22 Haziran 2018, Cuma

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP KURULTAYINA DAMGA VURAN SÖZLER

CHP KURULTAYINA DAMGA VURAN SÖZLER

CHP’nin yeni tüzüğü Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde iki gün süren kurultayın ardından, zaman zaman gerginlik ve tansiyonun yükseldiği uzun bir maratonun ardından kabul edildi.

Tüzük Kurultayı’nda en çok ‘ön seçim’ tartışmasına yol açan milletvekili adaylarının saptanmasına ilişkin 52’inci madde de çıktı. Bazı delege ve milletvekilleri Genel Merkez’in yaptığı düzenlemeyle ön seçimin kaldırdığını öne sürdü. Bu yüzden zaman zaman tansiyon yükseldi. Hatta delegelik kartını Genel Başkan’ın önüne atalım diye çıkışta bulunan milletvekili bile çıktı. Merkez yoklamasının yüzde 5’le sınırlandırılmasına ilişkin muhaliflerin verdiği önergenin oylaması sırasında, “ön seçim” şeklinde sloganlar bile atıldı.

TEZCAN SERT ÇIKTI
Sert tartışmalar üzerine kürsüye çıkan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, 1 Kasım seçimlerinde bir milletvekili dışında mevcut milletvekillerin tamanının merkez yoklamasıyla belirlendiğine dikkat çekerek, “Arkadaşlar 1 Kasım seçimlerinde sadece Tunceli’de ön seçim yapıldı. 7 Haziran’da ön seçimde çıkanların hakkını ve hukukunu korumak için yönetmelik değişikliği yaptık. Bütün milletvekili adayları merkez yoklamasıyla belirlendi. Tunceli Milletvekili Gürsel Erol dışında, ben dahil hiçbir milletvekili 1 Kasım’da ön seçimle belirlenmedi. Hepimiz merkez yoklamasıyla atandık” ifadesini kullandı.

“DAHA FAZLA YERDE ÖN SEÇİM İÇİN KOYDUK”
Tezcan, milletvekili adaylarının belirlenmesine ilişkin 52’inci madde de yapılan değişikliğin, Merkez Yoklaması’nın ön seçim yapılan yerlerde fermuar yöntemiyle uygulanmasını kapsadığını belirterek, “Amacımız budur. Sandığı kaçırmak gibi bir niyetimiz yoktur. Aksine birçok yerde ön seçim sandığını koymak için bu düzenlemeyi yapıyoruz. Sadece yüzde 5 kota ile ön seçim yapılan yerlerde fermuar yöntemini uygulamazsınız. Getirdiğimiz düzenlemedeki, ‘Parti Meclisi, önseçim ya da aday yoklaması yapılan bir seçim çevresindeki aday listesinde, merkez adaylığı için Siyasi Partiler Kanunundaki ilkelere göre yeteri kadar sıra ayırabilir’ demek suretiyle fermuar yönetiminin önünü açıyoruz. Bu düzenleme ile eğilim veya ön seçim yapılan yerlerde kotalardan kaynaklanan sıkıntıyı aşıyoruz. Bu yöntem daha fazla yerde ön seçimin yapılmasının önünü açacaktır. Ön seçimden milim geri adım atılmayacak” uyarısında bulundu.

MADDE GEÇTİ ORTALIK KARIŞTI
Tezcan’ın uyarısının ardından yapılan oylamada milletvekili adaylarının saptanmasına ilişkin 52’inci madde kabul edildi. Buna tepki gösteren muhaliflerin çoğunluğu ise salonu terk etti.

yukarı çık