CHP'Lİ ÖZTRAK:AYA GİDECEĞİZ DİYE HAVA ATANLAR 4 GÜN BOYUNCA ISPARTA’YA GİDEMEDİ

banner598

CHP Sözcüsü Öztrak, CHP iktidarında yeni bir sürdürülebilir kalkınma programını uygulamaya başlayacaklarını belirterek, milleti enflasyon canavarından kurtaracak adımları hızla atacaklarını ifade etti.

SİYASET 07.02.2022, 22:10
CHP'Lİ ÖZTRAK:AYA GİDECEĞİZ DİYE HAVA ATANLAR 4 GÜN BOYUNCA ISPARTA’YA GİDEMEDİ

Öztrak, enflasyonla mücadele için CHP iktidarında yapılacakları şöyle sıraladı:

1- İlk iş olarak Merkez Bankası’nın başına liyakatli bir ismi atayacağız. Bankayı siyasetin müdahalesinden kurtaracağız. Bankanın araç bağımsızlığına asla müdahale etmeyeceğiz.

2- Ekonomide “kral değil, kural” olacak. Stratejik Planlama Teşkilatı’nı hızla kuracağız. Başta enflasyon olmak üzere, tüm verilerin saydamlığını, doğruluğunu sağlayacağız.

3- Kamu Özel İşbirliği Projelerinde dövizle belirlenen tarifeleri ve gelir garantilerini, ivedilikle Türk Lirası’na çevireceğiz. Hukuk çerçevesinde, bu projelerin işletme haklarını kamuya geri alacağız. Dövizle iç borçlanmaya son vereceğiz. Bütçemizi ipotek altına alma riski taşıyan, TL Mevduatlara kur garantisini kaldıracağız.

4- Kamu bankaları kaynaklarının yandaşa ve rant projelerine aktarılmasına derhal son vereceğiz. Ziraat Bankası sadece çiftçiye, Halk Bankası da sadece esnafa avantajlı kredi sağlayacak.

5- Dünya standartlarında bir Kamu İhale Yasası’nı çıkaracağız. Hükümetin, ekonominin günlük işleyişine müdahale etmeyeceğinin, güvencesini vereceğiz.

6- Bütçe disiplinini sağlayan mali çapaları yeniden güçlendireceğiz. Gerekirse yeni mali çapaları getireceğiz, kullanacağız. TBMM’de Kesin Hesap Komisyonu kuracağız. Sayıştay denetimini uluslararası standartlara ve kaliteye çıkaracağız.

7- Yüksek teknoloji içeren, Yeşil Mutabakata uyumlu, dijital dönüşümü kolaylaştıracak yatırımları teşvik edeceğiz. Bu çerçevede gelen doğrudan sermaye yatırımlarını destekleyeceğiz. Ülkemizin üretken kapasitesini artıracağız, verimliliği arttıracağız. Enerji arz güvenliğini, temiz ve ucuz enerjiye erişimi sağlayacağız. Bu çerçevede yerli ve yenilenebilir enerjiye öncelik vereceğiz. İthal enerjide tedarikçileri çeşitlendireceğiz.

8- Bütçede yarattığımız imkânları, dar gelirli ve dezavantajlı kesimlerin rahatlatılması için kullanacağız. Aile Destekleri Sigortası’nı hayata geçireceğiz.

9- Gıdada arz güvenliğini sağlayacak, kendi kendimize yeterliliği gerçekleştirecek, planlama ve çiftçiye destek tedbirlerini alacağız. Sağlık ve ilaçta kendi kendimize yeterli hale gelebilmek için yeni kapasiteleri inşa edeceğiz.

10- Tüm bu adımların en önemlisi olarak, adaleti, hukukun üstünlüğünü, iyi yönetişim ve yargı bağımsızlığını sağlayacak, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Programını”, ortaklarımızla uygulamaya koyacağız.

 

Isparta’da kar yağışının ardından yolların kapanmasını ve elektriklerin kesilmesini de değerlendiren Öztrak, “’Aya gideceğiz’ diye hava atanlar, dört gün boyunca Isparta’ya gidemedi. (…) Bu sefer de fatura, korona geçirdiği gerekçesiyle, şehrin valisine kesilmiş. Isparta’da elektrik dağıtımını bu şirkete şehrin Valisi mi verdi? Buradan uyarıyım, bu korona geçirme gerekçesiyle görevden almalar bir başlarsa bu yolun ucu nerelere çıkar, hangi tepelere çıkar o belli olmaz… Demedi demeyin” diye konuştu. Öztrak, Isparta’da mağdur olan vatandaşların zararlarının tazmin edilmesi çağrısında bulundu.

 

Devlet yönetiminde, liyakatsizliğin ve cehaletin ağır faturasını milletin ödediğini söyleyen Öztrak, Erdoğan’ın geçen yıl 4 Ağustos’ta yaptığı, “Ağustos ayı kırılma noktası. Artık düşük enflasyona geçeceğiz” açıklamasını hatırlatarak, “Erdoğan bu sözleri söylediğinde, Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 19, tüketici enflasyonu da yüzde 19,3 idi. Bugün Merkez Bankası politika faizini yüzde 14’e indirdi. Tüketici enflasyonu, makyajlı TÜİK rakamlarıyla dahi yüzde 48,7’ye fırladı. Erdoğan Ağustos’tan bu yana, enflasyonun değil ama… Milletimizin belini kırdı” dedi.

 

Saray’ın, millete enflasyonun sebebi olarak yurt dışındaki gelişmeleri gösterdiğini anımsatan Öztrak, “31 Aralık gecesi Türkiye’de yapılan fahiş enerji zamları hariç, OECD ülkeleri içinde en yüksek enerji enflasyonuna sahip 4. ekonomiyiz. Bizi sürekli kıskanan(!) Almanya’da enerji enflasyonu yüzde 18,3. Ülkemizde yüzde 48,8. Bu sıralamayı Ocak verileriyle yaptığımızda, muhtemelen OECD içinde, enerji enflasyon şampiyonluğuna da yükselmiş olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

 

Öztrak, saygın ekonomistlerin yaptığı çalışmalara göre ülkedeki yüzde 50’ye dayanan enflasyonun sadece 12 puanının yurtdışı kaynaklandığını, geriye kalan 37 puanın ise Kaçak Saray yönetiminin kendi imalatı olduğunu ifade ederek, “Kaçak Sarayın liyakatsizliğinin, cehaletinin, kifayetsizliğinin sebep olduğu bu yıkım, milletimizin satın alma gücünü ezip geçiyor” dedi.

 

Öztrak, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine, “Kaçak Saray’daki şahıs ve ortakları bizim sırtımızdan kendilerine siyasi mağduriyet üretmeye çalışmasınlar. Konunun anayasa, yasalar ve hukuk çerçevesinde değerlendirilmesini hukukçular ve yetkili organlar yapacaktır. Memleketin bu kadar sorunu varken Cumhur İttifakı’nın bunu şimdi bu kadar köpürtmesinin anlamı nedir? Erdoğan aday olmazsa hazırda küçük ortak Bahçeli yok mu? Kendilerini hiç üzmesinler ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı her hal ve karda Millet İttifakı’nın adayı olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?