CHP'li Erkek'ten iktidara 'çoklu baro' çağrısı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, düzenlediği basın toplantısında barolarla ilgili yasa değişikliğine tepki gösterdi. İktidara çağrıda bulunan Erkek, ''Barolar avukatlar susarsa vatandaş nefes alamaz. Bugün Saray kendisine biat edecek barolar istiyor ama savunma asla biat etmeyecek'' dedi.

CHP'li Erkek'ten iktidara 'çoklu baro' çağrısı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, iktidarın dayatmaya çalıştığı 'çoklu baro' sistemine ilişkin önemli bir çağrıda bulundu. Erkek, "Baroları bölmeyin. Baroları zayıflatmayın, parçalamayın" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'in konuşmasından satır başları:

BAROLARI BÖLMEK TOPLUMU AYRIŞTIRMAKTIR

GAZETE KRİTİK- Baroların güçlü olması çok çok önemlidir. Bu teklif ne getiriyor? Bu teklifin en önemli iki ayağı; büyük şehirlerde baroları bölmek. Biz de diyoruz ki baroları bölmeyin. Baroları zayıflatmayın, parçalamayın. İkinci yak ise bu teklif, TBB seçimine yönelik delege sisteminde değişiklikler getiriyor. Diyor ki her baro 4 delege ile temsil edilecek. Bu ne demek biliyor musunuz? 50 üyesi olan bir baro Ankara'da 4 delege ile temsil edilecek, 4 bin 900 avukatın olan bir baro da 4 delege ile temsil edilecek. Bu nasıl bir adalet, nasıl bir demokrasidir. Tabii dert bu değil!" Türkiye’ye bu kötülüğü yapmaya hiç kimsenin hakkı yok. Baroları bölmek memleketi bölmektir toplumu ayrıştırmaktır. Şunu kimse unutmasın Barolar avukatlar surarsa vatandaş nefes alamaz. Bu adalet mücadelemiz bunun için. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu adalet mücadelemizi bugünde yürütüyoruz

Baroların görevi hukukun üstünlüğü ve insan haklarını savunmaktır bu Barolar için yasal bir mecburiyettir. Çünkü avukatlık kanunu insan haklarını demokrasiyi savunmak ve korumak mecburiyetini kılıyor. Baroların demokrasiyi savunmak gibi önemli bir özelliği var. Barolar hak arama özgürlüğünün başlangıç noktasıdır. Barolar tarih boyunca vatandaşları kişileri devleti idareye karşıda korumuşlardır.

BAROLARIN DOĞAL KORUYUCULUĞUNU YOK ETMEK İSTİYORLAR

Teklifin önemli iki ayağı var birinci ayağı, "büyük şehirlerde baroları bölmek", ikinci ayağın ise delege sistemindeki değişiklik. 50 üyesi olan bir baro Ankara'da 4 delege ile temsil edilecek, 4 bin 900 avukatın olan bir baro da 4 delege ile temsil edilecek. Bu nasıl bir adalet, nasıl bir demokrasidir"  Bu nasıl bir adalettir. Amaç Türkiye Barolar Birliği seçimini birilerine kazandırmak zayıflatmak. Bunun için özgür basın bağımsız baro istemiyorlar. Bugün Barolar hukuk devletinin doğal koruyucu ve savunucusudur bunu yok etmek istiyorlar çünkü kuvvetler ayrılığı istemiyorlar.

BAROLAR SİYASİ ENSTRÜMAN HALİNE GELİR

"Bu teklif geçerse barolar siyasi birer enstrüman haline gelir. Büyük şehirlerde yandaş barolar yaratılır. Hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı istemiyorlar. Barolar bölünürse barolar artık kamu kararı için değil başka amaçlar için çalışacak. Barolar susarsa vatandaşlar nefes alamaz. Bu mücadelemiz onun için. Bu bir adalet mücadelesi. Biz de CHP olarak kararlılıkla bugün de yürütüyoruz. Adalet yürüyüşümüz devam ediyor. 

SARAY KENDİSİNE BİAT EDECEK BAROLAR İSTİYOR

 Sivil darbe hukuk devletini temelinden zedeledi. Savcılılarda soruşturma dosyaları 9 milyonu geçti siz baroları avukatları düşünüyorsanız silahların eşitliğini sağlayın mahkeme salonlarında. Avukatla müvekkil yan yana oturamıyor önce bunları çözün. Bu kötülüğü barolara avukatlara yaptıklarına savunanlar yanılıyor bu yanlışı vatandaşa yapıyorlar. Kimse unutmasın tarihte de öyle oldu avukatların hiçbir zaman efendileri köleleri olmadı, saray kendisine biat etsin istiyor ama savunma asla biat etmeyecek. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak hak hukuku en güçlü veren muhalefet partisi olarak onların yanında olacağız.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER