CHP'li Öztrak: Bahçeli bunu derhal Meclis'e sunmalıdır, aksi boş lakırdıdır

banner498

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Siyasi Ahlak Yasası'nın bir an önce çıkarılması için MHP'ye çağrıda bulundu.

SİYASET 14.06.2021, 15:34 14.06.2021, 15:37
CHP'li Öztrak: Bahçeli bunu derhal Meclis'e sunmalıdır, aksi boş lakırdıdır

Türkiye yoz siyasetçiler için, artık daha fazla güven ve kazanç kapısı olamaz.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Siyasi Ahlak Yasası'nın bir an önce çıkarılması için MHP'ye çağrıda bulundu.

Öztrak, şunları kaydetti:

Siyasetin arınması, temizlenmesi için yapılması gerekenler bellidir. Sayın Genel Başkanımız bunu, İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nde açıklamıştır.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, Siyasi Ahlak Yasası’nı çıkaracağız. Kamu İhale Kanunu’nda rekabet ve şeffaflığı yeniden sağlayacağız. Sayıştay’ı gerçek işlevine kavuşturacağız. Ulusal Vergi Konseyi’ni ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde
Kesin Hesap Komisyonu’nu kuracağız.

Siyaset kurumuna ve siyasetçiye güven duyulması için sert ve kararlı adımları atacağız.

CHP iktidarında, uçan, yüzen, yürüyen saraylardan başlayarak, israf kapılarını birer birer kapatacağız.

Bu sarayları, uçakları, araçları şeffaf ihalelerle satarak, elde edilecek kaynakları, Aile Destekleri Sigortası eliyle, ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocuklarına, eğitim destek bursu olarak dağıtacağız. Halktan alınanı, halka geri vereceğiz.

Siyasi arpalık uygulamalarına son vereceğiz. Emekli bakanların, milletvekillerinin, kamuda ballı maaşlarla yönetim kurullarına doluşmasına, mutlaka son vereceğiz.

Kamuda ücret politikasını gözden geçireceğiz. Devlet memurlarımız ve üst düzey yöneticilerimiz, hak ettikleri maaşı elbette alacak. Ancak devletin hakkını, hukukunu korumak için, üstlendikleri diğer görevlerde, astronomik maaşlara, şirketlerin talan edilmesine son vereceğiz. Kamu görevlisi, tek maaş alacak.

Siyasi ahlak ve siyasi etik konularına değinmişken, geçtiğimiz hafta Sayın Bahçeli grup konuşmasında; “Dilek ve ümidimiz, siyasi etik yasasının daha fazla geciktirilmeden, süratle çıkarılmasıdır” diyerek, bu konuda beklentisini kamuoyuyla paylaşmıştır.

Ama Sayın Bahçeli, dilek ve ümit paylaşmakla yetinemez. Bu, onun son olaylardaki sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Çünkü kendisi Erdoğan Şahsım Hükümeti’nin ittifak ortağıdır. Bu konuda bir kanun teklifini MHP grubu, derhal Meclis’e sunmalı, ittifakın diğer ortağından da destek talep etmelidir. Muktedir olmak bunu gerektirir. Aksi, boş lakırdıdan ibarettir.

Yorumlar (0)