CHP Sözcüsü Deniz Yücel:Manisa’da bir soygun hikayesi var ki akıllara zarar

CHP Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, bugün yapılan MYK toplantısına ve Parti Meclisi'ne dair açıklamalarda bulundu.

SİYASET 19.04.2024, 17:38 19.04.2024, 17:55
CHP Sözcüsü Deniz Yücel:Manisa’da bir soygun hikayesi var ki akıllara zarar

İşte CHP Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel'in o açıklamalarından satır başları:

31 Mart seçimlerinde, halkımız Cumhuriyet Halk Partisini 1’inci parti yaparak, bize büyük ve önemli bir sorumluluk verdi. Kazandığımız bu büyük seçim başarısı sonrasında asla rehavete kapılmadan ve hiç ara vermeden çalışmaya devam ediyoruz.

Hafta başında yaptığımız ve seçim sonuçlarını değerlendirdiğimiz, olağan MYK toplantımızın ardından, bugün de yine MYK toplantımızı gerçekleştirdik, şu anda da Parti Meclisi toplantımız halen devam ediyor.  İl Başkanlarımız ve Belediye Başkanlarımız’la da 20-21 Nisan tarihlerinde, yani yarın ve öbür gün, “İKTİDAR YOLUNDA CHP BELEDİYECİLİĞİ” Çalıştayımızı yapacağız. Genel Merkezimiz bünyesinde kurulan “Yerel Yönetimler Eşgüdüm, Denetim ve Eğitim Birimi” ile yerel yönetimlerde başka bir sayfa açıyoruz.

Bu birimle, denenmiş ve başarılı olmuş projeleri başka illere ulaştıracağımız bir sistem kuracağız. Geçmiş dönemde görev yapmış başarılı belediye başkanlarımız, emekli sayıştay denetçileri deneyimleri ve birikimleriyle belediyelerimizin bütçelerinin ve kaynaklarının çok daha verimli kullanılmasında yol gösterici olacak.

Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, 2 gün önce Fransa’nın Strazburg kentinde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi ilkbahar oturumuna katıldı. Avrupa’daki SOSYALİSTLER, DEMOKRATLAR VE YEŞİLLER GRUBU ÜYESİ POLİTİKACILARLA bir araya geldi. Genel Başkanımızın burada yaptığı konuşma katılımcılarca büyük bir ilgiyle takip edildi ve beğeniyle karşılandı. Ve konuşması ayakta alkışlandı.

Konuşmasında İstanbul Sözleşmesi’ne yaptığı vurgu, partimizdeki değişim ve gençleşmenin öznesi olarak “kadın ve gençlerin ön plana çıkması” büyük beğeni topladı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’yi heyecanlandıran yerel seçim başarısı; sadece Türkiye’ye değil Avrupa’nın sol sosyalist partilerine de umut oldu. Genel Başkanımızın Sayın Özgür Özel’in önderliğinde başlattığımız değişim, Türkiye’nin sıkışmış siyasetinde açtığımız yol,

Göreceksiniz Cumhuriyet Halk Partisi İktidara geldiğinde demokrasiyi kurumsallaştıracak, ülkeyi normalleştirecek, ekonomiyi düzelterek, toplumun belini büken hayat pahalılığını ortadan kaldıracaktır.  Türkiye’de çağdaşlığın, eşitliğin, özgürlüğün, adaletin ve demokrasinin teminatı olan Cumhuriyet Halk Partisi, aynı zamanda ülkemizin medeni dünya ile de köprüsüdür.

İRAN İSRAİL GERGİNLİĞİ

Ortadoğu’da tansiyon günden güne yükseliyor İran – İsrail geriliminin arkasında; İsrail Gazze’yi vurmaya ve sivilleri öldürmeye devam ediyor. İsrail İran’a gerçekleştirilen saldırıyı üstlenmezken;

ABD’den “İsrail İran’a saldırı yapacağını bize bildirdi” açıklaması geliyor.  Peş peşe gelen, birbirini yalanlayan, çelişkili, tutarsız açıklamalar bölgede gerilimi tırmandırıyor.

Olası bir bölgesel savaşta Türkiye her konuda bundan etkilenecektir.  Peki, tüm bunlar yaşanırken başta Dışişleri Bakanı olmak üzere tek bir yetkilinin dahi uzunca bir süre açıklama yapamadığı Türkiye bu konuda ne yapıyor?

Tıpkı siz basın mensupları ve ekranları başında bizi izleyen vatandaşlarımız gibi ne yaptıklarını biz de bilmiyoruz.

Bu nedenle,

AKP iktidarına şu soruları sormak milletimiz adına bizim görevimizdir!  Türkiye'nin böylesi bir askeri, siyasi ve ekonomik batakta konumu ve stratejisi ne olacak?

Olası bir bölgesel savaşta, yol geçen hanı haline getirdikleri Suriye ve İran sınırlarında, olası bir mülteci akınına karşı herhangi bir önlem alınmış mıdır?  Kürecik Radar Üssü saldırı bilgilerini NATO müttefikleri (özellikle ABD) ile yani dolaylı olarak İsrail’le paylaşacak mı?

Mustafa Kemal Atatürk bu günleri öngörerek doğu sınırlarını 1937'de Sadabat Paktı'yla, batı sınırlarını 1934'te Balkan Antantı'yla güvence altına aldı.  AKP Mustafa Kemal Atatürk’ün dış politika vizyonunu biraz örnek olsun örnek alabilseydi Türkiye’yi bu duruma düşürmezdi.

Böyle bir ortamda, hiç şüphesiz, ülkemizin ve partimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün bize gösterdiği “Yurtta Barış Dünyada Barış” anlayışı ile hareket edilmelidir.  Türkiye’nin Ortadoğu'da gerilimi yükseltecek tüm politikaların karşısında olduğu net bir şekilde ortaya koyulmalıdır.

Ortadoğu’da, burnumuzun dibinde bunlar olurken; 22 yıllık AKP iktidarının merkezi yönetimde yarattığı ekonomik tahribat, yerel yönetimlerde de çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. AKP ve MHP'den devralınan belediyelerin borç yükü 100 milyar lira...  Kasaları bomboş...  İsraf olağanlaşmış...  Gereksiz harcama rekoru kırılmış... Sadece birkaç belediyenin durumunu anlatmak bile genel tablonun ne kadar vahim olduğunu gösterecektir.

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin borcu 11 milyar Lira...

İstanbul Sancaktepe Belediyesi: 2 milyar Lira

Kütahya Belediyesi: 1 milyar 700 milyon Lira

Kilis Belediyesi: 502 milyon lira,

85 bin nüfuslu Edirne Keşan Belediyesi'nin borcu 483 milyon lira...

65 bin nüfuslu Antalya Kaş Belediyesi; 400 milyon lira borcu var.

43 bin nüfuslu İzmir Kiraz Belediyesinin borcu 332 milyon lira...

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

CHP Sözcüsü Deniz Yücel:Manisa’da bir soygun hikayesi var ki akıllara zarar

Bir de 78 yıl sonra kazandığımız Manisa’da bir soygun hikayesi var ki akıllara zarar.  Seçimlere 3 gün kala Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden 1 milyon lirası kuruyemiş faturası olmak üzere, toplam 416 milyon 587 bin lira harcama yapılıyor.

Manisa’yı 15 yıldır yöneten MHP’li Manisa Büyükşehir belediye Başkanı seçimi kaybedince, belediye başkanımız Ferdi ZEYREK’e devir teslim yapılmadan, apar topar belediyeye fatura girişi yapıp, bürokratlar üzerinden, bürokratlara baskı yaparak belediye kasasından, 130 milyonu belediye şirketi MASKİ üzerinden, 480 milyonu ise Belediye’den olmak üzere toplam 610 milyon lira ödeme yapmaya çalışıyor.

Ve Manisa Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Ferdi Zeyrek bu soygun girişimini ifşa ederek engelliyor.  İşte 22 yıllık AKP iktidarının kurmuş olduğu ve sonradan MHP’nin de yanaşarak sebeplendiği ve ortak olduğu soygun düzeninden birkaç çarpıcı örnek…

Hizmet bekleyen halkımızın parasının nasıl çar çur edildiğini üzülerek görüyoruz.

AKP Genel Başkanının açıklamalarından, halkımızın verdiği mesajı hala almadığını, seçim sonuçlarını idrak edemediğini görüyoruz. Neden biliyor musunuz?

Bunlar halktan kopmuşlar.  Bunların halkı anlamaları mümkün değil.  Bunlar halka hizmet etmek yerine kendilerine saray yapacak kadar kibir abidesi olmuşlar...

İstanbul’da Sancaktepe Belediye Binasında hiç utanmadan kendilerine 6 bin metrekare başkanlık katı yapmışlar.  Hiç boşaltmayacaklarmış gibi şatafata boğdukları o belediye binalarını gördükçe insanın aklına genel seçim sonrasında boşalacak olan saray geliyor. Asıl şatafat orada…

O saray boşaldığında işte o zaman anlayacaksınız emekliye neden bütçe olmadığını… Sancaktepe Belediyesi'nde, içinde bu lüksü, şatafatı ve 6 bin m2’lik başkanlık makamını içinde barındıran bu ucubeyi yapan şahıs şimdi Meclis'te..

Monako'da ıstakoz yiyen, Pensilvanya'da poz veren kişi de Meclis'te... Emekliler simit satsın diyeni de Meclis'te...

“Biz bu milletin ta kendisiyiz" deyip 562 bin liralık saatle fotoğraf çektiren de mecliste..

Dedik ya bunlar halktan kopmuşlar.

Halkın verdiği mesajı almak bir yana; halkın halinden, en küçük derdinden bihaberler!

“Fazladan belediye kazanmakla iktidar olunmaz,

Türkiye’yi yöneten iktidar değişmemiştir” yada

“Milli irade sandığa tam olarak yansımamıştır” diyerek, Cumhuriyet Halk Partisinin seçim başarısını küçümseyenler; kendilerini avutmaya, kendilerini kandırmaya devam etsinler.

“Biz bitti demeden hiçbir şey bitmez” deme egosu taşıyanlar, “Halkımız bitti dediğinde bittiğini” er ya da geç anlayacaktır.

Devlet Bahçeli bir hesap yapıyor, sanırsınız seçim 81 ilde değil de, 51 ilde yapılmış...

Seçmenlerin 3’te 2’sinin yaşadığı büyükşehirlerde oy kullananları seçmenden saymıyor MHP...

MHP'nin Genel Başkanı, Cumhur İttifakının yaşadığı hezimete kılıf arayacağına, belediyelerin ön cephelerine baksın...

Denizli'den Kiraz'a, Kastamonu'dan Gölbaşı'na her yerde sadece borç bıraktınız...

Siz kabul etseniz de etmeseniz de

Beğenseniz de beğenmeseniz de,

Milli irade sandığa yansıdı...

Şimdi şeffaf, hesap veren ve halkçı belediyecilik yapma zamanı….

Belediyeler artık sadece halka hizmet edecek.

Para muslukları kesildi, tabiki üzülecekler...

İsraf azalacak, tabi şaşıracaklar ...

yerelden sonra merkezi iktidara geldiğinde de, köşelerine çekilip izleyecekler ne yapalım...

Bu kadar soygunun, israfın, kibirin, Anayasa tanımazlığın, halk düşmanlığının bir karşılığı olacak...

Hiç merak etmeyin;  O belediyelere yerleştirdiğiniz böceklerin, kameraların hesabı da sorulacak. Belediyelerin kasalarını boşaltanlar, makam araçlarını çamurlu suyla dolduranlara bu millet elbette bir ceza kesecek.

Erdoğan’a göre, “14 - 28 Mayıs seçimlerinden sonra parlamenter sisteme dönüş tartışmaları milletimiz tarafından bir daha açılmamak üzere kapanmış.”

Sayın Erdoğan!

Nedir bu parlamenter sistem korkunuz?  Neden bu kadar korkuyorsunuz?  20 yılda 6 kez Merkez Bankası Başkanı değiştiriyorsun,

“Faiz sebep enflasyon sonuç” politikanızdan bir türlü vazgeçmiyorsunuz. Merkez Bankası fakirden alıp zengine veriyor, Daha önce hiç zarar etmemiş olan Merkez Bankası KKM ödemelerini üstlendikten sonra, 818 milyar lira tarihi zarar açıklıyor.

Ülkede onca hukuksuzluk yaşanıyor,  Hatay’ın iradesi hapse tıkılıyor, bir milletvekili haksız ve hukuksuz bir şekilde tutsak ediliyor, Emeklilerin taşan sabrı iktidara büyük bir ders veriyor,

Açlık sınırıyla asgari ücret eşitlenmiş,  Et fiyatlarındaki artış geçen yıla göre % 100...  Milyonların hızla yoksullaştığı, işçinin, emekçinin, emekçi, öğrencinin, dar gelirlinin bırakın et almayı, ekmek almakta zorlandığı bir ülke haline gelmişiz, Ülkede dertler çığ gibi büyüyor, bunlardan korkmuyorsunuz da parlamenter sistemden korkuyorsunuz öyle mi?

Neden korkuyor biliyor musunuz? Çünkü Erdoğan tek adam konforunu kaybetmek istemiyor. Kontrolün kendisinde olmadığı bir ihtimale tahammülü bile yok. Çünkü ülkede kendisini denetleyecek kimseyi istemiyor.

AKP’nin seçim boyu ilden ile gezdirdiği Bakanlar, nihayet görevlerinin başına geçti.

Ancak yine akıllara durgunluk veren açıklamalar yapmaya başladılar.

Ticaret Bakanlığının başındaki şahıs, AKP iktidarından önce enflasyonun 2-3 haneli rakamları gördüğünü söylemiş…

Neymiş 20 yıl önce enflasyon tek haneliymiş...

Neymiş, fahiş fiyat artışları ve yüksek enflasyonun sebebi Covid-19 salgınıymış…

Sayın Bakan,

Sizi hiiiiçç üzmek istemeyen TÜİK’in en son açıkladığı enflasyon verisi bile yüzde 68.50… yani 2 haneli

Gerçek enflasyon ise ENAG verilerine göre yüzde 124.63 yani 3 haneli

Fiyatlardaki fahiş artışın temel sebebi pandemi değil AKP’nin yanlış ekonomi politikaları.

Sayın Bakan, “Dünyada da enflasyon çok yüksek demiş”

Yav sen bebek mi avutuyorsun? Çocuk mu kandırıyorsun?

Bakın, bu milleti kimse aptal yerine koymaya çalışmasın.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına göre Türkiye Şubat ayında Avrupa’da yüksek enflasyonda ilk sıradaydı.

Dünyada ise en yüksek enflasyonun olduğu 5’inci ülke idi.

Halkın gerçeklerinden kopuk bir diğer bakan;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı da çıkmış, asgari ücrete Temmuz ayında herhangi bir ara zammın gündemlerinde olmadığını söylüyor.

Emekliye de, enflasyon ya da sözleşme farkı dışında bir zam yapılamayacakmış.

Emekliler, çalışanlar mağdur, gençler işsiz.

Bir çözüm, bir adım, bir müjde bekliyorlar...

Ama yapılan açıklama ortada.

Mevcut asgari ücretle bir ay değil, bir haftayı geçirmek imkânsız.

10 bin liralık emekli maaşıyla geçinme ihtimalini bile konuşmuyoruz.

BU EKONOMİK KOŞULLARDA, ASGARİ ÜCRETE BİR GÜNCELLEME YAPILMASI, TARAFINDAN DERHAL GÜNDEME ALINMALIDIR.

Halkımız bu haldeyken, AKP iktidarı hala utanmadan, sıkılmadan,

“2023 yılını yüzde 4,5 büyüme oranıyla kapattık”

“Satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük 11. Ekonomisiyiz” “Milli gelirde 1,1 trilyon doları, kişi başına düşen gelirde de 13 bin doları aştık” masallarıyla halkın gözünü boyamaya çalışıyor.

Kişi başına düşen milli gelir hedefi hani 25 bin dolardı?

25 bin dolar nerede, 13 bin dolar nerede?

Ayrıca “satın alma gücü paritesini” baz almak nedir değerli arkadaşlar?

Neden üretimde büyümeyi baz almıyorsunuz?

Neden ihracatta büyüme rakamlarını baz almıyorsunuz?

Çünkü üretimde ve ihracatta bir büyüme yok, dışa bağımlı ülke konumumuzu hala sürdürüyoruz.

Bunlar boş laflar!

Nasıl oluyor da, hem ekonomik olarak devamlı bir büyüme içinde oluyoruz? Hem de emekliye kaynak bulamıyoruz?

“Emekliye 10 bin lira yeterli değil ama ülkemizde tek çivi çakmasak, tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile yetmiyor” diyen Erdoğan değil miydi?

Cumhuriyet Halk Partisi Grubu’nun Meclis’te verdiği “en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifimiz” Meclis’te bekletiyorlar.

Sonra da ekonomimiz büyüyor diyorlar, ekonomik göstergelere toz kondurmuyorlar.

Bu ekonomik büyüme emeklilere neden yansımıyor?

Her şeye para var, emekliye gelince para yok…

Emeklilerimiz bu ülkede üvey evlat muamelesi görmekten bıktı usandı, sandıkta da tepkisini gösterdi, anlamak istemeyen, mesajı almayan AKP iktidarıdır.

AKP iktidarı yerel seçimlerde halktan sarı kart gördü ama yetmemiş...

İlla kırmızı kart gösterin diyor.

Erdoğan’ın ekonomik büyümeden anladığı Osmangazi Köprüsünden geçen araç sayısı, İstanbul Hava Limanı’nın bilmem kaç kişiye hizmet vermesi….

Neymiş, bu hizmetler kamu özel iş birliği ile yapılmış, devletin kasasından hiç para çıkmamış!

Sayın Cumhurbaşkanı, bu milletin aklını, zekasını hafife alıyor.

Vatandaşın vergisiyle yapılan köprülerin, yolların, hava limanlarının verdiği hizmetlerle övünmek ve “biz yaptık, devletin kasasından 5 kuruş para da çıkmadı” diyebilmek en hafif tabiriyle yüzsüzlüktür.

AKP’nin uyguladığı “Kamu özel iş birliği modeli”, vatandaşımızın sırtında bir yüktür.

Verilen geçiş garantileri, tutturulamayan hedeflerin hepsi vatandaşın vergilerinden karşılanıyorken devletin kasasından tek bir kuruş çıkmadı diyemezsiniz.

Tabii siz vatandaşın ödediği vergiyi keyfi olarak harcamayı alışkanlık haline getirdiğiniz için devletin asli görevi olan hizmetleri de marifet sayıyorsunuz.

Cumhuriyet tarihi boyunca halktan bu kadar kopuk bir iktidar görülmemiştir.

Bu ülke bu kadar müsrif, sadece kendini düşünen, “İtibar itibar” deyip har vurup harman savuran bir yönetici kadrosuyla daha önce hiç yönetilmedi.

Açıklama yapan bir diğer Bakan ise Adalet Bakanı…

“Yeni Anayasa konusunda herkes mutabık” demiş…

Şunu net bir şekilde söyleyelim; Sn. Bakan da duysun:

Hukuku yok sayan,

Demokrasiyi benimsemeyip, halkın iradesini gasp eden,

Yargıya müdahale edip, yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını ortadan kaldıran,

Hak ve özgürlükleri tırpanlayan,

Anayasal kurumları yok sayıp,

Anayasa’yı ihlal edenlerle bizim, toplumun % 38’inin oyunu alarak 1. Parti olan Cumhuriyet Halk Partisinin mutabık olması söz konusu dahi değildir.

Adalet Bakanlığı koltuğunda oturan şahıs, kendisi de hukukçu ama yine de hatırlatmakta fayda var.

Anayasalar toplumsal mutabakat metinleridir.

Anayasalar tabii ki değiştirilebilir.

Ancak Anayasa değişikliklerindeki en temel kriter, toplumun ihtiyaçlardır.

Bir siyasi partinin varlık kaygısı değil…

Bu ülkenin kurucu partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi olarak,

Anayasal ile teminat altına alınan temel hak ve özgürlüklerin korunması; Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti niteliklerinin kuvvetlendirilmesi ve işler hale getirilmesi konusundaki duruşumuz son derece kararlıdır ve nettir.

Yorumlar (0)