CHP'Lİ KARACA:VATANDAŞIN İHTİYACI, RTE'NİN "HAYAL"LERİNDEN BÜYÜKTÜR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 2023 yılına dair ilk açıklamasında ekonomik kriz ve enflasyona dikkat çekti.

SİYASET 02.01.2023, 13:13
CHP'Lİ KARACA:VATANDAŞIN İHTİYACI, RTE'NİN "HAYAL"LERİNDEN BÜYÜKTÜR

Manşet enflasyon rakamlarını paylaşan Gülizar Biçer Karaca; “Vatandaşalrın ihtiyacı, RTE’nin vizyonu ve hayallerinden büyüktür! AKP’yi sandığa gömmekten başka çare, altılı masadan başka çözüm adresi yok!” açıklamasını rakamlar ve verilerle paylaştı:

KRİZDEN KİM BESLENİYOR? AKP! 2002’den 2022’ye krizleri tetikleyen ve yarattığı buhrandan beslenen AKP iktidarında; enflasyon rekora koşuyor. Fiyatlar önlenemez ve öngörülemez biçimde sürekli yükseliyor. Vatandaşlarımızın satın alma gücü düşüyor. Yaşam şartları hayatta kalmayı da ayakta kalmayı da güçleştiriyor. 2022’yi negatif bir tablo ile zorluklarla kapatan ücretli çalışanların maaşları, zamlı fiyatlar karşısında yetersiz kalıyor.

MANŞET” ENFLASYON! REKORU 2021 yılının Kasım ayında %21,3 olan manşet enflasyon, aralık ayında gelen %13,6’lık aylık enflasyon verisinin ardından yılı %36,1’le kapattı. Manşet enflasyon olarak adlandırılan Tüketici fiyat endeksi TÜFE, sadece 6 ay içinde %80’e ulaştı. Yılın ikinci yarısında %80’ler seviyesindeki seyrini sürdüren manşet enflasyon, Ekim ayında %85,5 ile zirve yaptı. Kasım ayında manşet enflasyon %84,4 olarak ölçüldü. Enflasyondaki değişim dudak uçuklatırken

VATANDAŞIN BANKALARA BORCU: 1 TRİLYON 533 MİLYAR TL Tarım sektörünün bankacılık sektörüne olan kredi borçları Kasım ayında 40,2 milyar TL daha artarak 301,6 milyar lirayı geçti. Bu borcun 238,6 milyar TL’lik kısmını sektörün kamu bankalarına olan borçları oluşturdu. Yerli özel ve yabancı bankaların tarım sektöründe olan kredi alacakları ise 63 milyar TL’yi buldu. Ekonominin bel kemiği Küçük ve orta boy işletmeler -KOBİ’lerin- bankacılık sektörüne olan kredi borçları ise Kasım ayında 98,5 milyar TL daha artarak 1 trilyon 946 milyar liraya ulaştı. Bireysel krediler ve kredi kartı borçlarında da düşüş maalesef yok. Faiz teşviki ve yüksek enflasyon nedeniyle harcamalarını öne çekip borçlanan vatandaşların bankalara olan borcu bir haftada 32 milyar TL daha artarak 23 Aralık itibariyle 1 trilyon 533 milyar liraya yükseldi.

SEPETİ BOŞ KALAN VATANDAŞIN YALANA KARNI TOK! Türk-İş’e göre hem açlık sınırı hem de yoksulluk sınırı 2022 yılında önceki yıla göre yüzde 102,5 oranında arttı. 2023’e umutla girmeyi bekleyen vatandaşın hayalleri ise yine suya düştü. Açlık ve yoksulluk AKP tarafından dayatıldı.

ÇARE AKP’Yİ SANDIĞA GÖMMEK, ÇÖZÜM MİLLET İTTİFAKI Türkiye; artık devredilemez, ötelenemez sorunlarla baş edemez noktadadır. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları; Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonundan da pazarladığı “hayal”lerinden büyüktür! 2023 seçim yılı… Vatandaşın karnı aç ama hayal pazarlayan AKP vaatlerine karnı tok! Bu tabloyu tersine çevirmek mümkün. CHP iktidarında adaletle adil bölüşüm ile ülke kaynaklarının peşkeş çekilmesini önleyerek vatandaşın ezilmesini, yok sayılmasını, belinin bükülmesini, başının öne eğilmek zorunda kalmasını önleyeceğiz. 2023’te hep birlikte AKP’yi sandığa gömmekten başka çare, altılı masadan başka çözüm adresi yok!

Yorumlar (0)