunları çiğnemeyi alışkanlık haline getirirse; ortada hukuk devleti de kalmaz, basın özgürlüğü de. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde TRT’yi şikâyet edebileceğimiz bir hukuk kurumu kalmadı. O nedenle şikayetimizi milletimize yapıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)